12th European Race Walking Cup

Podebrady - CZE

No Team Standings available yet
20 km walk Men - Final
21.05.2017
RkAthletesNationalityNatMark
1 Christopher Linke GER 1:19:28
2 Miguel Ángel López ESP 1:20:21 SB
3 Perseus Karlström SWE 1:20:40 SB
4 Tom Bosworth GBR 1:21:21
5 Marius Žiūkas LTU 1:21:38
6 Alex Wright IRL 1:21:48
7 Diego García ESP 1:21:56 SB
8 Giorgio Rubino ITA 1:22:05 SB
9 Artur Brzozowski POL 1:22:14
10 Callum Wilkinson GBR 1:22:17 NUR PB
11 Dzmitry Dziubin BLR 1:22:21 SB
12 Sergey Shirobokov ANA 1:22:21
13 Robert Heffernan IRL 1:22:40 SB
14 João Vieira POR 1:22:42 SB
15 Aliaksandr Liakhovich BLR 1:23:00
16 Nils Brembach GER 1:23:04
17 Ivan Losev UKR 1:23:13 SB
18 Hagen Pohle GER 1:23:24
19 Serhiy Budza UKR 1:23:26 PB
20 Damian Błocki POL 1:23:28 PB
21 Manuel Bermúdez ESP 1:23:30
22 Miguel Carvalho POR 1:23:31 PB
23 Jakub Jelonek POL 1:23:45
24 Aurelien Quinion FRA 1:23:47 PB
25 Aléxandros Papamihaíl GRE 1:23:53
26 Cian McManamon IRL 1:24:03 PB
27 Jonathan Hilbert GER 1:24:43
28 Francesco Fortunato ITA 1:24:49
29 Marco De Luca ITA 1:25:02
30 Salih Korkmaz TUR 1:25:24
31 Alvaro Martin ESP 1:25:53
32 Rafał Sikora POL 1:25:55 SB
33 Yauheni Zalesski BLR 1:26:12
34 Genadij Kozlovskij LTU 1:26:40
35 Mert Atli TUR 1:26:49 SB
36 Cameron Corbishley GBR 1:27:26
37 Alex Flórez SUI 1:27:35 SB
38 Milan Rízek SVK 1:28:05
39 Bence Venyercsán HUN 1:28:14
40 Serkan Dogan TUR 1:28:38
41 Miroslav Úradník SVK 1:28:43 SB
42 Andrei Gafita ROU 1:28:43
43 Ruslans Smolonskis LAT 1:28:59 PB
44 Andriy Kovenko UKR 1:29:00
45 Elmo Koivunen FIN 1:29:02 SB
46 Raivo Saulgriezis LAT 1:29:10
47 Dominic King GBR 1:29:28 SB
48 Jean Blancheteau FRA 1:30:04
49 Fredrik Vaeng Røtnes NOR 1:30:59
50 Marius Cocioran ROU 1:31:22
51 Oleksiy Kazanin UKR 1:31:34
52 Tomasz Bagdány HUN 1:32:50
53 Ersin Tacir TUR 1:33:09
54 Edgars Gjačs LAT 1:33:47 SB
55 Soma Kovács HUN 1:33:55
56 Sándor Rácz HUN 1:34:30
57 Aigars Salenieks LAT 1:39:16 SB
58 Virgo Adusoo EST 1:43:40 SB
59 Lauri Lelumees EST 1:47:26 SB
- Leonardo Dei Tos ITA DNF
- Vít Hlaváč CZE DNF
- Fabian Bernabe FRA DNF
- Narcis Mihaila ROU DNF
- Tadas Šuškevičius LTU DNF
- Dušan Majdán SVK DNF
- Kevin Campion FRA DQ
- Håvard Haukenes NOR DQ
- Veli-Matti Partanen FIN DQ
50 km walk Men - Final
21.05.2017
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ivan Banzeruk UKR 3:48:15 SB
2 Ihor Hlavan UKR 3:48:38 SB
3 Michele Antonelli ITA 3:49:07 PB
4 Brendan Boyce IRL 3:49:49 SB
5 Teodorico Caporaso ITA 3:52:14 SB
6 Maryan Zakalnytskyy UKR 3:53:50 PB
7 Nathaniel Seiler GER 3:55:13 PB
8 Pedro Isidro POR 3:56:38 SB
9 Francisco Arcilla ESP 3:56:39 SB
10 Iván Pajuelo ESP 3:56:47 PB
11 Andrea Agrusti ITA 3:58:08 SB
12 Andriy Hrechkovskyy UKR 3:58:35 SB
13 Anders Hansson SWE 3:58:42 PB
14 Federico Tontodonati ITA 4:00:39 SB
15 Luís Manuel Corchete ESP 4:01:39 SB
16 Artur Mastianica LTU 4:01:56 PB
17 Florin Alin Stirbu ROU 4:03:36 PB
18 Karl Junghannß GER 4:07:23 SB
19 Lukáš Gdula CZE 4:13:40 SB
20 Dávid Tokodi HUN 4:14:41
21 Carl Dohmann GER 4:17:19 SB
22 Bruno Erent CRO 4:19:22
23 Remo Karlström SWE 4:32:42 PB
- Damien Molmy FRA DNF
- Benjamín Sánchez ESP DNF
- Miklós Srp HUN DQ
- Aleksi Ojala FIN DQ
- Ato Ibáñez SWE DQ
U20 10 km walk Men - Final
21.05.2017
RkAthletesNationalityNatMark
1 Leo Köpp GER 41:08 PB
2 Mikita Kaliada BLR 41:19 PB
3 Łukasz Niedziałek POL 41:28 PB
4 Viktor Shumik UKR 41:38 PB
5 David Kuster FRA 42:02
6 Justin Bournier FRA 42:14 PB
7 Stanislau Kuzmich BLR 42:18 PB
8 Abdulselam Imük TUR 42:25 PB
9 Giacomo Brandi ITA 42:46 SB
10 Eduard Zabuzhenko UKR 42:47 PB
11 José Manuel Pérez ESP 42:58 PB
12 Riccardo Orsoni ITA 43:15 PB
13 Abdulaziz Danis TUR 44:08
14 Viktor Kononenko UKR 44:10 PB
15 Bálint Sárossi HUN 44:13
16 Johannes Frenzl GER 44:15 PB
17 Pedro Conesa ESP 44:17 PB
18 Stefan Cristian Mangu ROU 44:18 SB
19 Christopher Snook GBR 44:23 PB
20 Jan Stramka GER 44:33 PB
21 Natanael Rotaru ROU 44:41 PB
22 Ryan Gognies FRA 44:53 PB
23 Daniel Jimeno ESP 45:08 PB
24 Robert Goławski POL 45:19 PB
25 Umut Temel TUR 45:27 PB
26 Vojtěch Libnar CZE 45:28 PB
27 Ľubomír Kubiš SVK 46:05 PB
28 Joni Hava FIN 46:51
29 Dávid Varga HUN 47:45 PB
30 Ruslan Sergatsjov EST 47:50 PB
31 Paulius Juozaitis LTU 48:24 PB
32 Davide Finocchietti ITA 48:27
33 Daniel Kováč SVK 48:32
34 Norbert Tóth HUN 48:34 PB
35 Arminas Rudenka LTU 49:38
36 Rodrigo Marques POR 50:11
37 Nathan Bonzon SUI 50:59
- Michał Wiater POL DNF
20 km walk Women - Final
21.05.2017
RkAthletesNationalityNatMark
1 Antonella Palmisano ITA 1:27:57 SB
2 Ana Cabecinha POR 1:29:44 SB
3 Laura García-Caro ESP 1:29:57 SB
4 Inna Kashyna UKR 1:30:11 PB
5 Nadiya Borovska UKR 1:30:26 SB
6 Mária Pérez ESP 1:30:52 PB
7 Valentina Trapletti ITA 1:30:58 PB
8 Brigita Virbalytė-Dimšienė LTU 1:31:32
9 Lidia Sánchez-Puebla ESP 1:32:09
10 Émilie Menuet FRA 1:32:32
11 Živilė Vaiciukevičiūtė LTU 1:32:42
12 Barbara Kovács HUN 1:33:43 PB
13 Viktoryia Rashchupkina BLR 1:33:46 PB
14 Gemma Bridge GBR 1:34:24 PB
15 Déspina Zapounídou GRE 1:34:26 SB
16 Emilia Lehmeyer GER 1:34:31 PB
17 Monika Vaiciukevičiūtė LTU 1:34:57
18 Mara Ribeiro POR 1:35:45 PB
19 Elisa Neuvonen FIN 1:35:48
20 Paulina Buziak POL 1:35:50
21 Amanda Cano ESP 1:35:53
22 Bethan Davies GBR 1:36:04
23 Ana Veronica Rodean ROU 1:36:06 SB
24 Rita Récsei HUN 1:36:57
25 Marine Quennehen FRA 1:37:17
26 Nicole Colombi ITA 1:37:26 SB
27 Nadzeya Darazhuk BLR 1:37:50
28 Olena Mizernyuk UKR 1:38:26
29 Corinne Baudoin FRA 1:38:53
30 Kristina Saltanovič LTU 1:38:58
31 Dušica Topić SRB 1:39:14 NR PB
32 Laura Polli SUI 1:39:57
33 Joanna Bemowska POL 1:40:17
34 Mihaela Acatrinei ROU 1:40:47 SB
35 Valentyna Myronchuk UKR 1:40:55
36 Olga Niedziałek POL 1:41:30
37 Nastassia Rodzkina BLR 1:42:24
38 Agnese Pastare LAT 1:43:38 SB
39 Heather Lewis GBR 1:44:41
40 Anett Torma HUN 1:47:31
41 Mihaela Puscasu ROU 1:51:52
42 Anna Tipukina EST 1:58:45 PB
43 Andrea Scheibl AUT 2:12:18 PB
- Kathrin Schulze AUT DNF
- Panayióta Tsinopoúlou GRE DNF
- Katarzyna Golba POL DNF
- Clemence Beretta FRA DNF
- Antigóni Drisbióti GRE DNF
- Sibilla Di Vincenzo ITA DQ
- Inês Henriques POR DQ
- Lena Ungerböck AUT DQ
- Lucia Čubaňová SVK DQ
U20 10 km walk Women - Final
21.05.2017
RkAthletesNationalityNatMark
1 Yana Smerdova ANA 46:39 SB
2 Meryem Bekmez TUR 46:48
3 Teresa Zurek GER 46:51
4 Marina Peña ESP 48:02 PB
5 Sofia Alikanioti GRE 48:16 PB
6 Irene Montejo ESP 48:35
7 Dímitra Bohóri GRE 48:45 SB
8 Inês Reis POR 48:48 PB
9 Antia Chamosa ESP 48:52
10 Carolina Costa POR 49:15
11 Julia Richter GER 49:38
12 Eloise Terrec FRA 49:43
13 Darya Khusayinova UKR 50:03 =PB
14 Annalisa Russo ITA 50:33 PB
15 Zuzanna Drygalska POL 50:37
16 Austėja Kavaliauskaitė LTU 50:47
17 Athanasía Vaítsi GRE 50:59
18 Enni Nurmi FIN 51:00
19 Ayşe Tekdal TUR 51:27
20 Julia Henze GER 51:38
21 Orla O'Connor IRL 51:39
22 Daphne Dimanopulosz HUN 51:50
23 Kseniya Byelova UKR 51:52 SB
24 Anthea Mirabello ITA 51:56 SB
25 Iryna Chernukha UKR 52:25 PB
26 Małgorzata Cetnarska POL 53:11
27 Niamh O'Connor IRL 53:29
28 Andra Elena Botez ROU 53:29 PB
29 Klaudia Žárska SVK 53:32
30 Angelica Mirabello ITA 54:01 SB
31 Molly Jade Davey GBR 54:02
32 Dóra Csörgö HUN 54:56 PB
33 Ema Hačundová SVK 55:24
34 Laura Komoroczy HUN 57:53
35 Angela Mandel EST 59:44 PB
- Agata Kowalska POL DNF
- Camille Aurriere FRA DNF
Men, Senior 20 km
RkTeamMark
1 ESP 30
2 GER 35
3 IRL 45
4 GBR 50
5 POL 52
6 BLR 59
7 ITA 65
8 UKR 80
9 TUR 105
10 LAT 143
11 HUN 146
Men, Senior 50 km
RkTeamMark
1 UKR 9
2 ITA 19
3 ESP 34
4 GER 46
Women, Senior 20 km
RkTeamMark
1 ESP 18
2 ITA 34
3 LTU 36
4 UKR 37
5 FRA 64
6 GBR 75
7 HUN 76
8 BLR 77
9 POL 89
10 ROU 98
Men, Junior 10 km
RkTeamMark
1 UKR 28
2 FRA 33
3 GER 37
4 TUR 46
5 ESP 51
6 ITA 53
7 HUN 78
Women, Junior 10 km
RkTeamMark
1 ESP 19
2 GRE 29
3 GER 34
4 UKR 61
5 ITA 68
6 HUN 88
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best