ECCC Track and Field Junior

No Team Standings available yet
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 0.9
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Alberto Gavaldá Club Playas de Castellon ESP 10.72 SB
2 John Otugade Shaftesbury Barnet Harriers GBR 10.91 SB
3 Furkan Sen Fenerbahce Spor Kulubu TUR 10.97 SB
4 Morten Dalgaard Madsen Skive AM DEN 10.98
5 Alessio Moscetti Fiamme Gialle G. Simoni ITA 11.07 SB
6 Luka Žontar AD Mass Ljubljana SLO 11.19
7 Albert Holibka TJ Sokol Opava CZE 11.71 PB
U20 200 m Men - Final Wind (m/s): 2.6
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Furkan Sen Fenerbahce Spor Kulubu TUR 21.92
2 Morten Dalgaard Madsen Skive AM DEN 22.31
3 Luka Žontar AD Mass Ljubljana SLO 22.57
4 Renard Frederick Shaftesbury Barnet Harriers GBR 22.58
5 José Antonio Vizuete Club Playas de Castellon ESP 22.68
6 Gianluca Sulis Fiamme Gialle G. Simoni ITA 22.90
7 Tomas Smatlak TJ Sokol Opava CZE 23.09
U20 400 m Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Radzhel Kashefrazov Fenerbahce Spor Kulubu RUS 47.91
2 Alberto Gavaldá Club Playas de Castellon ESP 48.14
3 Martyn Paterson Shaftesbury Barnet Harriers GBR 49.60 PB
4 Tomas Vystrk TJ Sokol Opava CZE 50.30 SB
5 Martin Holbøl Kristensen Skive AM DEN 50.54 PB
6 Federico Ferrante Fiamme Gialle G. Simoni ITA 50.56 PB
7 Žan Kozan AD Mass Ljubljana SLO 52.04 SB
U20 800 m Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Žan Rudolf AD Mass Ljubljana SLO 1:49.84
2 Matthew McLaughlin Shaftesbury Barnet Harriers GBR 1:52.70
3 Agit Mutlu Fenerbahce Spor Kulubu TUR 1:54.92 SB
4 Martin Sadil TJ Sokol Opava CZE 1:57.03 SB
5 Enrique Morales Club Playas de Castellon ESP 2:01.22 SB
6 Gustav Vad Thomsen Skive AM DEN 2:02.51 SB
7 Alessio Mengarelli Fiamme Gialle G. Simoni ITA 2:04.78 PB
U20 1500 m Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Richard Charles Shaftesbury Barnet Harriers GBR 3:57.78 SB
2 David Morcillo Club Playas de Castellon ESP 4:02.23 SB
3 Jan Sýkora TJ Sokol Opava CZE 4:05.02 SB
4 Ziga Kaspar AD Mass Ljubljana SLO 4:11.23 PB
5 Süleyman Bekmezci Fenerbahce Spor Kulubu TUR 4:15.04 SB
6 Jacob Ilbjerg Stengaard Skive AM DEN 4:19.98 SB
7 Walter Fauci Fiamme Gialle G. Simoni ITA 4:19.98 SB
U20 3000 m Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Richard Goodman Shaftesbury Barnet Harriers GBR 8:19.60
2 Gabriel Navarro Club Playas de Castellon ESP 8:19.90 SB
3 Viktor Gazda TJ Sokol Opava CZE 8:48.09 PB
4 Ibrahim Cenik Fenerbahce Spor Kulubu TUR 8:51.53 PB
5 Jan Petrač AD Mass Ljubljana SLO 9:08.01 SB
6 Marco Caccamo Fiamme Gialle G. Simoni ITA 9:27.17 PB
7 Heine Kreiler Pedersen Skive AM DEN 10:11.79 PB
U20 3000 m steeple Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Muhammet Emin Tan Fenerbahce Spor Kulubu TUR 9:30.28
2 Jan Dovc AD Mass Ljubljana SLO 9:40.35
3 Petr Kaminski TJ Sokol Opava CZE 9:44.80
4 Víctor Ruiz Club Playas de Castellon ESP 9:48.34 SB
5 Joe Sherry Shaftesbury Barnet Harriers GBR 9:48.38 PB
6 Kasper Skov Skive AM DEN 10:00.09 SB
7 Ivan Valenti Fiamme Gialle G. Simoni ITA 10:14.44 PB
U20 110 m hurdles, 99/100 cm Men - Final Wind (m/s): 2.3
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Blade Ashby Shaftesbury Barnet Harriers GBR 14.33
2 Ondřej Honka TJ Sokol Opava CZE 14.96
3 Tolga Yilmaz Fenerbahce Spor Kulubu TUR 15.34
4 Lukas Matz Jensen Skive AM DEN 15.42
5 Juan José Alarcón Club Playas de Castellon ESP 15.52
- Andrea Zambito Fiamme Gialle G. Simoni ITA DNF
- ŽZiga Bizjak AD Mass Ljubljana SLO DNF
U20 400 m hurdles Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Alfonso Holgado Club Playas de Castellon ESP 54.09
2 Patrik Schindler TJ Sokol Opava CZE 54.55
3 Musa Tüzen Fenerbahce Spor Kulubu TUR 55.92 PB
4 Luka Končina AD Mass Ljubljana SLO 57.15 SB
5 Mirko Romano Fiamme Gialle G. Simoni ITA 57.69 PB
6 Falana Ayobami Shaftesbury Barnet Harriers GBR 65.83 PB
7 Martin Bligaard Sørensen Skive AM DEN 65.83 SB
U20 High jump Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jorge Debon Club Playas de Castellon ESP 2.02
2 Ibrahim Halil Saglam Fenerbahce Spor Kulubu TUR 2.02 SB
3 Allan Smith Shaftesbury Barnet Harriers GBR 1.95
4 Blaz Levičnik AD Mass Ljubljana SLO 1.92 PB
5 Gianluca Battista Fiamme Gialle G. Simoni ITA 1.83 PB
6 Martin Heindl TJ Sokol Opava CZE 1.83
7 Rasmus Stouby Skive AM DEN 1.80 SB
U20 Pole vault Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Manel Miralles Club Playas de Castellon ESP 4.60
2 Ondřej Honka TJ Sokol Opava CZE 4.60 SB
3 Alessandro Sinno Fiamme Gialle G. Simoni ITA 4.55
4 Lasse Kolding Aackmann Skive AM DEN 4.55 PB
5 Umit Sungur Fenerbahce Spor Kulubu TUR 4.00
6 Joshua Alexander-Passe Shaftesbury Barnet Harriers GBR 3.60 PB
7 Gašper Dežman AD Mass Ljubljana SLO 2.20 PB
U20 Long jump Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Alper Kulaksız Fenerbahce Spor Kulubu TUR 7.31
2 Pablo Torrijos Club Playas de Castellon ESP 7.24
3 Blade Ashby Shaftesbury Barnet Harriers GBR 6.93 PB
4 Dalen Ilo Fiamme Gialle G. Simoni ITA 6.89 PB
5 David Belica TJ Sokol Opava CZE 6.57 PB
6 Sebastijan Pirnat AD Mass Ljubljana SLO 6.39 SB
7 Mads Dalgaard Madsen Skive AM DEN 5.86 PB
U20 Triple jump Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Vicente Docavo Club Playas de Castellon ESP 15.46
2 Musa Tüzen Fenerbahce Spor Kulubu TUR 15.42
3 David Belica TJ Sokol Opava CZE 14.28 PB
4 Dean Oamen Shaftesbury Barnet Harriers GBR 13.76
5 Angelo Mizzon Fiamme Gialle G. Simoni ITA 13.50
6 Rasmus Stouby Skive AM DEN 13.29
U20 Shot, 6 kg Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Oğuzhan Demir Fenerbahce Spor Kulubu TUR 15.96 PB
2 Søren Børsting Nielsen Skive AM DEN 15.67 PB
3 Wojciech Praczyk Club Playas de Castellon POL 15.55 SB
4 Gregory Thompson Shaftesbury Barnet Harriers GBR 13.93 SB
5 Blaž Zupančič AD Mass Ljubljana SLO 13.64 SB
6 Federico Bulzoni Fiamme Gialle G. Simoni ITA 13.14 PB
U20 Discus, 1.75 kg Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Wojciech Praczyk Club Playas de Castellon POL 56.58
2 Søren Børsting Nielsen Skive AM DEN 50.98
3 Nicholas Percy Shaftesbury Barnet Harriers GBR 48.92 SB
4 Oğuzhan Demir Fenerbahce Spor Kulubu TUR 43.64 PB
5 Alessandro Meloni Fiamme Gialle G. Simoni ITA 40.57 PB
6 Michal Hanak TJ Sokol Opava CZE 34.07 SB
7 Blaž Zupančič AD Mass Ljubljana SLO 32.64 SB
U20 Hammer, 6 kg Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Pedro José Martín Club Playas de Castellon ESP 69.81
2 Andrew Elkins Shaftesbury Barnet Harriers GBR 66.20
3 Nejc Pleško AD Mass Ljubljana SLO 64.99
4 Patrizio Di Blasio Fiamme Gialle G. Simoni ITA 62.59
5 Emre Basti Fenerbahce Spor Kulubu TUR 60.46
6 Kris Vangsgaard Thomsen Skive AM DEN 49.60 SB
7 Ondrej Kratochvil TJ Sokol Opava CZE 29.31 PB
U20 Javelin Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Alper Kulaksız Fenerbahce Spor Kulubu TUR 59.87 SB
2 Samuel Taylor-Outridge Shaftesbury Barnet Harriers GBR 59.58
3 David Štefek TJ Sokol Opava CZE 58.12 PB
4 Luka Brazil Memon AD Mass Ljubljana SLO 55.22 PB
5 Antonio Palma Club Playas de Castellon ESP 53.14 PB
6 Jens Toft Væsel Skive AM DEN 49.76 SB
7 Vittorio Vascellari Fiamme Gialle G. Simoni ITA 46.89 PB
U20 4 x 100 m Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Fiamme Gialle G. Simoni Fiamme Gialle G. Simoni ITA 42.65 PB
2 Playas de Castellon Club Playas de Castellon ESP 42.70
3 Shaftersbury Barnet Harriers Shaftesbury Barnet Harriers GBR 42.85 SB
4 Fenerbahçe Spor Kulubu Fenerbahce Spor Kulubu TUR 43.60 SB
5 AD Mass Ljubljana AD Mass Ljubljana SLO 43.64 SB
- Skive AM Skive AM DEN DQ
- TJ Sokol Opava TJ Sokol Opava CZE DQ
U20 4 x 400 m Men - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Fenerbahçe Spor Kulubu Fenerbahce Spor Kulubu TUR 3:19.71 SB
2 Shaftersbury Barnet Harriers Shaftesbury Barnet Harriers GBR 3:19.92 SB
3 Fiamme Gialle G. Simoni Fiamme Gialle G. Simoni ITA 3:21.10 PB
4 TJ Sokol Opava TJ Sokol Opava CZE 3:23.15 SB
5 AD Mass Ljubljana AD Mass Ljubljana SLO 3:23.90 SB
6 Playas de Castellon Club Playas de Castellon ESP 3:25.06
7 Skive AM Skive AM DEN 3:35.34 SB
U20 100 m Women - Final Wind (m/s): 2.6
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Oriana De Fazio Audacia Record Atletica ITA 12.11
2 Nimet Karakuş Fenerbahce Spor Kulübü TUR 12.12
3 Grace Sheppard Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 12.15
4 Lena Weiss LG Erdgas Oberthurgau SUI 12.28
5 Carlota Requeno Benacantil Puerto de Alicante ESP 12.58
6 Gabriela Jurinová AK Olymp Brno CZE 12.59
7 Andrea Videnović AC Novi Beograd SRB 14.35
U20 200 m Women - Final Wind (m/s): 1.2
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nimet Karakuş Fenerbahce Spor Kulübü TUR 25.14
2 Lena Weiss LG Erdgas Oberthurgau SUI 25.54 SB
3 Oriana De Fazio Audacia Record Atletica ITA 25.60 SB
4 Amara Lalemi-Jacobs Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 25.85 PB
5 Sonia Molina Benacantil Puerto de Alicante ESP 26.54 SB
6 Gabriela Jurinová AK Olymp Brno CZE 26.70 PB
7 Tijana Stankovič AC Novi Beograd SRB 27.24 PB
U20 400 m Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rachel Dickens Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 56.76
2 Melanie Keller LG Erdgas Oberthurgau SUI 59.99 SB
3 Fabiana Panei Audacia Record Atletica ITA 60.09 PB
4 Alicia Valentin Benacantil Puerto de Alicante ESP 60.76 SB
5 Hatice Öztürk Fenerbahce Spor Kulübü TUR 61.99 PB
6 Kristina Vujanič AC Novi Beograd SRB 62.08 SB
7 Lenka Pazourková AK Olymp Brno CZE 63.18 PB
U20 800 m Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Krystal Galley Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 2:20.23 SB
2 Violeta Markovič AC Novi Beograd SRB 2:22.07 SB
3 Lea Laib LG Erdgas Oberthurgau SUI 2:22.30 SB
4 Laura Marchesini Audacia Record Atletica ITA 2:23.00 SB
5 Esin Bahar Dölek Fenerbahce Spor Kulübü TUR 2:23.11
6 Svatava Pavlickova AK Olymp Brno CZE 2:31.09 PB
7 Agustin Anais Benacantil Puerto de Alicante ESP 2:31.41 PB
U20 1500 m Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Camille Marchese Audacia Record Atletica ITA 4:48.93 SB
2 Ümmuhani Karaçadir Fenerbahce Spor Kulübü TUR 4:50.32 SB
3 Danielle Critchley Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 4:58.95 PB
4 Martina Suess LG Erdgas Oberthurgau SUI 5:10.73 PB
5 Jana Rajová AK Olymp Brno CZE 5:13.21 PB
6 Andrea Lagares Benacantil Puerto de Alicante ESP 5:32.71 PB
7 Kristina Bjelič AC Novi Beograd SRB 6:25.82 PB
U20 3000 m Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Michaela Sarsonova AK Olymp Brno CZE 10:28.31 SB
2 Francesca Dassi Audacia Record Atletica ITA 10:30.05 PB
3 Irene Sánchez Benacantil Puerto de Alicante ESP 10:41.62 SB
4 Olivia Abegglen LG Erdgas Oberthurgau SUI 10:42.92 PB
5 Clare Parkin Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 10:44.98 PB
6 Figen Asik Fenerbahce Spor Kulübü TUR 11:02.61 PB
7 Marina Spasič AC Novi Beograd SRB 13:46.03 PB
U20 3000 m steeple Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 María José Pérez Benacantil Puerto de Alicante ESP 11:07.20
2 Sara Carnicelli Audacia Record Atletica ITA 11:33.45 SB
3 Alena Schejbalová AK Olymp Brno CZE 11:59.03 PB
4 Tonja Künzler LG Erdgas Oberthurgau SUI 12:14.73 PB
5 Milana Obradovič AC Novi Beograd SRB 12:32.05 SB
6 Jessica Jones Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 13:19.43 SB
- Gamze Bulut Fenerbahce Spor Kulübü TUR 11:30.63DQ IAAF Rule 32.2.a
U20 100 m hurdles Women - Final Wind (m/s): 1.5
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dariya Derkach Audacia Record Atletica UKR 13.83 PB
2 Megan Southwart Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 14.26 SB
3 Tanja Mayer LG Erdgas Oberthurgau SUI 14.27 PB
4 Ivana Ćuk AC Novi Beograd CRO 14.44
5 Jana Sotáková AK Olymp Brno CZE 14.54
6 Patricia Esteban Benacantil Puerto de Alicante ESP 15.74 PB
7 Hanse Buse Gifci Fenerbahce Spor Kulübü TUR 15.89 PB
U20 400 m hurdles Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Megan Southwart Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 62.02
2 Ivana Ćuk AC Novi Beograd CRO 63.02 PB
3 Emel Şanlı Fenerbahce Spor Kulübü TUR 63.68
4 Leila Vogt LG Erdgas Oberthurgau SUI 65.08 SB
5 Beatriz Esteban Molinero Benacantil Puerto de Alicante ESP 66.11 PB
6 Priscilla Carlini Audacia Record Atletica ITA 66.95 SB
7 Kristyna Silhová AK Olymp Brno CZE 67.33 PB
U20 High jump Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Maria Priscilla Schlegel Benacantil Puerto de Alicante ESP 1.68
2 Kadriye Aydın Fenerbahce Spor Kulübü TUR 1.64
3 Christine Lyston Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 1.60 PB
4 Letizia Marzenta Audacia Record Atletica ITA 1.60 PB
4 Bojana Nenazič AC Novi Beograd SRB 1.60 PB
6 Dominique-Anja Ueltschi LG Erdgas Oberthurgau SUI 1.60 SB
7 Barbora Panková AK Olymp Brno CZE 1.55 PB
U20 Pole vault Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Sonia Malavisi Audacia Record Atletica ITA 3.60 SB
2 Aysegül Yilmaz Fenerbahce Spor Kulübü TUR 3.35 SB
3 Rebeka Šilhanová AK Olymp Brno CZE 3.30 SB
4 Monika Maric AC Novi Beograd SRB 2.90 SB
5 Miriam Barranco Benacantil Puerto de Alicante ESP 2.90 SB
- Olivia Fischer LG Erdgas Oberthurgau SUI NH
U20 Long jump Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dariya Derkach Audacia Record Atletica UKR 6.21
2 Charlène Keller LG Erdgas Oberthurgau SUI 5.70 PB
3 Lauren Stevens Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 5.58
4 Rebeka Šilhanová AK Olymp Brno CZE 5.42
5 Emel Şanlı Fenerbahce Spor Kulübü TUR 5.40 SB
6 Romina Heis Benacantil Puerto de Alicante ESP 5.38 SB
7 Andrea Videnović AC Novi Beograd SRB 5.11 SB
U20 Triple jump Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Priscilla Carlini Audacia Record Atletica ITA 11.86
2 Tijana Antič AC Novi Beograd SRB 11.61
3 Maria Priscilla Schlegel Benacantil Puerto de Alicante ESP 11.59 SB
4 Mehtap Arat Fenerbahce Spor Kulübü TUR 11.45
5 Vendula Opletalová AK Olymp Brno CZE 11.31 PB
6 Christina Keller LG Erdgas Oberthurgau SUI 10.90 PB
7 Frances Read Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 10.63 PB
U20 Shot Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Krisztina Váradi AC Novi Beograd HUN 13.26
2 Samantha Milner Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 12.50 PB
3 Chiara Centofanti Audacia Record Atletica ITA 11.84 PB
4 Sare Bostanci Fenerbahce Spor Kulübü TUR 11.66 SB
5 Delia Guisado Benacantil Puerto de Alicante ESP 11.46
6 Tanja Mayer LG Erdgas Oberthurgau SUI 11.45
7 Vendula Lidmilová AK Olymp Brno CZE 11.40 PB
U20 Discus Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Krisztina Váradi AC Novi Beograd HUN 50.26
2 Jolien Boumkwo AK Olymp Brno BEL 43.72 SB
3 Zehra Uzunbilek Fenerbahce Spor Kulübü TUR 42.96
4 Samantha Milner Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 42.32 SB
5 Chiara Centofanti Audacia Record Atletica ITA 40.80 PB
6 Mar Morant Benacantil Puerto de Alicante ESP 39.94 SB
7 Salina Fässler LG Erdgas Oberthurgau SUI 24.94 PB
U20 Hammer Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Kıvılcım Salman Fenerbahce Spor Kulübü TUR 57.26
2 Sara Savatović AC Novi Beograd SRB 54.27
3 Jolien Boumkwo AK Olymp Brno BEL 51.65
4 Maria Barbaño Acevedo Benacantil Puerto de Alicante ESP 44.13
5 Giulia Concilio Audacia Record Atletica ITA 27.01 PB
6 Sandra Lienert LG Erdgas Oberthurgau SUI 25.81 PB
7 Ellie Dumper Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 21.64 SB
U20 Javelin Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Berivan Şakır Fenerbahce Spor Kulübü TUR 46.30
2 Salina Fässler LG Erdgas Oberthurgau SUI 45.35 SB
3 Giada D'Alessandro Audacia Record Atletica ITA 41.05 SB
4 Andrea Drapalová AK Olymp Brno CZE 38.67 SB
5 Amaia Unzu Benacantil Puerto de Alicante ESP 36.98 SB
6 Sara Savatović AC Novi Beograd SRB 32.42 PB
7 Ellie Duffy-Penny Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 27.35 PB
U20 4 x 100 m Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Audacia Record Atletica Audacia Record Atletica ITA 47.37 PB
2 Blackheath and Bromley Harries AC Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 47.62 SB
3 LG Erdgas Oberthurgau LG Erdgas Oberthurgau SUI 47.91 PB
4 Benacantil Puerto de Alicante Benacantil Puerto de Alicante ESP 48.49 PB
5 Fenerbahce Sport Club Fenerbahce Spor Kulübü TUR 48.65
6 AK Olymp Brno AK Olymp Brno CZE 50.81 SB
7 AC Novi Beograd AC Novi Beograd SRB 51.20 SB
U20 4 x 400 m Women - Final
17.09.2011
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Blackheath and Bromley Harries AC Blackheath &Bromley Harriers & AC GBR 3:54.78 SB
2 Audacia Record Atletica Audacia Record Atletica ITA 4:02.55 PB
3 LG Erdgas Oberthurgau LG Erdgas Oberthurgau SUI 4:04.18 SB
4 AK Olymp Brno AK Olymp Brno CZE 4:05.18 SB
5 AC Novi Beograd AC Novi Beograd SRB 4:11.63 SB
6 Benacantil Puerto de Alicante Benacantil Puerto de Alicante ESP 4:13.46 PB
7 Fenerbahce Sport Club Fenerbahce Spor Kulübü TUR 4:40.70 SB
Team Results, Men
RkTeamMark
1 Club Playas de Castellon 103
2 Fenerbahce Spor Kulubu 103
3 Shaftesbury Barnet Harriers 83
4 TJ Sokol Opava 67
5 AD Mass Ljubljana 59
6 Fiamme Gialle G. Simoni 53
7 Skive AM 52
Team Results, Women
RkTeamMark
1 Audacia Record Atletica 102.50
2 Blackheath &Bromley Harriers & AC 82
3 Fenerbahce Spor Kulübü 79
4 LG Erdgas Oberthurgau 73
5 AC Novi Beograd 65.50
6 Benacantil Puerto de Alicante 65
7 AK Olymp Brno 61
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best