ECCC Track and Field Senior

No Team Standings available yet
100 m Men - Final Wind (m/s): 2.2
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Francis Obikwelu Sporting Clube Portugal POR 10.09
2 Tyrone Edgar Newham Essex Beagles GBR 10.16
3 Fabio Cerutti GA Fiamme Gialle ITA 10.27
4 Andrey Yepishin Luch Moscow RUS 10.41
5 Marcin Jędrusiński Playas de Castellón POL 10.43
6 Jozef Švondrk AK Spartak Dubnica SVK 10.71
7 Ladislav Křížek AK Kromeriz CZE 10.86
8 Jacob Wolfgang Sparta Copenhagen DEN 10.89
200 m Men - Final Wind (m/s): 0.7
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Francis Obikwelu Sporting Clube Portugal POR 20.90 SB
2 Roman Smirnov Luch Moscow RUS 20.97
3 Rikki Fifton Newham Essex Beagles GBR 21.09
4 Marcin Jędrusiński Playas de Castellón POL 21.14 SB
5 Matteo Galvan GA Fiamme Gialle ITA 21.55
6 Matúš Mentel AK Spartak Dubnica SVK 21.75
7 Filip Klvaňa AK Kromeriz CZE 21.89
8 Nicklas Hyde Sparta Copenhagen DEN 21.90
400 m Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rabah Yousif Newham Essex Beagles SUD 46.68
2 Rudolf Götz AK Kromeriz CZE 46.96
3 Maksim Babarykin Luch Moscow RUS 47.08
4 Claudio Licciardello GA Fiamme Gialle ITA 47.39 SB
5 João Ferreira Sporting Clube Portugal POR 47.47
6 Peter Žňava AK Spartak Dubnica SVK 47.74
7 Aitor Martín Playas de Castellón ESP 47.86
8 Jacob Riis Sparta Copenhagen DEN 48.00
800 m Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jozef Repčík AK Spartak Dubnica SVK 1:47.55
2 Yuriy Koldin Luch Moscow RUS 1:48.24
3 Giordano Benedetti GA Fiamme Gialle ITA 1:49.47
4 Salvador Crespo Playas de Castellón ESP 1:49.54
5 Hélio Gomes Sporting Clube Portugal POR 1:50.18 SB
6 Robbie Schofield Newham Essex Beagles GBR 1:51.29
7 Vladimír Bartůněk AK Kromeriz CZE 1:51.70 SB
8 Nick Jensen Sparta Copenhagen DEN 1:54.20
1500 m Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rui Silva Sporting Clube Portugal POR 3:48.14
2 Vyacheslav Sokolov Luch Moscow RUS 3:48.76
3 Emilio Antonio Martín Playas de Castellón ESP 3:48.87
4 Cosimo Caliandro GA Fiamme Gialle ITA 3:49.36
5 Bernard Kiptum AK Spartak Dubnica KEN 3:49.42
6 Frank Baddick Newham Essex Beagles GBR 3:50.99
7 Marco Joseph AK Kromeriz TAN 3:53.64
8 Jeppe Thomsen Sparta Copenhagen DEN 3:55.10
3000 m Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rui Silva Sporting Clube Portugal POR 8:04.75 SB
2 Bernard Kiptum AK Spartak Dubnica KEN 8:05.78 SB
3 Vyacheslav Shabunin Luch Moscow RUS 8:06.48 SB
4 Marco Joseph AK Kromeriz TAN 8:08.51 PB
5 Cosimo Caliandro GA Fiamme Gialle ITA 8:10.63 SB
6 Chris Mackay Newham Essex Beagles GBR 8:10.86 PB
7 Francisco Javier Abad Playas de Castellón ESP 8:15.77
8 Ole Hesselbjerg Sparta Copenhagen DEN 8:49.05 SB
5000 m Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ezekiel Jafari Ngimba AK Kromeriz TAN 13:57.13
2 Andrea Lalli GA Fiamme Gialle ITA 14:03.64
3 António Travassos Sporting Clube Portugal POR 14:17.32 SB
4 Daniel Lahaba Playas de Castellón ESP 14:23.78
5 Henrik Them Andersen Sparta Copenhagen DEN 14:28.12
6 Keith Gerrard Newham Essex Beagles GBR 14:29.35
7 Pavel Naumov Luch Moscow RUS 14:33.84 SB
3000 m steeple Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Enrique Sánchez Playas de Castellón ESP 8:39.63
2 Ildar Minshin Luch Moscow RUS 8:40.36
3 Yuri Floriani GA Fiamme Gialle ITA 8:49.11
4 Mário Teixeira Sporting Clube Portugal POR 9:10.14
5 Benjamin Wolthers Sparta Copenhagen DEN 9:12.71
6 Zdeněk Medlík AK Kromeriz CZE 9:51.52
7 Nathan Riding Newham Essex Beagles GBR 10:11.24 PB
8 Ondrej Durjak AK Spartak Dubnica SVK 12:45.96 PB
110 m hurdles Men - Final Wind (m/s): 1.0
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Konstantin Shabanov Luch Moscow RUS 13.84
2 Gianni Frankis Newham Essex Beagles GBR 13.85
3 Stefano Tedesco GA Fiamme Gialle ITA 13.87
4 João Almeida Sporting Clube Portugal POR 14.17
5 Matúš Janeček AK Spartak Dubnica SVK 14.18 SB
6 Joan Estruch Playas de Castellón ESP 14.26 SB
7 Jon Yde Bentsen Sparta Copenhagen DEN 14.52
8 Libor Hrůza AK Kromeriz CZE 21.19 SB
400 m hurdles Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Aleksandr Derevyagin Luch Moscow RUS 50.94
2 Edivaldo Monteiro Sporting Clube Portugal POR 51.70
3 Federico Rubeca GA Fiamme Gialle ITA 52.12
4 Juan Enrique Vallés Playas de Castellón ESP 52.70 SB
5 Steven Green Newham Essex Beagles GBR 53.35
6 Jon Yde Bentsen Sparta Copenhagen DEN 54.61 SB
7 Petr Klus AK Kromeriz CZE 56.21 PB
8 Ondrej Durjak AK Spartak Dubnica SVK 57.76 PB
High jump Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ivan Ukhov Luch Moscow RUS 2.34
2 Miguel Ángel Sancho Playas de Castellón ESP 2.20
3 Michal Kabelka AK Spartak Dubnica SVK 2.20
4 Andrea Lemmi GA Fiamme Gialle ITA 2.15
5 Ondřej Stolín AK Kromeriz CZE 2.10
6 Roman Guly Sporting Clube Portugal POR 2.00
7 Dan Dunscombe Newham Essex Beagles GBR 1.90 SB
- Niklas Müller Sparta Copenhagen DEN NH
Pole vault Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Michal Balner AK Kromeriz CZE 5.30
2 Edi Maia Sporting Clube Portugal POR 5.20
3 Sergio D'Orio GA Fiamme Gialle ITA 5.20
4 Rasmus Jørgensen Sparta Copenhagen DEN 4.80
5 Tomáš Ondrejko AK Spartak Dubnica SVK 4.60 SB
- Viktor Chistyakov Luch Moscow RUS NH
- Steven Lewis Newham Essex Beagles GBR NH
- Manel Concepción Playas de Castellón ESP NH
Long jump Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Chris Tomlinson Newham Essex Beagles GBR 8.15
2 Roman Novotný AK Kromeriz CZE 8.00
3 Pavel Karavayev Luch Moscow RUS 7.69
4 Gaspar Araújo Sporting Clube Portugal POR 7.64 SB
5 Dmitrij Vaľukevič AK Spartak Dubnica SVK 7.23
6 Anders Møller Sparta Copenhagen DEN 7.06 PB
7 Emanuele Catania GA Fiamme Gialle ITA 7.05
8 Luis Felipe Méliz Playas de Castellón ESP 6.64
Triple jump Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Yevgeniy Plotnir Luch Moscow RUS 16.22
2 José Emilio Bellido Playas de Castellón ESP 15.47
3 Roman Novotný AK Kromeriz CZE 15.45
4 Carlos Calado Sporting Clube Portugal POR 15.31 SB
5 Mauro Quattrociocchi GA Fiamme Gialle ITA 15.29
6 Dmitrij Vaľukevič AK Spartak Dubnica SVK 15.29
7 Anders Møller Sparta Copenhagen DEN 15.27
8 André Fernandez Newham Essex Beagles GBR 13.73 PB
Shot Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Marco Fortes Sporting Clube Portugal POR 19.92
2 Antonín Žalský AK Kromeriz CZE 19.88
3 Daniel Vanek AK Spartak Dubnica SVK 19.15
4 Kim Christensen Sparta Copenhagen DEN 18.95
5 Ivan Yushkov Luch Moscow RUS 18.57
6 Kieren Kelly Newham Essex Beagles GBR 18.56
7 Daniel Anglés Playas de Castellón ESP 18.35
8 Giovanni Faloci GA Fiamme Gialle ITA 16.36
Discus Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Frank Casañas Playas de Castellón ESP 65.91
2 Giovanni Faloci GA Fiamme Gialle ITA 61.17
3 Nikolay Sedyuk Luch Moscow RUS 60.61
4 Abdul Buhari Newham Essex Beagles GBR 58.05
5 Jorge A. Grave Sporting Clube Portugal POR 56.44
6 Igor Gondor AK Kromeriz CZE 56.29
7 Daniel Vanek AK Spartak Dubnica SVK 55.70
8 Kim Christensen Sparta Copenhagen DEN 48.39 PB
Hammer Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nicola Vizzoni GA Fiamme Gialle ITA 78.67
2 Libor Charfreitag AK Spartak Dubnica SVK 77.56
3 Aleksey Zagorniy Luch Moscow RUS 75.73
4 Javier Cienfuegos Playas de Castellón ESP 73.97
5 Pavel Sedláček AK Kromeriz CZE 72.48 SB
6 Simon Bown Newham Essex Beagles GBR 65.92
7 Dário Manso Sporting Clube Portugal POR 65.36
8 Simon Corlin Jensen Sparta Copenhagen DEN 60.99 SB
Javelin Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Igor Janik Playas de Castellón POL 80.85
2 Aleksandr Ivanov Luch Moscow RUS 76.75
3 Miroslav Guzdek AK Kromeriz CZE 75.21
4 Elias Leal Sporting Clube Portugal POR 71.86 SB
5 Chris Hughff Newham Essex Beagles GBR 71.29
6 Lars Møller Laursen Sparta Copenhagen DEN 68.54
7 Martin Benák AK Spartak Dubnica SVK 68.38
8 Emanuele Sabbio GA Fiamme Gialle ITA 66.19
4 x 100 m Men - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Sporting Clube Portugal Sporting Clube Portugal POR 39.22 PB
2 GA Fiamme Gialle G.A. Fiamme Gialle ITA 39.32 SB
3 Newham & Essex Beagles Newham Essex Beagles GBR 39.37 PB
4 Luch Moscow Luch Moscow RUS 40.01 SB
5 Playas de Castellon Playas de Castellón ESP 40.89 SB
6 AK Kromeriz AK Kromeriz CZE 41.04 PB
7 AK Spartak Dubnica AK Spartak Dubnica SVK 42.19 SB
8 Sparta Copenhagen Sparta Copenhagen DEN 43.30 SB
4 x 400 m Men - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Newham & Essex Beagles Newham Essex Beagles GBR 3:08.35 SB
2 Sporting Clube Portugal Sporting Clube Portugal POR 3:08.79 SB
3 AK Spartak Dubnica AK Spartak Dubnica SVK 3:09.13 PB
4 Luch Moscow Luch Moscow RUS 3:09.49 SB
5 AK Kromeriz AK Kromeriz CZE 3:13.01 SB
6 GA Fiamme Gialle G.A. Fiamme Gialle ITA 3:13.19 SB
7 Playas de Castellon Playas de Castellón ESP 3:15.11 SB
8 Sparta Copenhagen Sparta Copenhagen DEN 3:16.61 SB
100 m Women - Final Wind (m/s): 1.8
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Digna Luz Murillo Valencia Terra i Mar ESP 11.43 SB
2 Aleksandra Fedoriva-Shpayer Luch Moscow RUS 11.51 SB
3 Sónia Tavares Sporting Clube Portugal POR 11.55
4 Rita De Cesaris C.S. Esercito ITA 11.70 SB
5 Kristina Bažatová USK Praha CZE 12.17
6 Olga Lenskiy Maccabi Reshon Lezion ISR 12.18
7 Pınar Aday Enka Spor Kulubu TUR 13.32 PB
200 m Women - Final Wind (m/s): 1.5
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Aleksandra Fedoriva-Shpayer Luch Moscow RUS 23.34
2 Digna Luz Murillo Valencia Terra i Mar ESP 23.68 SB
3 Sónia Tavares Sporting Clube Portugal POR 23.93
4 Jitka Bartoničková USK Praha CZE 24.54
5 Jessica Paoletta C.S. Esercito ITA 24.60
6 Olga Lenskiy Maccabi Reshon Lezion ISR 25.56 SB
7 Dilek Iyihasırcı Enka Spor Kulubu TUR 25.95 SB
400 m Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Natalya Nazarova Luch Moscow RUS 52.98
2 Alice Ugboaku Valencia Terra i Mar NGR 53.08 SB
3 Merve Aydın Enka Spor Kulubu TUR 54.01
4 Chiara Bazzoni C.S. Esercito ITA 54.04 SB
5 Jitka Bartoničková USK Praha CZE 54.16
6 Joceline Monteiro Sporting Clube Portugal POR 55.93
7 Svetlana Gnezdilov Maccabi Reshon Lezion ISR 64.93 SB
800 m Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Hasna Benhassi Valencia Terra i Mar MAR 2:01.97
2 Elisa Cusma Piccione C.S. Esercito ITA 2:02.21
3 Dana Šatrová USK Praha CZE 2:04.81 SB
4 Sultan Haydar Enka Spor Kulubu TUR 2:06.58 SB
5 Mariya Shapayeva Luch Moscow RUS 2:06.81
6 Maria Carmo Tavares Sporting Clube Portugal POR 2:07.70 SB
7 Yulia Chaikove Maccabi Reshon Lezion ISR 3:07.58 PB
1500 m Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Elisa Cusma Piccione C.S. Esercito ITA 4:10.13
2 Esther Desviat Valencia Terra i Mar ESP 4:11.79 PB
3 Sultan Haydar Enka Spor Kulubu TUR 4:12.74 SB
4 Olesya Mikheyeva Luch Moscowh Moscow RUS 4:15.03
5 Sandra Teixeira Sporting Clube Portugal POR 4:17.23
6 Tereza Čapková USK Praha CZE 4:23.26
7 Megal Atias Maccabi Reshon Lezion ISR 4:54.44 PB
3000 m Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Elvan Abeylegesse Enka Spor Kulubu TUR 8:41.85 SB
2 Dolores Checa Valencia Terra i Mar ESP 8:54.68 SB
3 Sandra Teixeira Sporting Clube Portugal POR 9:08.85 PB
4 Federica Dal Ri C.S. Esercito ITA 9:11.68 PB
5 Petra Kamínková USK Praha CZE 9:36.18 SB
6 Lahav Rotem Maccabi Reshon Lezion ISR 12:00.62 PB
- Anna Alminova Luch Moscow RUS DQ IAAF Rule 32.2.b 8:40.63
5000 m Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Elvan Abeylegesse Enka Spor Kulubu TUR 15:30.47 SB
2 Elena Romagnolo C.S. Esercito ITA 15:43.11
3 Oksana Belyakova Luch Moscow RUS 15:55.54 SB
4 Isabel Checa Valencia Terra i Mar ESP 16:10.32 SB
5 Petra Kamínková USK Praha CZE 16:28.75
6 Clarisse Cruz Sporting Clube Portugal POR 16:41.58 SB
7 Lahav Rotem Maccabi Reshon Lezion ISR 21:01.28 SB
3000 m steeple Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Elena Romagnolo C.S. Esercito ITA 9:41.73
2 Natalya Gorchakova Luch Moscow RUS 9:42.05 SB
3 Marcela Lustigová USK Praha CZE 9:51.19 SB
4 Rosa María Morató Valencia Terra i Mar ESP 9:59.36
5 Clarisse Cruz Sporting Clube Portugal POR 10:23.11
6 Binnaz Uslu Enka Spor Kulubu TUR 10:58.40
7 Megal Atias Maccabi Reshon Lezion ISR 11:27.20
100 m hurdles Women - Final Wind (m/s): 0.1
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lucie Škrobáková USK Praha CZE 12.97
2 Irina Lenskiy Maccabi Reshon Lezion ISR 13.08
3 Glory Alozie Valencia Terra i Mar ESP 13.19 SB
4 Marina Andryukhina Luch Moscow RUS 13.44
5 Francesca Doveri C.S. Esercito ITA 13.45
6 Mónica Lopes Sporting Clube Portugal POR 14.17
7 Pınar Aday Enka Spor Kulubu TUR 14.71
400 m hurdles Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Zuzana Hejnová USK Praha CZE 56.21
2 Irina Obedina Luch Moscow RUS 56.83
3 Patrícia Lopes Sporting Clube Portugal POR 58.20
4 Özge Akın Enka Spor Kulubu TUR 59.33
5 Marta Oliva C.S. Esercito ITA 60.22
6 Beatriz Montero Valencia Terra i Mar ESP 61.80
7 Elinor Medalsy Maccabi Reshon Lezion ISR 85.06 PB
High jump Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ruth Beitia Valencia Terra i Mar ESP 1.95
2 Svetlana Shkolina Luch Moscow RUS 1.92
3 Barbora Laláková USK Praha CZE 1.83
4 Ezgi Sevilmiş Enka Spor Kulubu TUR 1.80
5 Yulia Pushkaryov Maccabi Reshon Lezion RUS 1.75
6 Marisa Anselmo Sporting Clube Portugal POR 1.70
7 Francesca Doveri C.S. Esercito ITA 1.70
Pole vault Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Aleksandra Kiryashova Luch Moscow RUS 4.60
2 Elisabete Ansel Sporting Clube Portugal POR 4.20
3 Romana Maláčová USK Praha CZE 4.10
4 Anna María Pinero Valencia Terra i Mar ESP 4.00
5 Moran Azizi Maccabi Reshon Lezion ISR 3.70
6 Songül Kılıç Enka Spor Kulubu TUR 3.30 SB
7 Silvia Koller C.S. Esercito ITA 3.00 PB
Long jump Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Naide Gomes Sporting Clube Portugal POR 6.82
2 Yelena Sokolova Luch Moscow RUS 6.65
3 Jana Korešová USK Praha CZE 6.26
4 Olga Rypakova Enka Spor Kulubu KAZ 6.24
5 Tania Vicenzino C.S. Esercito ITA 6.10
6 Rotem Battat-Golan Maccabi Reshon Lezion ISR 5.91
7 Patricia Sarrapio Valencia Terra i Mar ESP 5.50 SB
Triple jump Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Olga Rypakova Enka Spor Kulubu KAZ 14.16
2 Martina Šestáková USK Praha CZE 13.70
3 Patricia Sarrapio Valencia Terra i Mar ESP 13.30
4 Anna Krylova Luch Moscow RUS 13.23
5 Niva Ziv Maccabi Reshon Lezion ISR 12.58
6 Susana Costa Sporting Clube Portugal POR 12.49
- Vanessa Alesiani C.S. Esercito ITA NM
Shot Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Olga Ivanova Luch Moscow RUS 17.41
2 Filiz Kadoğan Enka Spor Kulubu TUR 16.51
3 Jana Kárníková USK Praha CZE 16.45
4 Maria Antónia Borges Sporting Clube Portugalrting Clube Portugal POR 15.73
5 Martína de la Puente Valencia Terra i Mar ESP 15.38 SB
6 Elena Carini C.S. Esercito ITA 15.15
7 Svetlana Gnezdilov Maccabi Reshon Lezion ISR 10.27 SB
Discus Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Natalya Sadova Luch Moscow RUS 61.58
2 Liliana Cá Sporting Clube Portugal POR 55.61
3 Valentina Aniballi C.S. Esercito ITA 54.87
4 Alice Matejková Valencia Terra i Mar ESP 51.34
5 Dilek Esmer Enka Spor Kulubu TUR 48.86
6 Jana Kárníková USK Praha CZE 48.18
7 Yevgeniya Zabolotniy Maccabi Reshon Lezion ISR 36.73 SB
Hammer Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Sviatlana Sudak Enka Spor Kulubu TUR 67.76
2 Vânia Silva Sporting Clube Portugal POR 66.52
3 Mariya Bespalova Luch Moscow RUS 65.83
4 Berta Castells Valencia Terra i Mar ESP 64.61
5 Lenka Valešová USK Praha CZE 64.16
6 Elisa Palmieri C.S. Esercito ITA 62.08
7 Yevgeniya Zabolotniy Maccabi Reshon Lezion ISR 52.26
Javelin Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Mariya Abakumova Luch Moscow RUS 63.41
2 Sílvia Cruz Sporting Clube Portugal POR 53.65
3 Luana Picchianti C.S. Esercito ITA 47.38
4 Andrea Ciesla USK Praha CZE 42.19 PB
5 Noa Berman Maccabi Reshon Lezion ISR 38.80 SB
6 Meryem Öcal Enka Spor Kulubu TUR 38.50 SB
7 Martína de la Puente Valencia Terra i Mar ESP 28.69 PB
4 x 100 m Women - Final
30.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Valencia Terra i Mar Valencia Terra i Mar ESP 44.74 SB
2 Luch Moscow Luch Moscow RUS 44.89 SB
3 Sporting Clube Portugal Sporting Clube Portugal POR 45.06 PB
4 C.S. Esercito C.S. Esercito ITA 45.35 SB
5 USK Praha USK Praha CZE 46.21 SB
6 Maccabi Reshon Lezion Maccabi Reshon Lezion ISR 46.79 PB
7 Enka Spor Kulubu Enka Spor Kulubu TUR 47.99 SB
4 x 400 m Women - Final
31.05.2009
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Luch Moscow Luch Moscow RUS 3:29.60 SB
2 C.S. Esercito C.S. Esercito ITA 3:38.04 SB
3 Sporting Clube Portugal Sporting Clube Portugal POR 3:38.27 SB
4 USK Praha USK Praha CZE 3:38.34 SB
5 Valencia Terra i Mar Valencia Terra i Mar ESP 3:39.40 SB
6 Enka Spor Kulubu Enka Spor Kulubu TUR 3:47.85 SB
Team Results, Men
RkTeamMark
1 Luch Moscow 118
2 Sporting Clube Portugal 117
3 Playas de Castellón 89
4 GA Fiamme Gialle 89
5 Newham Essex Beagles 86
6 AK Kromeriz 86
7 AK Spartak Dubnica 76
8 Sparta Copenhagen 41
9 G.A. Fiamme Gialle 10
Team Results, Women
RkTeamMark
1 Luch Moscow 106
2 Valencia Terra i Mar 92
3 USK Praha 84
4 Sporting Clube Portugal 79
5 C.S. Esercito 76
6 Enka Spor Kulubu 75
7 Maccabi Reshon Lezion 37
8 Luch Moscowh Moscow 4
9 Sporting Clube Portugalrting Clube Portugal 4
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best