8th European Athletics Championships

No Team Standings available yet
100 m Men - Final Wind (m/s): -0.6
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Wieslaw Maniak POL 10.60 =SB
2 Roger Bambuck FRA 10.61 SB
3 Claude Piquemal FRA 10.62 SB
4 Manfred Knickenberg FRG 10.62 PB
5 Ipolito Giani ITA 10.71 PB
6 Barrie Kelly GBR 10.76 SB
7 Nikolay Ivanov URS 10.82 PB
8 Pasquale Giannattasio ITA 20.1h
100 m Men - Semifinals - Semifinal 1 Wind (m/s): 0.6
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roger Bambuck FRA 10.62
2 Ipolito Giani ITA 10.74
3 Barrie Kelly GBR 10.81
4 Hans-Jürgen Felsen FRG 10.82 PB
5 Gheorghe Zamfirescu ROU 10.86 PB
6 Wlodzimierz Anielak POL 10.91 PB
7 Edvin Ozolin URS 10.94 SB
8 Heinz Erbstösser GDR 10.95 SB
100 m Men - Semifinals - Semifinal 2 Wind (m/s): -1.3
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Pasquale Giannattasio ITA 10.7h
2 Claude Piquemal FRA 10.7h
3 Gerd Metz FRG 10.8h
4 Aleksandr Lebedev URS 10.9h
5 Ron Jones GBR 10.9h
6 Panagiotis Nikolaidis GRE 11.0h
7 Hans Hönger SUI 11.2h
- Harald Eggers GDR DQ
100 m Men - Semifinals - Semifinal 3 Wind (m/s): -0.6
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Manfred Knickenberg FRG 10.6h
2 Wieslaw Maniak POL 10.6h SB
3 Nikolay Ivanov URS 10.7h
4 Menzies Campbell GBR 10.8h
5 Marc Berger FRA 10.8h
6 Jacques Vanhee BEL 10.9h
7 Max Barandun SUI 11.0h
- Angelo Squazzero ITA DNS
100 m Men - Heats - Heat 1 Wind (m/s): -1.3
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Wieslaw Maniak POL 10.7h
2 Ipolito Giani ITA 10.7h
3 Menzies Campbell GBR 10.7h
4 Harald Eggers GDR 10.7h
5 Juraj Demec TCH 10.8h
6 Huba Rozsnyai HUN 11.0h
100 m Men - Heats - Heat 2 Wind (m/s): -0.1
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Manfred Knickenberg FRG 10.6h
2 Wlodzimierz Anielak POL 10.8h
3 Jacques Vanhee BEL 10.8h
4 Ron Jones GBR 10.8h
- Herbert Bende TCH DQ
100 m Men - Heats - Heat 3 Wind (m/s): 0.0
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roger Bambuck FRA 10.4h
2 Heinz Erbstösser GDR 10.6h
3 Gerd Metz FRG 10.6h
4 Gheorghe Zamfirescu ROU 10.7h
5 Lajos Hajdú HUN 10.8h
6 Petr Utekal TCH 10.9h
7 Joseph Cassaglia GIB 12.4h
100 m Men - Heats - Heat 4 Wind (m/s): 0.0
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Barrie Kelly GBR 10.7h
2 Marc Berger FRA 10.7h
3 Hans-Jürgen Felsen FRG 10.8h
4 Edvin Ozolin URS 10.8h
5 József Istóczky HUN 10.8h
6 Tadeusz Jaworski POL 10.9h
100 m Men - Heats - Heat 5 Wind (m/s): -0.1
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Claude Piquemal FRA 10.7h
2 Angelo Squazzero ITA 10.8h
3 Hans Hönger SUI 10.8h
4 Aleksandr Lebedev URS 10.8h
5 José Luis Sánchez ESP 10.9h
6 Tomi Stefanllari ALB 11.3h
100 m Men - Heats - Heat 6 Wind (m/s): 0.0
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Pasquale Giannattasio ITA 10.5h
2 Nikolay Ivanov URS 10.6h
3 Panagiotis Nikolaidis GRE 10.7h
4 Max Barandun SUI 10.8h
5 Rob Heemskerk NED 10.8h
6 Sonar Cosan TUR 11.0h
200 m Men - Final Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roger Bambuck FRA 20.93 SB
2 Marian Dudziak POL 21.0h
3 Jean-Claude Nallet FRA 21.0h
4 Jan Werner POL 21.1h
5 Ladislav Kriz TCH 21.3h
6 Fritz Roderfeld FRG 21.4h
7 Livio Berruti ITA 21.5h
8 Ennio Preatoni ITA 21.7h
200 m Men - Semifinals - Semifinal 1 Wind (m/s): 0.9
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marian Dudziak POL 20.90 PB
2 Roger Bambuck FRA 21.25
3 Livio Berruti ITA 21.29 SB
4 Ennio Preatoni ITA 21.32 PB
5 Heinz Erbstösser GDR 21.33 PB
6 Leo de Winter NED 21.33 PB
7 István Gyulai HUN 21.58 PB
8 Josef Schwarz FRG 21.64 PB
200 m Men - Semifinals - Semifinal 2 Wind (m/s): 0.9
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jean-Claude Nallet FRA 20.9h
2 Jan Werner POL 21.0h
3 Fritz Roderfeld FRG 21.2h
4 Ladislav Kriz TCH 21.2h
5 Amin Tuyakov URS 21.2h
6 József Istóczky HUN 21.2h
7 Gheorghe Zamfirescu ROU 21.3h
8 Sergio Ottolina ITA 21.5h
200 m Men - Heats - Heat 1 Wind (m/s): -1.3
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Sergio Ottolina ITA 21.3h
2 Ladislav Kriz TCH 21.5h
3 Josef Schwarz FRG 21.6h
4 Pierre Burrelier FRA 21.6h
5 Mel Cheskin GBR 21.8h
200 m Men - Heats - Heat 2 Wind (m/s): -0.3
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Livio Berruti ITA 21.2h
2 Marian Dudziak POL 21.2h
3 Fritz Roderfeld FRG 21.4h
4 Haris Aivaliotis GRE 21.6h
5 José Luis Sánchez ESP 21.6h PB
200 m Men - Heats - Heat 3 Wind (m/s): 0.0
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jean-Claude Nallet FRA 21.1h
2 Amin Tuyakov URS 21.4h
3 Ennio Preatoni ITA 21.4h
4 Menzies Campbell GBR 21.4h
5 Manfred Knickenberg FRG 21.4h
6 Edward Romanowski POL 21.5h
7 Jacques Vanhee BEL 21.8h
200 m Men - Heats - Heat 4 Wind (m/s): 0.6
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roger Bambuck FRA 21.1h
2 Gheorghe Zamfirescu ROU 21.2h
3 Heinz Erbstösser GDR 21.3h
4 István Gyulai HUN 21.3h
5 Jirí Kynos TCH 21.6h
6 Sonar Cosan TUR 22.3h
200 m Men - Heats - Heat 5 Wind (m/s): 2.0
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Leo de Winter NED 21.0h
2 Jan Werner POL 21.1h
3 József Istóczky HUN 21.2h
4 Harald Eggers GDR 21.6h
5 Bo Althoff SWE 21.6h
6 Nikolay Politiko URS 21.7h
7 Rasim Kraja ALB 22.3h
400 m Men - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Stanislaw Gredzinski POL 46.0h
2 Andrzej Badenski POL 46.2h
3 Manfred Kinder FRG 46.3h
4 Wilfried Weiland GDR 46.6h
5 Rolf Krusmann FRG 46.7h
6 Josef Trousil TCH 46.9h
7 Tim Graham GBR 46.9h
- Siegfried König FRG DNF
400 m Men - Semifinals - Semifinal 1
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Stanislaw Gredzinski POL 46.3h
2 Manfred Kinder FRG 46.6h
3 Josef Trousil TCH 46.6h
4 Tim Graham GBR 46.7h
5 Boris Savchuk URS 46.9h
6 Martin Winbolt-Lewis GBR 47.0h
7 Sergio Bello ITA 47.1h
8 Bernard Martin FRA 47.7h
400 m Men - Semifinals - Semifinal 2
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andrzej Badenski POL 46.6h
2 Wilfried Weiland GDR 46.8h
3 Rolf Krusmann FRG 46.8h
4 Siegfried König FRG 47.1h
5 Jean-Pierre Boccardo FRA 47.5h
6 Grigoriy Sverbetov URS 47.6h
7 Heikki Pippola FIN 48.0h
8 John Adey GBR 48.0h
400 m Men - Heats - Heat 1
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andrzej Badenski POL 46.7h
2 Jean-Pierre Boccardo FRA 47.1h
3 Heikki Pippola FIN 47.3h
4 Michael Zerbes GDR 47.5h
5 Aleksandr Ivanov URS 48.0h
6 Nikolaos Regoukos GRE 48.3h
7 Mehmet Gesas TUR 49.9h
400 m Men - Heats - Heat 2
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Siegfried König FRG 46.7h
2 Wilfried Weiland GDR 46.9h
3 Grigoriy Sverbetov URS 47.3h
4 Fred van Herpen NED 47.8h
5 Jacques Pennewaert BEL 48.9h
6 Vincenc Kacagjeli ALB 49.3h
400 m Men - Heats - Heat 3
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Stanislaw Gredzinski POL 46.6h
2 Tim Graham GBR 47.0h
3 Sergio Bello ITA 47.1h
4 Josef Trousil TCH 47.2h
5 Günther Klann GDR 47.5h
6 Zlatko Valchev BUL 47.9h
400 m Men - Heats - Heat 4
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Manfred Kinder FRG 47.0h
2 John Adey GBR 47.4h
3 Bernard Martin FRA 47.5h
4 Edmund Borowski POL 47.6h
5 Carl Fredrik Bunæs NOR 47.8h
6 Bo Althoff SWE 48.4h
400 m Men - Heats - Heat 5
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Boris Savchuk URS 46.9h
2 Rolf Krusmann FRG 47.1h
3 Martin Winbolt-Lewis GBR 47.4h
4 Michel Samper FRA 47.4h
5 Furio Fusi ITA 48.2h
800 m Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Manfred Matuschewski GDR 1:45.9h SB
2 Franz-Josef Kemper FRG 1:46.0h
3 Bodo Tümmler FRG 1:46.3h PB
4 Chris Carter GBR 1:46.3h PB
5 Tomás Jungwirth TCH 1:46.7h PB
6 John Boulter GBR 1:47.0h
7 Alberto Esteban ESP 1:47.4h PB
8 Noel Carroll IRL 1:47.9h SB
800 m Men - Semifinals - Semifinal 1
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Franz-Josef Kemper FRG 1:47.9h
1 Manfred Matuschewski GDR 1:49.3h
2 Tomás Jungwirth TCH 1:48.0h
2 John Boulter GBR 1:49.4h
3 Chris Carter GBR 1:48.1h
3 Bodo Tümmler FRG 1:49.5h
4 Noel Carroll IRL 1:48.3h
4 Alberto Esteban ESP 1:49.5h
5 Vadim Mikhailov URS 1:48.7h
5 Rein Tolp URS 1:49.8h
6 Mathias Seidler GDR 1:48.8h
6 Pavel Penkava TCH 1:49.8h
7 Guy Taillard FRA 1:49.2h
7 Jürgen May FRG 1:50.0h
8 Maurice Lurot FRA 1:49.9h
8 Jean-Michel Pellez FRA 1:51.8h
800 m Men - Heats - Heat 1
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Mathias Seidler GDR 1:48.3h
2 Franz-Josef Kemper FRG 1:48.4h
3 Jean-Michel Pellez FRA 1:48.6h PB
4 Derek McCleane IRL 1:48.6h
5 Arne Kvalheim NOR 1:49.4h PB
6 Petr Blaha TCH 1:49.9h PB
7 Marnix Cocquyt BEL 1:53.7h PB
800 m Men - Heats - Heat 2
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jürgen May FRG 1:48.1h SB
2 Guy Taillard FRA 1:48.1h
3 Pavel Penkava TCH 1:48.2h PB
4 John Boulter GBR 1:48.4h
5 Jacques Pennewaert BEL 1:48.4h SB
6 Francesco Arese ITA 1:49.6h SB
7 Imre Nagy HUN 1:50.4h SB
800 m Men - Heats - Heat 3
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Chris Carter GBR 1:48.7h
2 Tomás Jungwirth TCH 1:48.9h
3 Rein Tolp URS 1:49.1h SB
4 Hansueli Mumenthaler SUI 1:49.3h SB
5 Lorant Stoll HUN 1:50.3h PB
6 Heikki Pippola FIN 1:51.7h
7 Gani Alia ALB 1:52.4h PB
- Paul Roekaerts BEL DQ
800 m Men - Heats - Heat 4
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Noel Carroll IRL 1:48.1h
2 Alberto Esteban ESP 1:48.2h
3 Vadim Mikhailov URS 1:48.4h
4 Walter Adams FRG 1:48.8h SB
5 Kenth Andersson SWE 1:49.0h PB
6 Erik Zelazny POL 1:50.2h PB
7 Konstantinos Mihailidis GRE 1:51.9h PB
8 Joze Medjimurec YUG 1:53.5h SB
800 m Men - Heats - Heat 5
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Bodo Tümmler FRG 1:48.6h
2 Maurice Lurot FRA 1:48.8h
3 Manfred Matuschewski GDR 1:48.9h
4 Rudolf Klaban AUT 1:49.0h SB
5 Remir Mitrofanov URS 1:49.2h PB
6 Preben Glue DEN 1:50.2h PB
7 Ian Hamilton IRL 1:53.7h PB
1500 m Men - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Bodo Tümmler FRG 3:41.9h
2 Michel Jazy FRA 3:42.2h
3 Harald Norpoth FRG 3:42.4h
4 Alan Simpson GBR 3:43.8h SB
5 Jürgen May FRG 3:44.1h
6 André De Hertoghe BEL 3:44.3h
7 Jean Wadoux FRA 3:44.5h SB
8 Henryk Szordykowski POL 3:45.8h
9 Eugene Allonsius BEL 3:46.2h
10 Stanislav Hoffman TCH 3:46.5h
11 Walter Wilkinson GBR 3:46.9h
12 Claude Nicolas FRA 3:48.1h
1500 m Men - Heats - Heat 1
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Harald Norpoth FRG 3:44.9h
2 Michel Jazy FRA 3:45.1h
3 Walter Wilkinson GBR 3:45.4h SB
4 Stanislav Hoffman TCH 3:45.4h
5 Arne Kvalheim NOR 3:45.7h SB
6 Oleg Raiko URS 3:46.7h
7 Roland Brehmer POL 3:49.0h PB
8 Henk Snepvangers NED 3:51.5h SB
9 Frank Murphy IRL 3:52.4h SB
10 Gani Alia ALB 3:57.2h PB
1500 m Men - Heats - Heat 2
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 André De Hertoghe BEL 3:40.7h SB
2 Bodo Tümmler FRG 3:41.1h SB
3 Jürgen May FRG 3:41.2h SB
4 Claude Nicolas FRA 3:41.4h SB
5 Josef Odlozil TCH 3:42.1h
6 Märt Vilt URS 3:42.7h
7 Roman Tkaczyk POL 3:45.1h
8 Simo Vazic YUG 3:45.6h SB
9 Preben Glue DEN 3:45.9h PB
10 Gergely Szentivanyi HUN 3:47.2h PB
1500 m Men - Heats - Heat 3
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jean Wadoux FRA 3:45.3h
2 Alan Simpson GBR 3:45.5h
3 Eugene Allonsius BEL 3:45.6h SB
4 Henryk Szordykowski POL 3:45.7h SB
5 Anders Gärderud SWE 3:45.8h SB
6 Hans-Rudolf Knill SUI 3:46.3h PB
7 Francesco Arese ITA 3:46.3h SB
8 Stig Rekdal NOR 3:46.3h
9 Wolf Schulte-Hillen FRG 3:46.5h
10 Mikhail Zhelobovskiy URS 3:48.4h SB
11 Manuel Oliveira POR 3:48.9h SB
12 Muharrem Dalkilic TUR 3:56.4h SB
5000 m Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Michel Jazy FRA 13:42.8h SB
2 Harald Norpoth FRG 13:44.0h SB
3 Bernd Diessner GDR 13:47.8h SB
4 Derek Graham GBR 13:48.0h SB
5 Lajos Mecser HUN 13:48.0h SB
6 Bengt Nåjde SWE 13:48.2h SB
7 István Kiss HUN 13:48.2h SB
8 Jean-Luc Salomon FRA 13:52.0h
9 Manuel Oliveira POR 13:52.6h
10 Werner Girke FRG 13:53.2h SB
11 Jürgen Haase GDR 13:55.6h SB
12 Edward Stawiarz POL 13:56.4h
13 Gennadiy Khlistovs URS 14:00.0h
14 René Kilburg LUX 14:06.2h
15 Eugene Allonsius BEL 14:19.4h
5000 m Men - Heats - Heat 1
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jean-Luc Salomon FRA 13:49.4h PB
2 Harald Norpoth FRG 13:50.2h
3 Lajos Mecser HUN 13:50.2h
4 Edward Stawiarz POL 13:50.8h SB
5 Manuel Oliveira POR 13:51.4h PB
6 Dick Taylor GBR 13:54.8h SB
7 Siegfried Herrmann GDR 13:57.8h SB
8 Franc Cervan YUG 14:00.0h PB
9 Renzo Finelli ITA 14:10.0h PB
5000 m Men - Heats - Heat 2
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jürgen Haase GDR 13:59.0h
2 István Kiss HUN 13:59.6h
3 Gennadiy Khlistovs URS 13:59.8h SB
4 René Kilburg LUX 13:59.8h PB
5 Eugene Allonsius BEL 14:00.0h PB
6 Hans Gerlach FRG 14:00.6h SB
7 Mariano Haro ESP 14:07.2h SB
8 No Opdenoordt NED 14:09.8h PB
9 Andrei Barabas ROU 14:14.0h SB
10 Thor Helland NOR 14:23.2h SB
11 Tim Briault GBR 14:28.6h PB
12 Czeslaw Kolodynski POL 14:41.4h PB
5000 m Men - Heats - Heat 3
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Michel Jazy FRA 13:54.8h
2 Derek Graham GBR 13:55.0h
3 Bernd Diessner GDR 13:55.0h
4 Werner Girke FRG 13:55.4h
5 Bengt Nåjde SWE 13:55.8h
6 György Kiss HUN 13:57.0h PB
7 Simo Vazic YUG 13:57.8h PB
8 Anatoliy Makarov URS 13:58.6h SB
9 Tom O'Riordan IRL 14:12.4h PB
10 Henryk Piotrowski POL 14:26.4h SB
11 Muharrem Dalkilic TUR 14:45.6h SB
10000 m Men - Final
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jürgen Haase GDR 28:26.0h
2 Lajos Mecser HUN 28:27.0h PB
3 Leonid Mikitenko URS 28:32.2h SB
4 Manfred Letzerich FRG 28:36.8h SB
5 Allan Rushmer GBR 28:37.8h PB
6 Bruce Tulloh GBR 28:50.4h PB
7 Janos Szerenyi HUN 28:52.2h SB
8 Gaston Roelants BEL 28:59.6h SB
9 Jim Alder GBR 28:59.8h SB
10 Gennadiy Khlistovs URS 29:00.6h SB
11 Franc Cervan YUG 29:00.8h PB
12 Lutz Philipp FRG 29:07.8h SB
13 József Sütö HUN 29:24.8h SB
14 Peter Kubicki FRG 29:26.0h
15 Bengt Nåjde SWE 29:28.8h SB
16 Gert Eisenberg GDR 29:29.8h SB
17 Nicolae Mustafa ROU 29:40.0h PB
18 Kazimierz Zimny POL 29:51.2h SB
19 Josef Tomas TCH 29:56.0h SB
20 Sukru Saban TUR 30:30.8h SB
- Mikko Ala-Leppilampi FIN DNF
- Andrei Barabas ROU DNF
Marathon Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jim Hogan GBR 2:20:04.6h PB
2 Aurèle Vandendriessche BEL 2:21:43.6h SB
3 Gyula Tóth HUN 2:22:02.0h SB
4 Carlos Pérez ESP 2:22:23.8h PB
5 Anatoliy Skripnik URS 2:23:14.8h PB
6 Anatoliy Sukharkov URS 2:23:33.8h PB
7 Kalevi Ihaksi FIN 2:23:38.6h PB
8 Pavel Kantorek TCH 2:23:49.4h PB
9 Gioacchino de Palma ITA 2:25:10.6h PB
10 Friedel Wiggershaus FRG 2:25:11.4h PB
11 Maurice Peiren BEL 2:25:48.2h SB
12 Ron Hill GBR 2:26:04.8h SB
13 Rudolf Salov URS 2:26:08.6h PB
14 Karl-Heinz Sievers FRG 2:26:50.8h PB
15 Attila Tormási HUN 2:27:51.4h PB
16 Ismail Akçay TUR 2:28:18.8h SB
17 Gerhard Hönicke GDR 2:29:23.0h PB
18 Vaclav Chudomel TCH 2:30:34.2h SB
19 Andre Lacour FRA 2:31:37.0h PB
20 Gerhard Lange GDR 2:32:10.0h PB
21 Heinrich Hagen GDR 2:33:26.2h PB
22 Huseyin Aktaş TUR 2:36:00.0h SB
23 Zdzislaw Bogusz POL 2:37:04.8h SB
24 Njazi Dajci ALB 2:37:41.8h PB
25 Graham Taylor GBR 2:38:26.0h PB
26 Daut Falli ALB 2:46:02.0h PB
- Antonio Ambu ITA DNF
- Franc Cervan YUG DNF
- Henri Clerckx BEL DNF
- József Sütö HUN DNF
- Thyge Thøgersen DEN DNF
- Aad Steylen NED DNF
- Jean Aniset LUX DNF
- Luigi Conti ITA DNF
- James McNamara IRL DNF
3000 m steeple Men - Final
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Viktor Kudinskiy URS 8:26.6h SB
2 Anatoliy Kuryan URS 8:28.0h PB
3 Gaston Roelants BEL 8:28.8h SB
4 Guy Texereau FRA 8:30.0h PB
5 Manfred Letzerich FRG 8:31.0h PB
6 Dieter Hartmann GDR 8:31.6h PB
7 Zoltán Vamos ROU 8:34.0h PB
8 Maurice Herriott GBR 8:37.0h SB
9 Bengt Persson SWE 8:38.0h
10 Javier Alvarez ESP 8:40.0h SB
11 Aleksandr Morozov URS 8:40.6h
12 Ernie Pomfret GBR 8:40.6h SB
3000 m steeple Men - Heats - Heat 1
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gaston Roelants BEL 8:33.8h
2 Aleksandr Morozov URS 8:34.0h SB
3 Zoltán Vamos ROU 8:34.6h
4 Bengt Persson SWE 8:35.4h SB
5 Jouko Kuha FIN 8:36.2h SB
6 Manuel Oliveira POR 8:44.0h PB
7 Hans-Werner Wogatzky FRG 8:49.4h SB
8 Sandor Mate HUN 9:03.2h SB
9 Lachie Stewart GBR 9:10.2h PB
3000 m steeple Men - Heats - Heat 2
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Manfred Letzerich FRG 8:45.2h
2 Dieter Hartmann GDR 8:45.4h
3 Ernie Pomfret GBR 8:46.8h
4 Viktor Kudinskiy URS 8:48.2h
5 Jan-Erik Karlsson SWE 8:52.8h
6 Jerzy Czaplewski POL 8:59.8h PB
7 Petr Holas TCH 9:06.8h
- István Jóny HUN DNF
3000 m steeple Men - Heats - Heat 3
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Javier Alvarez ESP 8:47.4h
2 Guy Texereau FRA 8:47.8h
3 Maurice Herriott GBR 8:48.2h
4 Anatoliy Kuryan URS 8:49.6h
5 Edward Motyl POL 8:52.0h
6 Mikhail Zhelev BUL 8:52.0h SB
7 Karoly Magyar HUN 8:54.4h SB
8 Hartmut Neumann FRG 8:57.8h PB
110 m hurdles Men - Final Wind (m/s): -0.2
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Eddy Ottoz ITA 13.7h
2 Heinrich John FRG 14.0h
3 Marcel Duriez FRA 14.0h
4 Anatoliy Mikhaylov URS 14.1h
5 Giovanni Cornacchia ITA 14.2h
6 Sergio Liani ITA 14.2h
7 Vyacheslav Skomorokhov URS 14.2h
8 Bo Forssander SWE 14.3h
110 m hurdles Men - Semifinals - Semifinal 1 Wind (m/s): -1.6
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Eddy Ottoz ITA 13.7h
2 Marcel Duriez FRA 14.0h
3 Anatoliy Mikhaylov URS 14.1h
4 Sergio Liani ITA 14.1h
5 David Hemery GBR 14.2h
6 Milan Cecman TCH 14.4h
7 Werner Trzmiel FRG 14.5h
8 Fiorenzo Marchesi SUI 14.9h
110 m hurdles Men - Semifinals - Semifinal 2 Wind (m/s): 0.0
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Heinrich John FRG 14.1h
2 Vyacheslav Skomorokhov URS 14.1h
3 Giovanni Cornacchia ITA 14.1h
4 Bo Forssander SWE 14.2h
5 Viktor Balikhin URS 14.3h
6 Pierre Schoebel FRA 14.5h
7 Adam Kolodziejczyk POL 14.5h
8 Laurie Taitt GBR 14.5h
110 m hurdles Men - Heats - Heat 1 Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Eddy Ottoz ITA 13.8h
2 David Hemery GBR 14.1h
3 Viktor Balikhin URS 14.4h
4 Adam Kolodziejczyk POL 14.5h
5 Michel Chardel FRA 14.6h
6 Ilia Mazniku ALB 15.7h
110 m hurdles Men - Heats - Heat 2 Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Bo Forssander SWE 14.0h
2 Vyacheslav Skomorokhov URS 14.1h
3 Pierre Schoebel FRA 14.3h
4 Milan Cecman TCH 14.4h
5 Mike Parker GBR 14.6h
6 Athanasios Lazaridis GRE 14.7h
7 Cetin Sahiner TUR 15.0h
110 m hurdles Men - Heats - Heat 3 Wind (m/s): -0.1
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Heinrich John FRG 14.0h
2 Sergio Liani ITA 14.5h
3 Laurie Taitt GBR 14.7h
4 Fiorenzo Marchesi SUI 14.7h
5 Wilfried Geeroms BEL 14.8h
110 m hurdles Men - Heats - Heat 4 Wind (m/s): -0.1
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marcel Duriez FRA 14.1h
2 Anatoliy Mikhaylov URS 14.2h
3 Giovanni Cornacchia ITA 14.3h
4 Werner Trzmiel FRG 14.3h
5 Klaus Schiess SUI 14.7h
6 Béla Mélykúti HUN 15.2h
400 m hurdles Men - Final
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roberto Frinolli ITA 49.8h
2 Gerd Lössdorfer FRG 50.3h
3 Robert Poirier FRA 50.5h
4 Vasiliy Anisimov URS 50.5h
5 Jaakko Tuominen FIN 50.9h
6 Horst Gieseler FRG 51.2h
7 Jean-Jacques Behm FRA 51.3h
8 Alain Hebrard FRA 52.9h
400 m hurdles Men - Semifinals - Semifinal 1
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roberto Frinolli ITA 50.3h
2 Alain Hebrard FRA 50.7h
3 Gerd Lössdorfer FRG 50.7h
4 Jaakko Tuominen FIN 50.9h
5 Bertil Vistam SWE 52.1h
6 Robin Woodland GBR 52.3h
7 Edvins Zageris URS 52.3h
8 Helmut Haid AUT 53.6h
400 m hurdles Men - Semifinals - Semifinal 2
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Horst Gieseler FRG 50.5h
2 Robert Poirier FRA 50.6h
3 Vasiliy Anisimov URS 50.7h
4 Jean-Jacques Behm FRA 50.7h
5 John Sherwood GBR 50.7h
6 Wilfried Geeroms BEL 51.0h =PB
7 Stanislaw Gubiec POL 51.7h
8 Peter Warden GBR 53.4h
400 m hurdles Men - Heats - Heat 1
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gerd Lössdorfer FRG 52.0h
2 Alain Hebrard FRA 52.1h
3 Helmut Haid AUT 52.8h
4 John Sherwood GBR 54.2h
5 Cengiz Akinci TUR 55.0h
6 Vincenc Kacagjeli ALB 55.8h
400 m hurdles Men - Heats - Heat 2
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Roberto Frinolli ITA 51.0h
2 Jean-Jacques Behm FRA 52.2h
3 Bertil Vistam SWE 52.3h
4 Robin Woodland GBR 52.7h
5 Gerd Hennige FRG 54.6h
400 m hurdles Men - Heats - Heat 3
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Horst Gieseler FRG 51.1h
2 Vasiliy Anisimov URS 51.8h
3 Stanislaw Gubiec POL 52.1h
4 Peter Warden GBR 52.4h
5 John Skjelvaag NOR 52.6h
6 Ferenc Oros HUN 53.4h
400 m hurdles Men - Heats - Heat 4
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Robert Poirier FRA 51.3h
2 Jaakko Tuominen FIN 51.6h
3 Edvins Zageris URS 52.1h
4 Wilfried Geeroms BEL 52.4h
5 Leif Librand SWE 52.6h
6 Luigi Carrozza ITA 52.9h
High jump Men - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jacques Madubost FRA 2.12 PB
2 Robert Sainte-Rose FRA 2.12 SB
3 Valeriy Skvortsov URS 2.09
4 Edward Czernik POL 2.06 SB
5 Andrey Khmarskiy URS 2.06 PB
6 Wolfgang Schillkowski FRG 2.06 PB
7 Valentin Gavrilov URS 2.06 SB
8 Kjell-Åke Nilsson SWE 2.03 =SB
8 Ingomar Sieghart FRG 2.03
10 Jan Dahlgren SWE 2.03 =SB
10 János Medovarszki HUN 2.03 =PB
12 Bo Jonsson SWE 2.03 =SB
13 Yevgeni Yordanov BUL 1.95
High jump Men - Qualification - Qualification
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
- Ingomar Sieghart FRG 2.06 SB
- Robert Sainte-Rose FRA 2.03
- Jan Dahlgren SWE 2.03 SB
- Jacques Madubost FRA 2.03
- Yevgeni Yordanov BUL 2.03 PB
- Wolfgang Schillkowski FRG 2.03
- Valeriy Skvortsov URS 2.03
- Valentin Gavrilov URS 2.03
- Kjell-Åke Nilsson SWE 2.03 SB
- Bo Jonsson SWE 2.03 SB
- János Medovarszki HUN 2.03 PB
- Andrey Khmarskiy URS 2.03
- Edward Czernik POL 2.03
- Rudolf Hübner TCH 2.00 PB
- Rudolf Baudis TCH 2.00 SB
- Sándor Noszály HUN 2.00 SB =PB
- Gilbert Vallaeys FRA 2.00 PB
- Werner Pfeil GDR 2.00 SB
- Milan Haranta TCH 2.00 PB
- Jón Þordur Ólafsson ISL 1.95 SB
- Luis Garriga ESP 1.95 SB
- Erminio Azzaro ITA 1.95 SB
- Günther Spielvogel FRG 1.95 SB
- Ilia Mazniku ALB 1.85 PB
Pole vault Men - Final
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Wolfgang Nordwig GDR 5.10 SB
2 Hristos Papanikolaou GRE 5.05 SB
3 Hervé D'Encausse FRA 5.00 SB
4 Renato Dionisi ITA 4.80 SB
5 Ignacio Sola ESP 4.80 PB
6 Wlodzimierz Sokolowski POL 4.80 SB
7 Leszek Butscher POL 4.80 PB
8 Claus Schiprowski FRG 4.70 SB
9 Klaus Lehnertz FRG 4.70 SB
10 Igor Feld URS 4.70 PB
11 Waldemar Wecek POL 4.70 PB
12 Rudolf Tomásek CZE 4.60 SB
13 Altti Alarotu FIN 4.60 SB
14 Karl-Gustav Burlin SWE 4.60
15 Jean-Pierre Colusso FRA 4.40 =PB
16 Mike Bull GBR 4.40 =SB
Pole vault Men - Qualification - Qualification
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
- Hervé D'Encausse FRA 4.60
- Leszek Butscher POL 4.60
- Wolfgang Nordwig GDR 4.60
- Hristos Papanikolaou GRE 4.60
- Ignacio Sola ESP 4.60
- Renato Dionisi ITA 4.40
- Wlodzimierz Sokolowski POL 4.40
- Waldemar Wecek POL 4.40
- Mike Bull GBR 4.40 SB
- Rudolf Tomásek CZE 4.40
- Claus Schiprowski FRG 4.40
- Klaus Lehnertz FRG 4.40
- Karl-Gustav Burlin SWE 4.40
- Igor Feld URS 4.40
- Altti Alarotu FIN 4.40
- Jean-Pierre Colusso FRA 4.40 PB
- Paul Coppejans BEL 4.20 PB
- Dimitar Khlebarov BUL 4.20 SB
- Pavel Jindra TCH 4.20 PB
- Maurice Houvion FRA 4.20 SB
- Frantisek Taftl TCH NH
- Aldo Righi ITA NH
- Risto Ivanoff FIN NH
- Hans Lagerqvist SWE NH
- Tapio Mertanen SWE NH
- Gennadiy Bliznetsov URS NH
- János Miskei HUN NH
Long jump Men - Final
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Lynn Davies GBR 7.98 SB
2 Igor Ter-Ovanesyan URS 7.88 SB
3 Jean Cochard FRA 7.88 PB
4 Leonid Barkovskiy URS 7.74 SB
5 Rainer Stenius FIN 7.68
6 Hermann Latzel FRG 7.59 PB
7 Pentti Eskola FIN 7.51 SB
8 Pertti Pousi FIN 7.46
9 Miroslav Hutter TCH 7.33
10 Andrzej Stalmach POL 7.31
11 Jacques Pani FRA 7.31
12 German Klimov URS 7.30
13 Ali Brakchi FRA 7.21
Long jump Men - Qualification - Qualification
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Igor Ter-Ovanesyan URS 7.67
2 Rainer Stenius FIN 7.60
3 Jean Cochard FRA 7.60
4 Lynn Davies GBR 7.59
5 Leonid Barkovskiy URS 7.55
6 Jacques Pani FRA 7.54 SB
7 Pertti Pousi FIN 7.53 SB
8 Hermann Latzel FRG 7.52
9 Miroslav Hutter TCH 7.49 PB
10 Andrzej Stalmach POL 7.47 SB
11 Ali Brakchi FRA 7.44 SB
12 Pentti Eskola FIN 7.42
13 German Klimov URS 7.42 SB
14 Raycho Tsonev BUL 7.36 PB
15 Dimosthenios Manglaras GRE 7.35 PB
16 Achiun Samungi ROU 7.30 PB
17 József Hossala HUN 7.27 PB
18 Vasile Sarucan ROU 7.07 SB
19 Béla Margitics HUN 6.72 PB
20 Alfred Bajada ALB 6.02 PB
Triple jump Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Georgi Stoykovski BUL 16.67 PB
2 Hans-Jürgen Rückborn GDR 16.66 PB
3 Henrik Kalocsai HUN 16.59 SB
4 Jan Jaskólski POL 16.57
5 Józef Schmidt POL 16.45 SB
6 Michael Sauer FRG 16.39
7 Serban Ciochina ROU 16.22
8 Siegfried Dähne GDR 16.17 SB
9 Giuseppe Gentile ITA 16.15 SB
10 Petr Nemšovský TCH 16.14 SB
11 Vladimir Kurkyevich URS 16.00
12 Fred Alsop GBR 15.93 SB
13 Anatoliy Alyabyev URS 15.77
14 Zoltán Cziffra HUN 15.73
15 Dodyo Patarinski YUG 15.65
16 Nikolay Dudkin URS 15.46
Triple jump Men - Qualification - Qualification
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Michael Sauer FRG 16.46 SB
2 Serban Ciochina ROU 16.42 SB
3 Giuseppe Gentile ITA 16.41 SB
4 Henrik Kalocsai HUN 16.28
5 Hans-Jürgen Rückborn GDR 16.11
6 Vladimir Kurkyevich URS 16.11 SB
7 Anatoliy Alyabyev URS 16.09 SB
8 Petr Nemšovský TCH 16.07
9 Józef Schmidt POL 16.05
10 Jan Jaskólski POL 16.00
11 Zoltán Cziffra HUN 15.99 SB
12 Georgi Stoykovski BUL 15.91
13 Siegfried Dähne GDR 15.91
14 Nikolay Dudkin URS 15.84 SB
15 Fred Alsop GBR 15.83
16 Dodyo Patarinski YUG 15.82 PB
17 Pertti Pousi FIN 15.67 SB
18 Frantisek Krupala TCH 15.60 PB
19 Martin Jensen NOR 15.58 SB
20 Günther Krivec FRG 15.58 PB
21 Andrzej Pulawski POL 15.55 PB
22 Askin Tuna TUR 15.53 PB
23 Evangelos Vlassis GRE 15.39 PB
24 Dragan Ivanov HUN 15.22 SB
Shot Men - Final
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vilmos Varjú HUN 19.43 SB
2 Nikolay Karasyov URS 18.82 SB
3 Władysław Komar POL 18.68 SB
4 Alfred Sosgórnik POL 18.38 SB
5 Heinfried Birlenbach FRG 18.37
6 Matti Yrjölä FIN 18.19 SB
7 Pierre Colnard FRA 18.15 SB
8 Dieter Hoffmann GDR 18.02 SB
9 Bjørn Bang Andersen NOR 17.84
10 Tomo Suker YUG 17.74
11 Pero Barisic YUG 17.66
12 Eduard Gushchin URS 17.64
Shot Men - Qualification - Qualification
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vilmos Varjú HUN 19.05
2 Heinfried Birlenbach FRG 18.59 SB
3 Władysław Komar POL 18.53
4 Nikolay Karasyov URS 18.38
5 Eduard Gushchin URS 18.23 SB
6 Tomo Suker YUG 18.01 PB
7 Bjørn Bang Andersen NOR 18.01 SB
8 Alfred Sosgórnik POL 18.01
9 Matti Yrjölä FIN 17.90
10 Pierre Colnard FRA 17.75
11 Pero Barisic YUG 17.69 PB
12 Dieter Hoffmann GDR 17.62
13 Milija Jocovic YUG 17.61 PB
14 Géza Fejér HUN 17.57 PB
15 Bengt Bendéus SWE 17.40 SB
16 Alain Drufin FRA 16.91 PB
Discus Men - Final
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Detlef Thorith GDR 57.42 SB
2 Hartmut Losch GDR 57.34 SB
3 Lothar Milde GDR 56.80 SB
4 Edmund Piatkowski POL 56.76 SB
5 Ludvík Danek TCH 56.24
6 Silvano Simeon ITA 55.96 SB
7 Zenon Begier POL 55.94 SB
8 Jiri Zemba TCH 54.20
9 Vytautas Jaras URS 53.98
10 Heimo Reinitzer AUT 53.72
11 Hein-Direck Neu FRG 53.66
12 Ernst Soudek AUT 53.46
Discus Men - Qualification - Qualification
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vytautas Jaras URS 57.54 SB
2 Ludvík Danek TCH 56.86 SB
3 Edmund Piatkowski POL 56.74
4 Lothar Milde GDR 56.70
5 Detlef Thorith GDR 56.42
6 Hartmut Losch GDR 55.84
7 Zenon Begier POL 55.30
8 Ernst Soudek AUT 54.38 SB
9 Hein-Direck Neu FRG 54.32 SB
10 Jiri Zemba TCH 54.22 SB
11 Silvano Simeon ITA 54.20
12 Heimo Reinitzer AUT 54.08 SB
13 Flavio Asta ITA 53.60 PB
14 Géza Fejér HUN 53.22 SB
15 Jens Reimers FRG 53.02 SB
16 Vladimir Trusenyev URS 53.02 SB
17 János Faragó HUN 52.84 SB
18 Lars Haglund SWE 51.06 SB
19 Erik Uddebom SWE 50.96
20 Alain Drufin FRA 49.84 PB
21 Bill Tancred GBR 48.36 SB
22 Yórgos Tsakanikas GRE 47.96 SB
23 Marcel Hertogs BEL 47.36 PB
24 Ramazan Driza ALB 45.18 PB
Hammer Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Romuald Klim URS 70.02 SB
2 Gyula Zsivótzky HUN 68.62 SB
3 Uwe Beyer FRG 67.28 SB
4 Manfred Losch GDR 65.84 PB
5 Vladimir Tribunskiy URS 65.28 PB
6 Lázár Lovász HUN 65.28 SB
7 Sándor Eckschmiedt HUN 64.52 SB
8 Martin Lotz GDR 63.16 PB
9 Hans Fahsl FRG 63.00
10 Gheorghe Costache HUN 62.60
11 Gennadiy Kondrashov URS 62.38
- Ernst Ammann SUI NM
Hammer Men - Qualification - Qualification
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gyula Zsivótzky HUN 68.40
2 Uwe Beyer FRG 67.00
3 Romuald Klim URS 66.82
4 Ernst Ammann SUI 65.70 SB
5 Gheorghe Costache HUN 64.88 PB
6 Hans Fahsl FRG 64.28 PB
7 Gennadiy Kondrashov URS 64.20 SB
8 Lázár Lovász HUN 64.04
9 Sándor Eckschmiedt HUN 63.90
10 Manfred Losch GDR 63.20
11 Martin Lotz GDR 62.02
12 Vladimir Tribunskiy URS 61.78
13 Tadeusz Rut POL 61.26 SB
14 John Lawlor IRL 57.08 SB
15 Frangiskos Politis GRE 55.18 PB
16 Marcel Hertogs BEL 52.36 PB
17 Kujtim Shehu ALB 50.70 PB
Javelin, old model Men - Final
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Janis Lūsis URS 84.48 SB
2 Wladyslaw Nikiciuk POL 81.76 SB
3 Gergely Kulcsár HUN 80.54 SB
4 Pauli Nevala FIN 80.36
5 Miklós Németh HUN 79.82 SB
6 Väinö Kuisma FIN 79.26 SB
7 Janusz Sidlo POL 78.86
8 Manfred Stolle GDR 78.70 SB
9 Karlo Gordzemashvili URS 75.68
10 Milos Vojtek TCH 72.52
11 Urs von Wartburg SUI 72.06
12 Jorma Kinnunen FIN 70.48
Javelin, old model Men - Qualification - Qualification
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Wladyslaw Nikiciuk POL 81.36
2 Pauli Nevala FIN 80.48 SB
3 Janusz Sidlo POL 80.16 SB
4 Urs von Wartburg SUI 79.14 SB
5 Miklós Németh HUN 78.34
6 Karlo Gordzemashvili URS 78.30
7 Gergely Kulcsár HUN 77.64
8 Janis Lūsis URS 77.00
9 Jorma Kinnunen FIN 76.60 SB
10 Väinö Kuisma FIN 76.60
11 Manfred Stolle GDR 75.50
12 Milos Vojtek TCH 74.88 PB
13 Mart Paama URS 74.54 SB
14 Terje Thorslund NOR 74.20 SB
15 Petelo Wakalina FRA 74.12
16 Hermann Salomon FRG 73.24 SB
17 Josef Dusatko TCH 73.18 PB
18 Harry Abraham FRG 70.94 PB
19 Eugen Stumpp FRG 70.90 SB
20 Michel Pougheon FRA 69.28 SB
21 Gábor Kovács HUN 69.14 PB
22 John Fitzsimons GBR 68.86 SB
- Willy Rasmussen NOR NM
20 km walk Men - Final
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Dieter Lindner GDR 1:29:25.0h SB
2 Volodymyr Golubnichiy URS 1:30:06.0h SB
3 Nikolay Smaga URS 1:30:18.0h SB
4 Gerhard Sperling GDR 1:31:25.8h SB
5 Anatoliy Vedyakov URS 1:32:00.8h PB
6 Antal Kiss HUN 1:32:42.4h PB
7 Peter Fullager GBR 1:33:02.4h PB
8 Henri Delerue FRA 1:33:41.2h PB
9 Ronald Wallwork GBR 1:34:38.0h PB
10 János Dalmati HUN 1:34:42.6h PB
11 Karl-Heinz Pape FRG 1:34:48.0h PB
12 Charles Sowa LUX 1:34:50.0h SB
13 John Webb GBR 1:34:52.0h PB
14 Nicola de Vito ITA 1:37:07.6h PB
15 Stefan Ingvarsson SWE 1:38:39.0h SB
16 Andrzej Czaplinski POL 1:40:41.0h PB
17 Edmund Paziewski POL 1:40:56.0h PB
18 Göte Nygren SWE 1:41:22.0h PB
19 Lennart Larsson SWE 1:42:20.0h PB
20 Sadik Demiraj ALB 1:45:33.0h PB
- Jacques Arnoux FRA DQ
- Stanimir Stoykov BUL DQ
- Hans-Georg Reimann GDR DQ
- Dimitar Georgiev BUL DQ
- Alexandr Bilek TCH DNF
- István Göri HUN DNF
- Eugeniusz Ornoch POL DNF
50 km walk Men - Final
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Abdon Pamich ITA 4:18:42.0h SB
2 Gennadiy Agapov URS 4:20:01.2h PB
3 Aleksandr Shcherbina URS 4:20:47.2h SB
4 Kurt Sakowski GDR 4:21:35.0h SB
5 Raymond Middleton GBR 4:23:01.0h PB
6 Henri Delerue FRA 4:24:37.4h PB
7 Günther Rieger GDR 4:25:50.8h PB
8 Vittorio Visini ITA 4:26:22.4h SB
9 Don Thompson GBR 4:27:11.2h SB
10 Charles Sowa LUX 4:30:13.6h SB
11 Peter Selzer GDR 4:33:57.4h SB
12 István Havasi HUN 4:35:11.0h SB
13 Alexandr Bilek TCH 4:36:59.8h SB
14 Erwin Stutz SUI 4:37:51.4h PB
15 Bernhard Nermerich FRG 4:39:04.8h SB
16 Stig-Erik Lindberg SWE 4:40:39.8h SB
17 Anatoliy Penek URS 4:41:23.2h PB
18 Gerhard Weidner FRG 4:44:04.2h SB
19 Charles Fogg GBR 4:45:16.6h PB
20 Oldrich Stransky TCH 4:49:57.8h PB
21 Eugeniusz Ornoch POL 4:56:13.4h PB
22 Werner Hupfeld FRG 5:02:41.8h PB
- Béla Dinesz HUN DQ
- Max Sjöholm SWE DQ
- Jacques Arnoux FRA DNF
- Ingvar Pettersson SWE DNF
4 x 100 m Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marc Berger, Jocelyn Delecour, Claude Piquemal, Roger Bambuck FRA 39.4h
2 Edvin Ozolin, Amin Tuyakov, Boris Savchuk, Nikolay Ivanov URS 39.8h
3 Hans-Jürgen Felsen, Gerd Metz, Dieter Enderlein, Manfred Knickenberg FRG 39.8h
4 Harald Eggers, Rainer Berger, Heinz Erbstösser, Hermann Burde GDR 40.0h
5 Lynn Davies, Ron Jones, Menzies Campbell, Barrie Kelly GBR 40.1h
6 Ennio Preatoni, Ipolito Giani, Nello Simoncelli, Sergio Ottolina ITA 40.2h
7 Petr Utekal, Herbert Bende, Jirí Kynos, Ladislav Kriz TCH 40.6h
8 Piet Tamminga, Leo de Winter, Wim Blom, Rob Heemskerk NED 40.7h
4 x 100 m Men - Heats - Heat 1
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Harald Eggers, Heinz Erbstösser, Rainer Berger, Hermann Burde GDR 39.8h
2 Ennio Preatoni, Ipolito Giani, Nello Simoncelli, Sergio Ottolina ITA 40.0h
3 Lynn Davies, Ron Jones, Menzies Campbell, Barrie Kelly GBR 40.0h
4 Piet Tamminga, Leo de Winter, Wim Blom, Rob Heemskerk NED 40.0h
5 Wlodzimierz Anielak, Jan Werner, Marian Dudziak, Wieslaw Maniak POL 40.6h
6 Panagiotis Nikolaidis, Haris Aivaliotis, Nikolaos Argiris, Georgios Mikelidis GRE 41.4h
7 Tomi Stefanllari, Bashkim Pacrami, Rasim Kraja, Clirim Balluku ALB 42.8h
4 x 100 m Men - Heats - Heat 2
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marc Berger, Jocelyn Delecour, Claude Piquemal, Roger Bambuck FRA 39.5h
2 Manfred Knickenberg, Dieter Enderlein, Hans-Jürgen Felsen, Gerd Metz FRG 39.8h
3 Edvin Ozolin, Amin Tuyakov, Boris Savchuk, Nikolay Ivanov URS 39.8h
4 Petr Utekal, Herbert Bende, Jirí Kynos, Ladislav Kriz TCH 40.6h
5 Imre Babos, Huba Rozsnyai, Lajos Hajdú, Gyula Rábai HUN 40.7h
4 x 400 m Men - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jan Werner, Edmund Borowski, Stanislaw Gredzinski, Andrzej Badenski POL 3:04.50 SB
2 Friedrich Roderfeld, Jens Ulbricht, Rolf Krusmann, Manfred Kinder FRG 3:04.80 SB
3 Joachim Both, Günther Klann, Michael Zerbes, Wilfried Weiland GDR 3:05.70 SB
4 Jean-Pierre Boccardo, Jean-Claude Nallet, Robert Poirier, Michel Samper FRA 3:05.70 SB
5 John Adey, John Sherwood, Martin Winbolt-Lewis, Tim Graham GBR 3:05.90 SB
6 Bruno Bianchi, Roberto Frinolli, Furio Fusi, Sergio Bello ITA 3:06.50 SB
7 Josef Hegyes, Jaromir Haisl, Pavel Penkava, Josef Trousil TCH 3:09.30
8 László Horváth, Imre Nemesházi, Gyula Rábai, István Bátori HUN 3:10.30
4 x 400 m Men - Heats - Heat 1
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jens Ulbricht, Manfred Kinder, Rolf Krusmann, Friedrich Roderfeld FRG 3:07.10
2 John Adey, John Sherwood, Martin Winbolt-Lewis, Tim Graham GBR 3:07.20
3 István Bátori, Gyula Rábai, László Horváth, István Gyulai HUN 3:07.90 SB
4 Josef Trousil, Josef Hegyes, Jaromir Haisl, Ladislav Kriz TCH 3:08.10 SB
5 Georgiy Sverbetov, Aleksandr Ivanov, Vasiliy Anisimov, Boris Savchuk URS 3:09.30 SB
6 Nikolaos Regoukos, Dimosthenis Koutsoulis, Konstantinos Mihailidis, Athanasios Vogiatzis GRE 3:14.20 SB
4 x 400 m Men - Heats - Heat 2
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andrzej Badenski, Stanislaw Gredzinski, Edmund Borowski, Jan Werner POL 3:14.80
2 Wilfried Weiland, Michael Zerbes, Joachim Both, Günther Klann GDR 3:17.00
3 Jean-Pierre Boccardo, Michel Samper, Robert Poirier, Jean-Claude Nallet FRA 3:17.40
4 Sergio Bello, Bruno Bianchi, Roberto Frinolli, Furio Fusi ITA 3:17.40
Decathlon Men - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Werner von Moltke FRG 7607 SB
2 Jörg Mattheis FRG 7478 PB
3 Horst Beyer FRG 7479 SB
4 Max Klauss GDR 7280 PB
5 Rein Aun URS 7210 SB
6 Jüri Otsmaa URS 7054 SB
7 Mikhail Storozhenko URS 7002 SB
8 Werner Duttweiler SUI 6999 PB
9 Clive Longe GBR 6996 PB
10 Walter Diessl AUT 6869 SB
11 Manfred Tiedtke GDR 6849 PB
12 Franco Sar ITA 6735 SB
13 Jerzy Detko POL 6922 PB
14 Steen Smidt-Jensen DEN 6713 SB
15 Gert Herunter AUT 6703 SB
16 Bruno Poserina ITA 6802 PB
17 Horst Mandl AUT 6671 SB
18 Derek Clarke GBR 6601 PB
19 Tadeusz Grzegorzewski POL 6665 PB
20 Bernard Castang FRA 6516 PB
21 Urs Trautmann SUI 6487 SB
22 Gyula Hubai HUN 6454 PB
23 Robert Lespagnard BEL 6416 PB
24 Charlemagne Anyamah FRA 6306 SB
25 Suat Jegeni ALB 5924 PB
- József Bákái HUN DNF
- Roland Sedleger SUI DNF
- Valbjörn Þorláksson ISL DNF
100 m Women - Final Wind (m/s): -1.1
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ewa Klobukowska POL 11.5h
2 Irena Szewinska POL 11.5h
3 Karin Frisch FRG 11.8h
4 Eva Glesková TCH 11.9h
5 Vera Popkova URS 11.9h
6 Margit Nemesházi HUN 11.9h
7 Jutta Stöck FRG 11.9h
8 Hannelore Trabert FRG 12.0h
100 m Women - Semifinals - Semifinal 1 Wind (m/s): 0.0
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ewa Klobukowska POL 11.4h
2 Karin Frisch FRG 11.7h
3 Eva Glesková TCH 11.8h
4 Jutta Stöck FRG 11.8h
5 Nicole Montandon FRA 11.9h
6 Wilma van Gool NED 11.9h
7 Corrie Bakker NED 12.0h
8 Daphne Slater GBR 12.0h
100 m Women - Semifinals - Semifinal 2 Wind (m/s): 0.7
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Irena Szewinska POL 11.5h
2 Margit Nemesházi HUN 11.8h
3 Hannelore Trabert FRG 11.8h
4 Vera Popkova URS 11.8h
5 Jill Hall GBR 11.9h
6 Sylviane Telliez FRA 11.9h
7 Lidy Vonk NED 11.9h
8 Ingrid Tiedtke GDR 11.9h
100 m Women - Heats - Heat 1 Wind (m/s): 0.0
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Irena Szewinska POL 11.6h
2 Wilma van Gool NED 11.8h
3 Jutta Stöck FRG 11.9h
4 Ingrid Tiedtke GDR 11.9h
5 Valentina Bolshova URS 12.0h
6 Gabrielle Meyer FRA 12.2h
100 m Women - Heats - Heat 2 Wind (m/s): 0.0
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ewa Klobukowska POL 11.4h
2 Eva Glesková TCH 11.6h
3 Nicole Montandon FRA 11.8h
4 Daphne Slater GBR 11.9h
5 Ursula Böhm GDR 11.9h
6 Erszébet Bartos HUN 11.9h
100 m Women - Heats - Heat 3 Wind (m/s): 0.4
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Karin Frisch FRG 11.7h
2 Margit Nemesházi HUN 11.8h
3 Lidy Vonk NED 11.9h
4 Sylviane Telliez FRA 11.9h
5 Renata Lace URS 12.0h
6 Myzejen Duli ALB 12.7h
100 m Women - Heats - Heat 4 Wind (m/s): 0.0
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Hannelore Trabert FRG 11.7h
2 Vera Popkova URS 11.8h
3 Jill Hall GBR 11.9h
4 Corrie Bakker NED 12.0h
5 Elzbieta Kolejwa POL 12.1h
200 m Women - Final Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Irena Szewinska POL 23.1h
2 Ewa Klobukowska POL 23.4h
3 Vera Popkova URS 23.7h
4 Kirsten Roggenkamp FRG 23.8h
5 Ingrid Tiedtke GDR 23.9h
6 Eva Glesková TCH 24.0h
7 Hannelore Trabert FRG 24.2h
8 Truus Hennipman NED 24.3h
200 m Women - Semifinals - Semifinal 1 Wind (m/s): 0.0
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ewa Klobukowska POL 23.8h
2 Vera Popkova URS 23.9h
3 Ingrid Tiedtke GDR 24.1h
4 Hannelore Trabert FRG 24.1h
5 Karin Lundgren SWE 24.4h
6 Liljana Petnjaric YUG 25.0h
7 Gabrielle Meyer FRA 25.2h
- Ioana Petrescu ROU DNF
200 m Women - Semifinals - Semifinal 2 Wind (m/s): 1.3
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Irena Szewinska POL 23.6h
2 Kirsten Roggenkamp FRG 23.8h
3 Truus Hennipman NED 24.0h
4 Eva Glesková TCH 24.1h
5 Valentina Bolshova URS 24.3h
6 Maureen Tranter GBR 24.3h
7 Christina Heinich GDR 24.5h
8 Donata Govoni ITA 24.9h
200 m Women - Heats - Heat 1 Wind (m/s): 3.3
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Truus Hennipman NED 24.0h
2 Ioana Petrescu ROU 24.5h
3 Maureen Tranter GBR 24.7h
4 Gabrielle Meyer FRA 25.6h
200 m Women - Heats - Heat 2 Wind (m/s): 0.3
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ewa Klobukowska POL 24.3h
2 Christina Heinich GDR 24.3h
3 Karin Lundgren SWE 24.4h
4 Valentina Bolshova URS 24.4h
5 Olimbi Mocka ALB 27.2h
200 m Women - Heats - Heat 3 Wind (m/s): 2.9
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vera Popkova URS 23.7h
2 Kirsten Roggenkamp FRG 23.7h
3 Ingrid Tiedtke GDR 23.9h
4 Eva Glesková TCH 24.3h
5 Janet Simpson GBR 24.6h
6 Erszébet Bartos HUN 24.8h
200 m Women - Heats - Heat 4 Wind (m/s): 5.2
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Hannelore Trabert FRG 24.6h
2 Donata Govoni ITA 24.7h
3 Liljana Petnjaric YUG 25.2h
4 Irena Szewinska POL 25.2h
400 m Women - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Anna Chmelkova TCH 52.9h
2 Antónia Munkácsi HUN 53.9h
3 Monique Noirot FRA 54.0h
4 Lyudmila Samotyosova URS 54.0h
5 Helga Henning FRG 54.1h
6 Berit Berthelsen NOR 54.1h
7 Zsuzsa Szabó HUN 54.3h
8 Lia Louer NED 55.0h
400 m Women - Semifinals - Semifinal 1
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Zsuzsa Szabó HUN 54.0h
2 Anna Chmelkova TCH 54.0h
3 Berit Berthelsen NOR 54.2h
4 Lia Louer NED 54.4h
5 Karin Lundgren SWE 54.5h
6 Hilda Slaman NED 54.8h
7 Deirdre Watkinson GBR 55.7h
8 Grazyna Chodorek POL 56.8h
400 m Women - Semifinals - Semifinal 2
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Antónia Munkácsi HUN 53.9h
2 Monique Noirot FRA 54.0h
3 Helga Henning FRG 54.2h
4 Lyudmila Samotyosova URS 54.2h
5 Rosemary Wright GBR 54.5h
6 Stans Brehm NED 54.9h
7 Tove Bakkejord NOR 55.4h
8 Paola Cacchi ITA 55.6h
400 m Women - Heats - Heat 1
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Paola Cacchi ITA 54.8h
2 Karin Lundgren SWE 55.3h
3 Grazyna Chodorek POL 55.7h
4 Liljana Petnjaric YUG 55.8h
5 Lilita Zagere URS 56.3h
6 Adile Dani ALB 59.3h
400 m Women - Heats - Heat 2
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Anna Chmelkova TCH 53.6h
2 Lia Louer NED 54.5h
3 Deirdre Watkinson GBR 54.9h
4 Sara Ligetkuti HUN 54.9h
5 Maeve Kyle IRL 55.4h
6 Brigitte Flach GDR 56.0h
400 m Women - Heats - Heat 3
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Zsuzsa Szabó HUN 54.6h
2 Stans Brehm NED 54.9h
3 Tove Bakkejord NOR 55.1h
4 Natalya Runova URS 55.2h
5 Ika Maricic YUG 55.2h
6 Francine Peyskens BEL 57.6h
400 m Women - Heats - Heat 4
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Rosemary Wright GBR 54.2h
2 Berit Berthelsen NOR 54.4h
3 Hilda Slaman NED 54.7h
4 Evelyne Lebret FRA 55.0h
5 Libuše Macounová TCH 55.4h
6 Donata Govoni ITA 55.9h
400 m Women - Heats - Heat 5
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Antónia Munkácsi HUN 54.0h
2 Monique Noirot FRA 54.4h
3 Helga Henning FRG 54.5h
4 Lyudmila Samotyosova URS 54.6h
5 Libuse Eichlerova TCH 55.3h
6 Celina Gerwin POL 55.9h
800 m Women - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vera Nikolic YUG 2:02.8h SB
2 Zsuzsa Szabó HUN 2:03.1h PB
3 Antje Gleichfeld FRG 2:03.7h PB
4 Pam Piercy GBR 2:04.1h PB
5 Alla Kolesnikova URS 2:04.2h PB
6 Vera Mukhanova URS 2:04.8h PB
7 Ilja Keizer NED 2:05.2h SB
8 Waltraud Pöhlitz GDR 2:12.1h
800 m Women - Semifinals - Semifinal 1
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vera Nikolic YUG 2:04.2h
2 Antje Gleichfeld FRG 2:04.9h
3 Zsuzsa Szabó HUN 2:05.2h
4 Vera Mukhanova URS 2:05.5h
5 Ileana Silai ROU 2:08.0h SB
6 Karin Kessler FRG 2:08.0h PB
7 Patricia Lowe GBR 2:08.4h SB
- Regina Kleinau GDR DQ
800 m Women - Semifinals - Semifinal 2
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Waltraud Pöhlitz GDR 2:05.1h SB
2 Alla Kolesnikova URS 2:05.1h
3 Ilja Keizer NED 2:05.4h
4 Pam Piercy GBR 2:05.5h
5 Sara Ligetkuti HUN 2:05.8h
6 Anita Wörner FRG 2:05.9h PB
7 Tamara Babincheva URS 2:06.3h PB
8 Paola Cacchi ITA 2:09.2h
800 m Women - Heats - Heat 1
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vera Nikolic YUG 2:08.5h
2 Waltraud Pöhlitz GDR 2:08.9h
3 Anita Wörner FRG 2:09.0h
4 Patricia Lowe GBR 2:09.4h
5 Zofia Kaliszczuk POL 2:10.3h PB
6 Britt Ramstad NOR 2:10.4h SB
7 Florentina Stancu ROU 2:11.9h PB
800 m Women - Heats - Heat 2
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ilja Keizer NED 2:08.8h
2 Ileana Silai ROU 2:08.8h
3 Karin Kessler FRG 2:09.2h
4 Tamara Babincheva URS 2:09.5h
5 Teresa Jedrak POL 2:09.9h PB
6 Jette Andersen DEN 2:10.0h PB
7 Katalin Nagy HUN 2:10.8h PB
800 m Women - Heats - Heat 3
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Antje Gleichfeld FRG 2:05.5h
2 Alla Kolesnikova URS 2:05.6h
3 Sara Ligetkuti HUN 2:05.6h PB
4 Regina Kleinau GDR 2:05.8h PB
5 Danuta Wierzbowska POL 2:06.1h SB
6 Marie Ingrova TCH 2:07.5h PB
7 Elisabeta Baciu ROU 2:09.2h PB
800 m Women - Heats - Heat 4
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Zsuzsa Szabó HUN 2:06.9h
2 Pam Piercy GBR 2:07.2h
3 Vera Mukhanova URS 2:07.3h
4 Paola Cacchi ITA 2:07.5h PB
5 Dobroslava Zakova TCH 2:09.5h PB
6 Francine Peyskens BEL 2:12.8h PB
7 Maeve Kyle IRL 2:13.2h SB
8 Adile Dani ALB 2:13.2h PB
80 m hurdles Women - Final Wind (m/s): 0.2
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Karin Balzer GDR 10.7h
2 Karin Frisch FRG 10.7h
3 Elzbieta Bednarek POL 10.7h
4 Renate Balck FRG 10.7h
5 Inge Schell FRG 10.8h
6 Niliya Kulkova URS 10.9h
7 Danuta Straszynska POL 10.9h
8 Gundula Diel GDR 11.0h
80 m hurdles Women - Semifinals - Semifinal 1 Wind (m/s): 0.0
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Renate Balck FRG 10.8h
2 Elzbieta Bednarek POL 10.9h
3 Inge Schell FRG 10.9h
4 Gundula Diel GDR 11.1h
5 Vlasta Prikrylova TCH 11.1h
6 Rimma Larionova URS 11.2h
7 Snezhana Zhalova BUL 11.2h
- Meta Antenen SUI DNS
80 m hurdles Women - Semifinals - Semifinal 2 Wind (m/s): 0.0
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Danuta Straszynska POL 10.8h
2 Karin Frisch FRG 10.8h
3 Karin Balzer GDR 10.9h
4 Niliya Kulkova URS 10.9h
5 Danièle Guéneau FRA 11.1h
6 Rita van Slooten NED 11.1h
7 Vera Korsakova URS 11.1h
8 Regina Hofer GDR 11.2h
80 m hurdles Women - Heats - Heat 1 Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Karin Balzer GDR 10.9h
2 Karin Frisch FRG 10.9h
3 Vlasta Prikrylova TCH 11.1h
4 Vera Korsakova URS 11.2h
5 Magaly Vettorazzo ITA 11.2h
6 Pat Pryce GBR 11.2h
7 Francoise Masse FRA 11.5h
8 Melek Aydinoglu TUR 12.4h
80 m hurdles Women - Heats - Heat 2 Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Danuta Straszynska POL 10.9h
2 Danièle Guéneau FRA 11.1h
3 Rimma Larionova URS 11.1h
4 Regina Hofer GDR 11.2h
5 Maxine Botley GBR 11.4h
6 Mária Pethö HUN 11.6h
7 Charoula Sassayanni GRE 12.1h
80 m hurdles Women - Heats - Heat 3 Wind (m/s): 0.0
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Elzbieta Bednarek POL 10.7h
2 Inge Schell FRG 10.8h
3 Gundula Diel GDR 11.0h
4 Rita van Slooten NED 11.1h
5 Sirkka Norrlund FIN 11.1h
6 Alena Hiltscherová TCH 11.2h
7 Marjana Lubej YUG 11.6h
80 m hurdles Women - Heats - Heat 4 Wind (m/s): 0.1
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Renate Balck FRG 10.9h
2 Niliya Kulkova URS 10.9h
3 Meta Antenen SUI 11.2h
4 Snezhana Zhalova BUL 11.3h
High jump Women - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Taisiya Chenchik URS 1.75 SB
2 Lyudmila Komleva URS 1.73 PB
3 Jaroslawa Bieda POL 1.71 SB =PB
4 Mária Mracnová TCH 1.71 SB
5 Olga Pulic YUG 1.71 SB
6 Marjan Ackermans NED 1.68 SB
7 Dagmar Melzer GDR 1.65 PB
8 Dorothy Shirley GBR 1.65 =SB
9 Bärbel Graf GDR 1.65 =PB
9 Radmila Huskova TCH 1.65 PB
11 Vera Bernardova TCH 1.65 PB
12 Genevieve Laureau FRA 1.60 =PB
12 Gabriele Thiele GDR 1.60
14 Gun Nordlund FIN 1.60
15 Ilona Gusenbauer AUT 1.60 =SB
16 Erika Stoenescu ROU 1.60 =PB
17 Inger Husted DEN 1.60 =PB
- Valentina Kozyr URS DNS
High jump Women - Qualification - Qualification
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
- Dorothy Shirley GBR 1.65 SB
- Bärbel Graf GDR 1.65 PB
- Gabriele Thiele GDR 1.65 PB
- Marjan Ackermans NED 1.65
- Jaroslawa Bieda POL 1.65
- Taisiya Chenchik URS 1.65
- Olga Pulic YUG 1.65
- Mária Mracnová TCH 1.65
- Lyudmila Komleva URS 1.65
- Valentina Kozyr URS 1.65 SB
- Ilona Gusenbauer AUT 1.60 SB
- Inger Husted DEN 1.60 PB
- Gun Nordlund FIN 1.60 SB
- Genevieve Laureau FRA 1.60 PB
- Dagmar Melzer GDR 1.60
- Erika Stoenescu ROU 1.60 PB
- Radmila Huskova TCH 1.60
- Vera Bernardova TCH 1.60
- Rita Vanherck BEL 1.55
- Solveig Langkilde DEN 1.55 SB
- Anna Noszály HUN 1.55 PB
- Nevenka Mrinjek YUG 1.55 PB
- Marjeta Pronjari ALB NH
- Sigrún Sæmundsdóttir ISL NH
Long jump Women - Final
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Irena Szewinska POL 6.55 SB
2 Deana Yorgova BUL 6.45 PB
3 Helga Hoffmann FRG 6.38 PB
4 Corrie Bakker NED 6.34 PB
5 Viorica Viscopoleanu ROU 6.33 SB
6 Tatyana Talysheva URS 6.33 SB
7 Sheila Sherwood GBR 6.30 SB
8 Meta Antenen SUI 6.23 SB
9 Burghild Wieczorek GDR 6.22 =SB
10 Renata Lace URS 6.19
11 Mary Rand GBR 6.16
12 Eva Suranová TCH 5.98
- Berit Berthelsen NOR DNS
Long jump Women - Qualification - Qualification
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Deana Yorgova BUL 6.30
2 Viorica Viscopoleanu ROU 6.26
3 Burghild Wieczorek GDR 6.22 SB
4 Renata Lace URS 6.21 PB
5 Eva Suranová TCH 6.19 SB
6 Tatyana Talysheva URS 6.19
7 Corrie Bakker NED 6.16
8 Mary Rand GBR 6.15
9 Helga Hoffmann FRG 6.12
10 Meta Antenen SUI 6.12
11 Irena Szewinska POL 6.12
12 Berit Berthelsen NOR 6.05 SB
13 Sheila Sherwood GBR 6.05
14 Ursula Künzel FRG 6.04 PB
15 Ingrid Mickler FRG 5.94 SB
16 Etelka Kispal HUN 5.94 PB
17 Gerda Mittenzwei GDR 5.92
18 Elena Vintila ROU 5.84
19 Marie-Magdalena Le Devehat FRA 5.77 PB
20 Oddrun Høkland NOR 5.68
21 Charoula Sassayanni GRE 5.62 PB
22 Nina Hansen DEN 5.60
23 Zhuljeta Muco ALB 5.03
Shot Women - Final
30.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Nadezhda Chizhova URS 17.22 SB
2 Margitta Gummel GDR 17.05 SB
3 Maritta Lange GDR 16.96 SB
4 Galina Zybina URS 16.65 SB
5 Maria Chorbova BUL 15.97 PB
6 Gertrud Schäfer FRG 15.95 PB
7 Marlene Fuchs FRG 15.89 SB
8 Ana Salagean ROU 15.48 SB
9 Judit Bognár HUN 15.17 SB
10 Ludmila Duchonova TCH 14.93 PB
11 Mary Peters GBR 14.81 PB
12 Lidia Sharamovich BUL 14.61 PB
13 Judit Mikuss HUN 14.35 PB
14 Pina Thani ALB 12.63 PB
Discus Women - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Christine Spielberg GDR 57.76 SB
2 Liesel Westermann FRG 57.38 SB
3 Anita Otto GDR 56.80 PB
4 Jolán Kleiber HUN 56.24 PB
5 Verzhinia Mikhailova BUL 53.68 PB
6 Ingrid Lotz GDR 53.34 SB
7 Jirina Nemcova TCH 52.40 PB
8 Stepanka Mertová TCH 51.64
9 Lyudmila Shcherbakova URS 50.56
10 Judit Abaházi HUN 49.96
11 Kriemhild Limberg FRG 49.20
12 Elivia Ricci ITA 48.80
Discus Women - Qualification - Qualification
31.08.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Liesel Westermann FRG 56.42
2 Lyudmila Shcherbakova URS 55.96 PB
3 Christine Spielberg GDR 53.94
4 Stepanka Mertová TCH 53.52 PB
5 Jolán Kleiber HUN 53.28
6 Judit Abaházi HUN 53.12 SB
7 Anita Otto GDR 52.10
8 Kriemhild Limberg FRG 52.02 SB
9 Ingrid Lotz GDR 51.60
10 Verzhinia Mikhailova BUL 51.56
11 Elivia Ricci ITA 51.46 PB
12 Jirina Nemcova TCH 49.66
13 Lia Manoliu ROU 49.44 SB
14 Pina Thani ALB 42.12 PB
Javelin, old model Women - Final
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marion Luttge GDR 58.74
2 Mihaela Penes ROU 56.94 SB
3 Valentina Popova URS 56.70 PB
4 Yelena Gorchakova URS 55.96 SB
5 Elvira Ozolina URS 55.52 SB
6 Márta Antál HUN 54.30
7 Daniela Jaworska POL 49.70
8 Erika Strasser AUT 49.26
9 Gertrud Schönauer AUT 48.56
10 Eva Janko AUT 48.54
11 Ameli Koloska FRG 47.90
- Natasa Urbancic YUG NM
Javelin, old model Women - Qualification - Qualification
02.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marion Luttge GDR 59.70 PB
2 Márta Antál HUN 57.72 SB
3 Valentina Popova URS 55.32
4 Mihaela Penes ROU 55.02
5 Ameli Koloska FRG 53.04 SB
6 Eva Janko AUT 52.12 SB
7 Yelena Gorchakova URS 52.08
8 Elvira Ozolina URS 51.34
9 Erika Strasser AUT 50.68 SB
10 Daniela Jaworska POL 50.58 SB
11 Gertrud Schönauer AUT 50.52 PB
12 Natasa Urbancic YUG 49.74 SB
13 Ágnes Radnai HUN 49.34 PB
14 Anneliese Gerhards FRG 49.26 SB
15 Angéla Ránky HUN 49.14 SB
16 Marilena Ciurea ROU 46.82 PB
4 x 100 m Women - Final
04.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Elzbieta Bednarek, Danuta Straszynska, Irena Szewinska, Ewa Klobukowska POL 44.49 SB
2 Renate Meyer, Hannelore Trabert, Karin Frisch, Jutta Stöck FRG 44.60 SB
3 Vera Popkova, Valentina Bolshova, Lyudmila Samotyosova, Renata Lace URS 44.70 SB
4 Margit Nemesházi, Erzsébet Bartos, Annamária Tóth, Ida Such HUN 45.1h
5 Renate Heldt, Ingrid Tiedtke, Ursula Böhm, Christina Heinich GDR 45.3h
6 Maureen Tranter, Janet Simpson, Daphne Slater, Jill Hall GBR 45.4h
7 Truus Hennipman, Martha Klaasen, Wilma van Gool, Lidy Vonk NED 45.6h
8 Danièle Guéneau, Sylviane Telliez, Gabrielle Meyer, Nicole Montandon FRA 45.7h
4 x 100 m Women - Heats - Heat 1
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Elzbieta Bednarek, Danuta Straszynska, Irena Szewinska, Ewa Klobukowska POL 44.7h
2 Christina Heinich, Renate Heldt, Ingrid Tiedtke, Ursula Böhm GDR 45.3h
3 Margit Nemesházi, Erzsébet Bartos, Annamária Tóth, Ida Such HUN 45.3h
4 Maureen Tranter, Janet Simpson, Daphne Slater, Jill Hall GBR 45.6h
5 Maj Lena Andersen, Tove Bakkejord, Berit Berthelsen, Kirsten Rothe NOR 45.9h
4 x 100 m Women - Heats - Heat 2
03.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Hannelore Trabert, Jutta Stöck, Renate Meyer, Karin Frisch FRG 44.9h
2 Renata Lace, Valentina Bolshova, Lyudmila Samotyosova, Vera Popkova URS 45.0h
3 Danièle Guéneau, Sylviane Telliez, Gabrielle Meyer, Nicole Montandon FRA 45.8h
4 Truus Hennipman, Martha Klaasen, Wilma van Gool, Lidy Vonk NED 45.9h
5 Eva Glesková, Eva Suranová, Vlasta Prikrylova, Alena Hiltscherová TCH 46.0h
Pentathlon Women - Final
01.09.1966
RkAthletesNationalityNatMark
1 Valentina Tikhomirova URS 4057 SB
2 Heide Rosendahl FRG 4048 SB
3 Inge Exner GDR 3984 PB
4 Mary Rand GBR 4001 SB
5 Annamária Tóth HUN 4005 SB
6 Gerda Mittenzwei GDR 3950 PB
7 Meta Antenen SUI 3815 SB
8 Denise Guenard FRA 3722 SB
9 Ann Wilson GBR 3761 SB
10 Oddrun Høkland NOR 3737 PB
11 Olga Fomenkova TCH 3655 PB
12 Nina Hansen DEN 3648 SB
13 Sirkka Norrlund FIN 3617 PB
14 Elena Vintila ROU 3595 SB
15 Miroslawa Sarna POL 3564 PB
16 Lucja Noworyta POL 3524 PB
16 Michele Bonnaire FRA 3487 PB
18 Margit Papp HUN 3451 SB
19 Rita Vanherck BEL 3413 PB
20 Monique Bantegny FRA 3436 PB
21 Marjana Lubej YUG 3377 PB
22 Magaly Vettorazzo ITA 3390 PB
23 Zhuljeta Muco ALB 3027 PB
24 Sigrún Sæmundsdóttir ISL 2369 PB
- Charoula Sassayanni GRE DNF
No Team Standings available yet
RkTeamGoldSilverBronzeTotal
1 GDR 8 3 6 17
2 POL 7 5 3 15
3 URS 6 7 7 20
4 FRA 4 3 7 14
5 ITA 3 0 0 3
6 FRG 2 10 9 21
7 GBR 2 0 0 2
8 HUN 1 4 3 8
9 BUL 1 1 0 2
10 TCH 1 0 0 1
10 YUG 1 0 0 1
12 BEL 0 1 1 2
13 GRE 0 1 0 1
13 ROU 0 1 0 1
RkCountryGoldSilverBronze4th5th6th7th8thPoints
1 URS 6 7 7 6 8 5 4 0 224
2 FRG 2 10 9 4 6 6 3 3 210.50
3 GDR 8 3 6 6 2 3 2 6 178
4 POL 7 5 3 5 1 1 5 1 152
5 FRA 4 3 7 2 0 1 3 5 119
6 HUN 1 4 3 2 3 4 4 1 97
7 GBR 2 0 0 5 4 4 3 2 77
8 ITA 3 0 0 1 2 4 1 3 54
9 TCH 1 0 0 2 3 2 3 3 45
10 FIN 0 0 0 1 2 2 2 1 24
11 BUL 1 1 0 0 2 0 0 0 23
12 BEL 0 1 1 0 0 1 0 1 17
13 ROU 0 1 0 0 1 0 2 1 16
14 NED 0 0 0 1 0 1 2 3 15
15 YUG 1 0 0 0 1 0 0 0 12
16 ESP 0 0 0 1 1 0 1 0 11
17 GRE 0 1 0 0 0 0 0 0 7
18 SWE 0 0 0 0 0 1 0 2 4.50
19 SUI 0 0 0 0 0 0 1 2 4
20 NOR 0 0 0 0 0 1 0 0 3
21 IRL 0 0 0 0 0 0 0 1 1
21 AUT 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best