ECCC Track and Field Junior

No Team Standings available yet
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Marcel Kadlec ASK Slavia Praha CZE 10.70
Extra Events 100 m Men - Final Wind (m/s): 4.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Falana Bami Shaftesbury Barnet Harriers GBR 11.21
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
2 Fatih Aktaş Fenerbahce Spor Kulubu TUR 10.70 PB
Extra Events 100 m Men - Final Wind (m/s): 4.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
2 Kimmel Gordon Shaftesbury Barnet Harriers GBR 11.29
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
3 Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö FIN 10.84 SB
Extra Events 100 m Men - Final Wind (m/s): 4.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
3 Róbert Volek SG Stavbar Nitra SVK 11.51
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
4 Luka Žontar AK Mass Ljubljana SLO 10.93
Extra Events 100 m Men - Final Wind (m/s): 4.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
4 ŽZiga Bizjak AK Mass Ljubljana SLO 11.72
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
5 Robertas Gerikas Nike Klaipeda LTU 10.94 PB
Extra Events 100 m Men - Final Wind (m/s): 4.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
5 Mantas Liekis Nike Klaipeda LTU 12.08
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
6 Oje Etomi Shaftesbury Barnet Harriers GBR 11.13 PB
Extra Events 100 m Men - Final Wind (m/s): 4.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
6 Marek Halmo SG Stavbar Nitra SVK 12.30
U20 100 m Men - Final Wind (m/s): 2.0
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
7 Adam Martonka SG Stavbar Nitra SVK 11.32
8 Pelayo Pellitero Playas de Castellon ESP 11.45 PB
U20 200 m Men - Final Wind (m/s): 3.6
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Fatih Aktaş Fenerbahce Spor Kulubu TUR 21.44
2 Michal Tlustý ASK Slavia Praha CZE 21.65
3 Lukas Privalinec SG Stavbar Nitra SVK 21.84
4 Kema Chimdi Shaftesbury Barnet Harriers GBR 22.05
5 Robertas Gerikas Nike Klaipeda LTU 22.10
6 Daniel Mazón Playas de Castellon ESP 22.67
7 Luka Žontar AK Mass Ljubljana SLO 22.72
8 Markku Sillman Tampereen Pyrintö FIN 24.41
U20 400 m Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lukas Privalinec SG Stavbar Nitra SVK 48.50
2 Daniel Andújar Playas de Castellon ESP 49.18 SB
3 Michal Tlustý ASK Slavia Praha CZE 49.40 SB
4 Berk Koksal Fenerbahce Spor Kulubu TUR 50.19
5 Dereece O'Callaghan Shaftesbury Barnet Harriers GBR 50.20
6 Benediktas Mickus Nike Klaipeda LTU 50.48 SB
7 Valtteri Toimela Tampereen Pyrintö FIN 50.57
8 Jakob Janez AK Mass Ljubljana SLO 51.50 PB
U20 800 m Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Kyle Langford Shaftesbury Barnet Harriers GBR 1:54.78
2 Lovrenc Valič AK Mass Ljubljana SLO 1:55.99
3 Jan Hlaváč ASK Slavia Praha CZE 1:57.54
4 Axel Vives Playas de Castellon ESP 1:58.30
5 Yagmur Çelik Fenerbahce Spor Kulubu TUR 1:58.73
6 Lukas Jasinskas Nike Klaipeda LTU 1:59.13 PB
7 Waltteri Myötyri Tampereen Pyrintö FIN 2:02.95 PB
8 Bohuš Schnitzer SG Stavbar Nitra SVK 2:08.08 PB
U20 1500 m Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Liam Dee Shaftesbury Barnet Harriers GBR 3:55.46
2 Jan Petrač AK Mass Ljubljana SLO 3:58.38
3 Ignacio Díaz-Cano Playas de Castellon ESP 4:00.01
4 Serkan Kucur Fenerbahce Spor Kulubu TUR 4:02.71 PB
5 Dominykas Butkevičius Nike Klaipeda LTU 4:03.09 PB
6 Jan Šíp ASK Slavia Praha CZE 4:13.14 SB
7 David Mazuch SG Stavbar Nitra SVK 4:16.48 PB
8 Waltteri Myötyri Tampereen Pyrintö FIN 4:42.39 SB
U20 3000 m Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Michael Callegari Shaftesbury Barnet Harriers GBR 8:50.48
2 Saffet Elkatmış Fenerbahce Spor Kulubu TUR 8:54.12 PB
3 Ruben Gómez Playas de Castellon ESP 8:57.62 SB
4 Jan Koutný ASK Slavia Praha CZE 9:02.29 PB
5 Tomas Rezgis Nike Klaipeda LTU 9:06.13 SB
6 Kristian Grunfeld AK Mass Ljubljana SLO 9:09.24 SB
7 Stanislav Mrva SG Stavbar Nitra SVK 10:38.52 PB
U20 3000 m steeple Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ersin Tekal Fenerbahce Spor Kulubu TUR 9:29.71
2 Michal Šmahel ASK Slavia Praha CZE 9:39.96 SB
3 Aitor Ramírez Playas de Castellon ESP 9:48.70 SB
4 Rory Mudd Shaftesbury Barnet Harriers ESP 9:57.07 PB
5 Bor Grdadolnik AK Mass Ljubljana SLO 9:58.96 PB
6 Andrius Sliapcevas Nike Klaipeda LTU 10:09.18 PB
7 Rudolf Repas SG Stavbar Nitra SVK 12:00.07 SB
U20 110 m hurdles Men - Final Wind (m/s): 2.7
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö FIN 14.30
2 Tolga Yilmaz Fenerbahce Spor Kulubu TUR 14.46
3 Juan José Alarcón Playas de Castellon ESP 14.59
4 Johnoi Josephs Shaftesbury Barnet Harriers GBR 14.86
5 Adam Grabmüller ASK Slavia Praha CZE 15.43
6 Adam Zetocha SG Stavbar Nitra SVK 15.51
7 Enej Vrhunec AK Mass Ljubljana SLO 15.73
- Algirdas Stuknys Nike Klaipeda LTU DNF
U20 400 m hurdles Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Valtteri Toimela Tampereen Pyrintö FIN 53.22
2 Enis Ünsal Fenerbahce Spor Kulubu TUR 53.35
3 Tomáš Petr ASK Slavia Praha CZE 53.57 SB
4 Matas Drimba Nike Klaipeda LTU 57.18 PB
5 Luka Končina AK Mass Ljubljana SLO 57.47 SB
6 Patrick Garai SG Stavbar Nitra SVK 57.64 PB
7 Johnoi Josephs Shaftesbury Barnet Harriers GBR 58.34 PB
8 Pablo Trescoli Playas de Castellon ESP 60.12 PB
U20 High jump Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Adrijus Glebauskas Nike Klaipeda LTU 2.05
2 Ibrahim Halil Saglam Fenerbahce Spor Kulubu TUR 2.03 SB
3 Axel Luxa AK Mass Ljubljana SLO 1.97
4 Samuli Sievi-Korte Tampereen Pyrintö FIN 1.89
5 Hugo Korman SG Stavbar Nitra SVK 1.89 SB
6 Tim Buckle Shaftesbury Barnet Harriers GBR 1.85 SB
7 Adrián Sobrino Playas de Castellon ESP 1.80
8 Jan Decker ASK Slavia Praha CZE 1.65 PB
U20 Pole vault Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Javier Alcacer Playas de Castellon ESP 4.40
2 Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö FIN 4.40
3 Mark Popkov Shaftesbury Barnet Harriers GBR 3.80 PB
4 Miha Predalič AK Mass Ljubljana SLO 3.80 PB
5 Jaroslav Hrdlička ASK Slavia Praha CZE 3.60 PB
6 Osvaldas Gerimas Nike Klaipeda LTU 3.30 SB
7 Ákos Juhos SG Stavbar Nitra SVK 3.00 SB
- Mustafa Tilki Fenerbahce Spor Kulubu TUR NH
U20 Long jump Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Musa Tüzen Fenerbahce Spor Kulubu TUR 7.57 PB
2 Fernando Ramos Playas de Castellon ESP 7.22
3 Adam Grabmüller ASK Slavia Praha CZE 6.93 PB
4 Petteri Heinonen Tampereen Pyrintö FIN 6.41 PB
5 Dominykas Petrosevicius Nike Klaipeda LTU 6.26 SB
6 Grega Medvešek AK Mass Ljubljana SLO 6.24
7 Ade Adefolalu Shaftesbury Barnet Harriers GBR 6.19
8 Ákos Juhos SG Stavbar Nitra SVK 5.84 PB
U20 Triple jump Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Musa Tüzen Fenerbahce Spor Kulubu TUR 15.41
2 Jan Luxa AK Mass Ljubljana SLO 15.41 SB
3 Marcos Ruiz Playas de Castellon ESP 14.87
4 Dean Oamen Shaftesbury Barnet Harriers GBR 14.10 SB
5 Edvinas Kocius Nike Klaipeda LTU 13.68
6 Martin Růžička ASK Slavia Praha CZE 13.17
7 Samuli Sievi-Korte Tampereen Pyrintö FIN 12.98
8 Miroslav Marcek SG Stavbar Nitra SVK 12.77
U20 Shot, 6 kg Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Osman Can Özdeveci Fenerbahce Spor Kulubu TUR 18.20
2 Blaž Zupančič AK Mass Ljubljana SLO 17.42
3 Josef Korál ASK Slavia Praha CZE 16.37 PB
4 Marius Sadauskas Nike Klaipeda LTU 15.68 PB
5 Viktor Dano SG Stavbar Nitra SVK 15.22 SB
6 Jan Kubeš Playas de Castellon CZE 15.01 PB
7 Gregory Thompson Shaftesbury Barnet Harriers GBR 14.42
8 Joonas Oksanen Tampereen Pyrintö FIN 12.30 PB
U20 Discus, 1.75 kg Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nicholas Percy Shaftesbury Barnet Harriers GBR 52.78
2 Osman Can Özdeveci Fenerbahce Spor Kulubu TUR 50.97 SB
3 Borja Docavo Playas de Castellon ESP 46.99 PB
4 Joni Syrjälä Tampereen Pyrintö FIN 45.35 PB
5 Viktor Dano SG Stavbar Nitra SVK 44.18 SB
6 Blaž Zupančič AK Mass Ljubljana SLO 41.98 SB
7 Jan Decker ASK Slavia Praha CZE 35.45 PB
8 Sigitas Galdikas Nike Klaipeda LTU 34.88 PB
U20 Hammer, 6 kg Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Özkan Baltacı Fenerbahce Spor Kulubu TUR 74.69
2 Nicholas Percy Shaftesbury Barnet Harriers GBR 66.66
3 Joni Syrjälä Tampereen Pyrintö FIN 66.46
4 Lukas Simonavičius Nike Klaipeda LTU 59.08
5 Josef Korál ASK Slavia Praha CZE 53.34 SB
6 Augusto Solsona Playas de Castellon ESP 48.97 SB
7 Rok Balantič AK Mass Ljubljana SLO 40.65 PB
8 Nikolas Bros SG Stavbar Nitra SVK 32.53 SB
U20 Javelin Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jan Kubeš Playas de Castellon CZE 72.27
2 Joonas Oksanen Tampereen Pyrintö FIN 67.15
3 Muhammet Maviş Fenerbahce Spor Kulubu TUR 57.96 SB
4 Aidan Reynolds Shaftesbury Barnet Harriers GBR 55.56
5 Rok Balantič AK Mass Ljubljana SLO 52.77 PB
6 Gabrielus Siaulinskas Nike Klaipeda LTU 50.71 PB
7 Nikolas Bros SG Stavbar Nitra SVK 48.89 PB
8 David Kroupa ASK Slavia Praha CZE 48.60
U20 4 x 100 m Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 ASK Slavia Praha ASK Slavia Praha CZE 42.06 PB
2 Fenerbahçe Spor Kulubu Fenerbahce Spor Kulubu TUR 42.11
3 Shaftersbury Barnet Harriers Shaftesbury Barnet Harriers GBR 42.78 SB
4 Playas de Castellon Playas de Castellon ESP 42.86
5 SG Stavbar Nitra SG Stavbar Nitra SVK 43.71 PB
6 Tampereen Pyrintö Tampereen Pyrintö FIN 43.79 SB
7 AK Mass Ljubljana AK Mass Ljubljana SLO 44.63 PB
8 Nike Klaipeda Nike Klaipeda LTU 45.44 SB
U20 4 x 400 m Men - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Fenerbahçe Spor Kulubu Fenerbahce Spor Kulubu TUR 3:20.07 SB
2 ASK Slavia Praha ASK Slavia Praha CZE 3:20.68 SB
3 Playas de Castellon Playas de Castellon ESP 3:20.80
4 AK Mass Ljubljana AK Mass Ljubljana SLO 3:21.15 PB
5 Shaftersbury Barnet Harriers Shaftesbury Barnet Harriers GBR 3:21.35 SB
6 Nike Klaipeda Nike Klaipeda LTU 3:29.50 SB
7 Tampereen Pyrintö Tampereen Pyrintö FIN 3:49.71 SB
- SG Stavbar Nitra SG Stavbar Nitra SVK DQ
U20 100 m Women - Final Wind (m/s): 2.9
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Shannon Hylton Blackheath & Bromley Harriers GBR 11.71
2 Lucie Koudelová AK Olymp Brno CZE 12.18
3 Yudum Iliksiz Fenerbahce Spor Kulubu TUR 12.20
4 Federica Cucchi Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 12.24
5 Charlène Keller LG Erdgas Oberthurgau SUI 12.36
6 Elvira Vázquez Playas de Castellon ESP 12.77
7 Helen Loik Nõmme KJK EST 12.93
8 Mie Pittersen Amager AC DEN 14.01
Extra Events 100 m Women - Final - Race 1 Wind (m/s): 3.2
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Viv Olatunji Blackheath & Bromley Harriers GBR 12.35
2 Veronika Opekarová AK Olymp Brno CZE 12.83
3 Gazan Hussein Syed Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 13.14
4 Marilin Mattik Nõmme KJK EST 13.45
5 Kirsi Proudel Nõmme KJK EST 14.17
Extra Events 100 m Women - Final - Race 2 Wind (m/s): 5.1
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Adéla Dubová AK Olymp Brno CZE 12.61
2 Dominika Remešová AK Olymp Brno CZE 13.55
U20 200 m Women - Final Wind (m/s): 2.4
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley Harriers GBR 23.38
2 Charlène Keller LG Erdgas Oberthurgau SUI 24.83
3 Hatice Öztürk Fenerbahce Spor Kulubu TUR 24.91
4 Federica Cucchi Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 25.43
5 Kristýna Kobiánová AK Olymp Brno CZE 25.77
6 Elvira Vázquez Playas de Castellon ESP 26.33
7 Mariann Smolski Nõmme KJK EST 27.03
8 Mie Pittersen Amager AC DEN 29.86
U20 400 m Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Cheriece Hylton Blackheath & Bromley Harriers GBR 55.97
2 Barbara Camblor Playas de Castellon ESP 57.88
3 Gözdenur Bayrak Fenerbahce Spor Kulubu TUR 58.83 PB
4 Francesca De Biase Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 60.01 PB
5 Olga Půčková AK Olymp Brno CZE 60.36 PB
6 Leila Vogt LG Erdgas Oberthurgau SUI 61.39 PB
7 Mariann Smolski Nõmme KJK EST 61.97 PB
8 Lärke Rasmussen Amager AC DEN 87.60 PB
U20 800 m Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Stina Troest Amager AC DEN 2:08.60
2 Hatice Ünzir Fenerbahce Spor Kulubu TUR 2:14.02
3 Leah Everson Blackheath & Bromley Harriers GBR 2:15.04 PB
4 Erika Picher Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 2:16.85 SB
5 Barbora Blahutová AK Olymp Brno CZE 2:20.37 PB
6 Ketlin Kivi Nõmme KJK EST 2:21.84 PB
7 Neus Quiñonero Playas de Castellon ESP 2:37.24 SB
8 Sarah Doerig LG Erdgas Oberthurgau SUI 2:40.40 PB
U20 1500 m Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Fatma Arik Fenerbahce Spor Kulubu TUR 4:35.24
2 Katrine Reinholdt Rasmussen Amager AC DEN 4:41.23 SB
3 Olga Půčková AK Olymp Brno CZE 4:44.10 PB
4 Giulia Zonfrilli Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 4:49.84 PB
5 Elis-Helen Starkopf Nõmme KJK EST 4:55.14 PB
6 Maria del Mar Casillas Playas de Castellon ESP 5:03.22
7 Charlotte Rhule Blackheath & Bromley Harriers GBR 5:04.58 PB
8 Kira Klein LG Erdgas Oberthurgau SUI 5:45.46 PB
U20 3000 m Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Barbora Blahutová AK Olymp Brno CZE 10:56.40 SB
2 Gizem Yumak Fenerbahce Spor Kulubu TUR 10:58.04
3 Michelle Eigenmann LG Erdgas Oberthurgau SUI 11:02.86 SB
4 Egle-Helene Ervin Nõmme KJK EST 11:05.68 PB
5 Alessandra Frezza Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 11:09.64 PB
6 Paloma Vazquez Playas de Castellon ESP 11:28.05 SB
7 Anna Myers Blackheath & Bromley Harriers GBR 11:30.47 PB
8 Denise Hartey Amager AC DEN 12:04.25 PB
U20 3000 m steeple Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dana Elena Loghin Playas de Castellon ROU 10:31.90
2 Zeynep Mete Fenerbahce Spor Kulubu TUR 11:50.60 PB
3 Amber Reed Blackheath & Bromley Harriers GBR 12:46.41 PB
4 Hana Lolková AK Olymp Brno CZE 12:57.72 SB
5 Kerda Timmusk Nõmme KJK EST 13:07.30 PB
6 Michelle Bisgaard Amager AC DEN 13:29.00 PB
U20 100 m hurdles Women - Final Wind (m/s): 1.8
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lucie Koudelová AK Olymp Brno CZE 13.81
2 Jahisha Thomas Blackheath & Bromley Harriers GBR 14.14 SB
3 Rachel Malamo Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 14.79
4 Lena Weiss LG Erdgas Oberthurgau SUI 14.96 PB
5 Esin Akgul Fenerbahce Spor Kulubu TUR 15.07 PB
6 Paula Escrig Playas de Castellon ESP 15.51 PB
7 Ditte Troest Amager AC DEN 17.19 PB
8 Helen Loik Nõmme KJK EST 17.44 PB
U20 400 m hurdles Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Samantha Brown Blackheath & Bromley Harriers GBR 64.09 SB
2 Lenka Svobodová AK Olymp Brno CZE 64.48
3 Beyza Tilki Fenerbahce Spor Kulubu TUR 65.79 SB
4 Leila Vogt LG Erdgas Oberthurgau SUI 66.37 SB
5 Ditte Troest Amager AC DEN 69.57 PB
6 Mariliis Muuga Nõmme KJK EST 69.99 SB
7 Camilla Lovell Playas de Castellon ESP 71.00 SB
8 Alessia Mancini Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 71.78 SB
U20 High jump Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Erika Furlani Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 1.77
2 Sandra Christensen Amager AC DEN 1.70
3 Kadriye Aydın Fenerbahce Spor Kulubu TUR 1.70
4 Jana Hartigová AK Olymp Brno CZE 1.70 =SB
5 Klarika Kaldmaa Nõmme KJK EST 1.60 PB
6 Melina Fontanive LG Erdgas Oberthurgau SUI 1.55 PB
7 Paula Escrig Playas de Castellon ESP 1.55 PB
8 Alex Wheelwright Blackheath & Bromley Harriers GBR 1.50 PB
U20 Pole vault Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rebeka Šilhanová AK Olymp Brno CZE 4.05 SB
2 Demet Parlak Fenerbahce Spor Kulubu TUR 3.40
3 Klarika Kaldmaa Nõmme KJK EST 3.30 SB
4 Helena Coleman Blackheath & Bromley Harriers GBR 3.20 SB
5 Janine Sprenger LG Erdgas Oberthurgau SUI 3.00 PB
6 Sofia Marini Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 2.80 SB
7 Mar Sobrino Playas de Castellon ESP 2.60 PB
U20 Long jump Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jahisha Thomas Blackheath & Bromley Harriers GBR 5.92
2 Sandra Christensen Amager AC DEN 5.49
3 Rebeka Šilhanová AK Olymp Brno CZE 5.39 PB
4 Cecilia Briones Playas de Castellon ESP 5.36 SB
5 Esin Akgul Fenerbahce Spor Kulubu TUR 5.21
6 Elisa Ramacogi Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 5.18 PB
7 Merlyn Lipp Nõmme KJK EST 4.97
8 Viviane Graf LG Erdgas Oberthurgau SUI 4.68
U20 Triple jump Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Beyza Tilki Fenerbahce Spor Kulubu TUR 12.39
2 Kerri Davidson Blackheath & Bromley Harriers GBR 12.04
3 Petra Opekarová AK Olymp Brno CZE 11.64
4 Maria Mazzarotto Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 11.60
5 Nuria García Playas de Castellon ESP 11.00
6 Laura Johanna Mettis Nõmme KJK EST 10.65
7 Melina Fontanive LG Erdgas Oberthurgau SUI 10.58
8 Michelle Bisgaard Amager AC DEN 7.78
U20 Shot Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 María Belén Toimil Playas de Castellon ESP 13.83
2 Sandra Lienert LG Erdgas Oberthurgau SUI 11.68 SB
3 Claudia Bertoletti Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 11.14 SB
4 Alžbeta Puškárová AK Olymp Brno SVK 10.89 PB
5 Monica Vainola Nõmme KJK EST 10.57 SB
6 Lisa Brix Pedersen Amager AC DEN 9.64 PB
7 Gemma Brown Blackheath & Bromley Harriers GBR 8.87 SB
8 Halime Kilic Fenerbahce Spor Kulubu TUR 5.70 PB
U20 Discus Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 María Belén Toimil Playas de Castellon ESP 47.54
2 Lisa Brix Pedersen Amager AC DEN 43.85 SB
3 Alžbeta Puškárová AK Olymp Brno SVK 42.06
4 Gemma Brown Blackheath & Bromley Harriers GBR 38.72 PB
5 Claudia Bertoletti Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 36.76 SB
6 Kira Klein LG Erdgas Oberthurgau SUI 35.44 PB
7 Monica Vainola Nõmme KJK EST 31.69 SB
8 Eda Tuğsuz Fenerbahce Spor Kulubu TUR 31.03 PB
U20 Hammer Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Pavla Kuklová AK Olymp Brno CZE 48.40 SB
2 Anna Maria Orel Nõmme KJK EST 45.72
3 Ana Polo Playas de Castellon ESP 41.41 SB
4 Halime Kilic Fenerbahce Spor Kulubu TUR 40.39 PB
5 Caterina Manni Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 37.57 SB
6 Yemisi Sofolarin Blackheath & Bromley Harriers GBR 24.03 PB
7 Sandra Lienert LG Erdgas Oberthurgau SUI 19.53 SB
8 Lärke Rasmussen Amager AC DEN 16.01 PB
U20 Javelin Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Eda Tuğsuz Fenerbahce Spor Kulubu TUR 49.67
2 Salina Fässler LG Erdgas Oberthurgau SUI 46.33
3 Marta Mancebo Playas de Castellon ESP 37.65 SB
4 Merlyn Lipp Nõmme KJK EST 36.29 PB
5 Yemisi Sofolarin Blackheath & Bromley Harriers GBR 33.52 PB
6 Cecilia Nobili Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 32.78 PB
7 Michaela Doleželová AK Olymp Brno CZE 32.45 SB
8 Viktoria Kolbye Amager AC DEN 19.54 PB
U20 4 x 100 m Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Blackheath & Bromley Harriers Blackheath & Bromley Harriers GBR 46.28 PB
2 AK Olymp Brno AK Olymp Brno CZE 48.57 SB
3 LG Erdgas Oberthurgau LG Erdgas Oberthurgau SUI 48.70 SB
4 Fenerbahçe SK Fenerbahce Spor Kulubu TUR 48.81 SB
5 Atletica Studentesca Ca.Ri.Ri. Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 50.14 SB
6 Playas de Castellón Playas de Castellon ESP 51.48 SB
7 Nõmme KJK Nõmme KJK EST 52.31 SB
8 Amager AC Amager AC DEN 56.45 PB
U20 4 x 400 m Women - Final
21.09.2013
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Blackheath & Bromley Harriers Blackheath & Bromley Harriers GBR 3:52.97 PB
2 Fenerbahçe SK Fenerbahce Spor Kulubu TUR 3:57.54 SB
3 AK Olymp Brno AK Olymp Brno CZE 3:58.67 SB
4 Atletica Studentesca Ca.Ri.Ri. Atletica Stud.CA.RI.RI ITA 4:00.87 SB
5 Playas de Castellón Playas de Castellon ESP 4:06.96 SB
6 Amager AC Amager AC DEN 4:07.30 PB
7 LG Erdgas Oberthurgau LG Erdgas Oberthurgau SUI 4:17.08 SB
8 Nõmme KJK Nõmme KJK EST 4:18.12 SB
Team Results, Men
RkTeamMark
1 Fenerbahce Spor Kulubu 125
2 Shaftesbury Barnet Harriers 96
3 Playas de Castellon 95
4 ASK Slavia Praha 94
5 AK Mass Ljubljana 79
6 Tampereen Pyrintö 71
7 Nike Klaipeda 67
8 SG Stavbar Nitra 52
Team Results, Women
RkTeamMark
1 AK Olymp Brno 112
2 Fenerbahce Spor Kulubu 109
3 Blackheath & Bromley Harriers 106
4 Playas de Castellon 82
5 Atletica Stud.CA.RI.RI 81
6 LG Erdgas Oberthurgau 69
7 Nõmme KJK 62
8 Amager AC 59
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best