ECCC Track and Field U20 Group B

Leiria - POR

No Team Standings available yet
U20 Extra Events 100m Men - Final Wind (m/s): 0.4
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Abdou Mourou Guene Atletica Vicentina ITA BUR 10.79 PB
2 Daniel Okoh Leevale AC IRL IRL 11.36
3 David Okoh Leevale AC IRL IRL 11.38
4 Martin Perruchoud COA Valais Romand SUI SUI 11.38 PB
5 Richard Schnek SK SOG Nitra SVK SVK 11.46 PB
6 Patrik Bóna SK SOG Nitra SVK SVK 12.15 PB
U20 100m Men - Final Wind (m/s): 0.3
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 11.04
2 Conor Morey Leevale AC IRL IRL 11.06
3 Stefano Twumasi Quarshie Atletica Vicentina ITA ITA 11.11
4 Peter Rigo SK SOG Nitra SVK SVK 11.22
5 Oleksandr Pyrohov Leader Jerusalem ISR UKR 11.22
6 Christophe Michel COA Valais Romand SUI SUI 11.24
7 Laurynas Toleikis Nike Klaipeda LTU LTU 11.25
8 Gilian Wattron Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 11.29
U20 200m Men - Final Wind (m/s): 0.1
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Stefano Twumasi Quarshie Atletica Vicentina ITA ITA 22.39
2 Colin Doyle Leevale AC IRL IRL 22.42
3 Matúš Opavský SK SOG Nitra SVK SVK 22.49 SB
4 Jarod Maury COA Valais Romand SUI FRA 22.56
5 Oleksandr Pyrohov Leader Jerusalem ISR UKR 22.91
6 Viljami Hietaharju Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 22.97 PB
7 Gilian Wattron Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 23.05 PB
8 Edgaras Radzevičius Nike Klaipeda LTU LTU 23.20
U20 400m Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ilja Petrušenko Nike Klaipeda LTU LAT 48.21
2 Bruce Da Silveira Atletica Vicentina ITA ITA 49.44 PB
3 Xavier Mirailles COA Valais Romand SUI SUI 50.62
4 Timothée Rebstock Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 51.12 PB
5 Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 51.59 PB
6 Ron Azulai Leader Jerusalem ISR ISR 51.86 PB
7 Ryan O'Leary Leevale AC IRL IRL 52.38 PB
8 Peter Rigo SK SOG Nitra SVK SVK 52.83 PB
U20 800m Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 1:57.85 PB
2 Alexis Ludmann Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 1:57.91
3 Eitan Zarbiv Leader Jerusalem ISR ISR 1:58.65
4 Nathan Wanner COA Valais Romand SUI SUI 1:59.01
5 Rojs Puks Nike Klaipeda LTU LAT 1:59.51
6 Pietro Marangon Atletica Vicentina ITA ITA 2:00.89 PB
7 Conor O'Driscoll Leevale AC IRL IRL 2:02.98
8 Sebastián Kačina SK SOG Nitra SVK SVK 2:04.10 PB
U20 1500m Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Vergotte Mathias Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 4:10.49 PB
2 Loris Pellaz COA Valais Romand SUI SUI 4:10.69
3 Lorenzo Schiavone Atletica Vicentina ITA ITA 4:12.26 PB
4 Thomas Connolly Leevale AC IRL IRL 4:14.21 PB
5 Elad Maman Leader Jerusalem ISR ISR 4:21.58 PB
6 Tuomas Seppänen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 4:25.77 PB
7 Deimantas Blankas Nike Klaipeda LTU LTU 4:31.74 PB
8 Kristof Szabo SK SOG Nitra SVK SVK 4:54.60 PB
U20 3000m Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Assaf Harari Leader Jerusalem ISR ISR 9:00.49 PB
2 Martin Masserey COA Valais Romand SUI SUI 9:01.35 PB
3 Quentin Maurer Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 9:07.14 PB
4 Nicola Cristofori Atletica Vicentina ITA ITA 9:17.10 PB
5 Ben Leen Smith Leevale AC IRL IRL 9:18.18 PB
6 Ernestas Danilovas Nike Klaipeda LTU LTU 9:32.36 SB
7 Valtteri Konttinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 10:04.72 PB
8 Sebastián Kačina SK SOG Nitra SVK SVK 10:30.01 PB
U20 2000m Steeplechase Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 6:04.73
2 Giedrius Valinčius Nike Klaipeda LTU LTU 6:07.39 PB
3 Yehonatan Haim Leader Jerusalem ISR ISR 6:19.97 PB
4 Pietro Sartore Atletica Vicentina ITA ITA 6:23.66 PB
5 Álvaro García Leevale AC IRL MEX 6:32.46
6 Pierre Perruchoud COA Valais Romand SUI SUI 6:36.21 SB
7 Roman Šajter SK SOG Nitra SVK SVK 6:51.85 PB
U20 110m Hurdles (99cm) Men - Final Wind (m/s): 0.0
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Juuso Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 14.53 PB
2 Riccardo Miglietta Atletica Vicentina ITA ITA 14.95 PB
3 Ariel Hinnen COA Valais Romand SUI SUI 15.54
4 Denis Faerman Leader Jerusalem ISR ISR 16.36 PB
5 Shane Aherne Leevale AC IRL IRL 16.91 PB
6 Maroš Varga SK SOG Nitra SVK SVK 16.92 SB
7 Léonel De Carvalho Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 17.27 PB
8 Dovidas Petkevicius Nike Klaipeda LTU LTU 18.24 SB
U20 400m Hurdles Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Julien Bonvin COA Valais Romand SUI SUI 53.04
2 Ilja Petrušenko Nike Klaipeda LTU LAT 53.86
3 Michele Bertoldo Atletica Vicentina ITA ITA 54.93 PB
4 Omri Shiff Leader Jerusalem ISR ISR 57.41
5 Victor Boumaza Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 58.50 PB
6 Shane Aherne Leevale AC IRL IRL 60.30
7 Kristián Šimune SK SOG Nitra SVK SVK 62.43 PB
U20 High Jump Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Manuel Lando Atletica Vicentina ITA ITA 1.97
1.801.891.931.951.972.04
OOOOOXXX
2 Michaël Jollien COA Valais Romand SUI SUI 1.95 PB
1.801.851.891.931.951.97
OOXXOOOXXX
3 Dovidas Petkevicius Nike Klaipeda LTU LTU 1.93
1.701.751.801.851.891.931.95
OOOXOOXOXX
4 Léonel De Carvalho Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 1.89 PB
1.801.851.891.93
XOXOOXXX
5 Yoval Vogel Leader Jerusalem ISR ISR 1.85 PB
1.701.751.801.851.89
OOOXOXXX
6 Wymin Sivakumar Leevale AC IRL IRL 1.80 PB
1.651.701.751.801.85
OOOOXXX
7 Maroš Varga SK SOG Nitra SVK SVK 1.65 PB
1.601.651.70
OOXXX
7 Kristian Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 1.65 PB
1.651.70
OXXX
U20 Pole Vault Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Roee Kestenbaum Leader Jerusalem ISR ISR 4.40 PB
4.304.404.604.70
OOXXX
2 Dominik Fronc SK SOG Nitra SVK SVK 4.15 PB
3.303.503.703.854.004.154.30
OOOOXXOXXOXXX
3 Mathias Patuzzi COA Valais Romand SUI SUI 3.70
3.503.703.85
OOXXX
4 Vilho Happonen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 3.10 PB
2.502.803.103.30
OOXXOXXX
5 William Noll Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 2.50 PB
2.502.80
OXXX
- Andrea Marin Atletica Vicentina ITA ITA NH
U20 Long Jump Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Riccardo Miglietta Atletica Vicentina ITA ITA 6.98
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.89 / 0.0X / 0.06.83 / 0.06.98 / 0.0
2 Tristan Fanelli COA Valais Romand SUI SUI 6.46
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.39 / 0.06.41 / 0.0X / 0.06.46 / 0.0
3 Daniel Hurley Leevale AC IRL IRL 6.39
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.37 / 0.06.39 / 0.46.36 / 0.56.26 / -0.9
4 Ivan Andriineko Leader Jerusalem ISR ISR 6.37 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.37 / 0.45.90 / 0.06.25 / 0.56.13 / -1.0
5 Povilas Šiliauskas Nike Klaipeda LTU LTU 6.01 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.01 / 0.45.82 / 0.05.80 / 0.55.89 / -1.0
6 Richard Brath SK SOG Nitra SVK SVK 5.83 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.51 / 0.05.76 / 0.05.80 / 0.03.00 / -0.7
7 Mathis Franck Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 5.67 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.67 / 0.05.47 / 0.0X / 0.05.66 / 0.5
U20 Triple Jump Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nicola Pozza Atletica Vicentina ITA ITA 13.72 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.46 / 0.013.72 / 0.013.56 / 0.012.11 / 0.0
2 Kristian Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 13.48 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.44 / 0.0X / 0.013.48 / 0.013.30 / 0.0
3 Wymin Sivakumar Leevale AC IRL IRL 13.43
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.17 / -0.6X / 0.013.43 / 0.4X / 0.0
4 Jarod Maury COA Valais Romand SUI FRA 13.16
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.84 / 0.0X / 0.0X / 0.013.16 / 0.0
5 Richard Brath SK SOG Nitra SVK SVK 12.22 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.69 / 0.011.96 / 0.011.80 / 0.012.22 / 0.0
6 Adrien Kalt Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 11.51 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.94 / 0.011.25 / 0.011.51 / 0.011.34 / 0.0
7 Ivan Andriineko Leader Jerusalem ISR ISR 11.45 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.36 / 0.011.45 / 0.0X / 0.010.31 / 0.0
U20 Shot Put (6kg) Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Catalin Bodean Atletica Vicentina ITA ROU 15.08
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
14.9814.2714.7015.08
2 Florent Ramseier COA Valais Romand SUI SUI 14.35
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.9014.2614.0414.35
3 Anton Buian Leader Jerusalem ISR UKR 13.39 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.5912.3213.3913.24
4 Eisvinas Grigaravici Nike Klaipeda LTU LTU 13.04 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.0412.9012.6312.34
5 Evan Oprescu Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 13.00 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.3612.5912.3713.00
6 Samuel Mečiar SK SOG Nitra SVK SVK 11.97 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.3611.1911.9711.36
7 Padraig O'Callaghan Leevale AC IRL IRL 10.71 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X9.499.4310.71
8 Dani Lirkki Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 9.97 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
9.979.269.659.37
U20 Discus Throw (1.75kg) Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Armandas Miliauskas Nike Klaipeda LTU LTU 52.17
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
51.2849.4752.17X
2 Anton Buian Leader Jerusalem ISR UKR 47.10 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
42.5147.1044.3346.14
3 Charles Balland Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 46.27 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
43.9745.2746.2745.67
4 Florent Ramseier COA Valais Romand SUI SUI 40.70
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
38.74X39.2340.70
5 Amar Kasibovic Atletica Vicentina ITA ITA 37.42 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
37.42XXX
6 Juuso Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 33.29 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
32.4633.04X33.29
7 James Kirkby Leevale AC IRL IRL 32.89 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
27.32X32.8929.76
8 Samuel Mečiar SK SOG Nitra SVK SVK 26.39 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
26.20X26.2326.39
U20 Hammer Throw (6kg) Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Catalin Bodean Atletica Vicentina ITA ROU 55.63 PB
2 Padraig O'Callaghan Leevale AC IRL IRL 51.12
3 Charles Balland Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 45.00 PB
4 Kevin Pacios COA Valais Romand SUI SUI 41.95
5 Rami Virabyan Leader Jerusalem ISR ISR 25.74 PB
6 Dani Lirkki Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 23.41 PB
7 Eisvinas Grigaravici Nike Klaipeda LTU LTU 20.79 PB
8 Vladimír Gasior SK SOG Nitra SVK SVK 14.89 PB
U20 Javelin Throw Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Tanguy Schwartz Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 52.55 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
50.4749.52X52.55
2 Armandas Miliauskas Nike Klaipeda LTU LTU 51.78 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
51.7850.86XX
3 Amar Kasibovic Atletica Vicentina ITA ITA 50.78 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
50.2250.5749.4950.78
4 Vilho Happonen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 49.87 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
49.87X47.86X
5 Liam Schnyder COA Valais Romand SUI SUI 46.41
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
43.2443.4746.4145.10
6 Rami Virabyan Leader Jerusalem ISR ISR 42.93 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
38.8040.5337.4042.93
7 Dominik Fronc SK SOG Nitra SVK SVK 42.01 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
36.6642.0141.68X
8 James Kirkby Leevale AC IRL IRL 29.68 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
28.70X29.6629.68
U20 4 x 100m Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ireland (Ryan O'Leary, Colin Doyle, Wymin Sivakumar, Conor Morey) Leevale AC IRL IRL 42.31
2 Italy (Enrico Balsemin, Alessandro Cappellari, Stefano Twumasi Quarshie, Abdou Mourou Guene) Atletica Vicentina ITA ITA 42.54
3 Finland (Viljami Hietaharju, Jesse Väyrynen, Kristian Peltola, Juuso Peltola) Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 43.09 SB
4 Switzerland (Martin Perruchoud, Christophe Michel, Jarod Maury, Loïc Van Hoeymissen) COA Valais Romand SUI SUI 43.11
5 Lithuania (Edgaras Radzevičius, Ilja Petrušenko, Povilas Šiliauskas, Laurynas Toleikis) Nike Klaipeda LTU LTU 43.48 PB
6 Slovak Republic (Peter Rigo, Tomáš Kutruc, Richard Schnek, Matúš Opavský) SK SOG Nitra SVK SVK 43.81 PB
7 Israel (Lior Oblitzov, Avidan Zimelman, Ivan Andriineko, Roee Kestenbaum) Leader Jerusalem ISR ISR 44.22
8 France (Adrien Kalt, William Noll, Mathis Franck, Gilian Wattron) Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 44.88
U20 4 x 400m Men - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Switzerland (Xavier Mirailles, Joël Caloz, Moïse Rususuruka, Julien Bonvin) COA Valais Romand SUI SUI 3:19.90
2 Italy (Lorenzo Frivoli, Michele Bertoldo, Pietro Marangon, Bruce Da Silveira) Atletica Vicentina ITA ITA 3:22.02
3 France (Victor Boumaza, Alexis Ludmann, Vergotte Mathias, Timothée Rebstock) Pays Colmar Athlétisme FRA FRA 3:28.40
4 Israel (Ron Azulai, Omri Shiff, Eitan Zarbiv, Oleksandr Pyrohov) Leader Jerusalem ISR ISR 3:28.95 SB
5 Lithuania (Laurynas Opulskis, Rojs Puks, Giedrius Valinčius, Deimantas Blankas) Nike Klaipeda LTU LTU 3:32.22 SB
6 Ireland (Ryan O'Leary, David McInerney, Marc Jones, Conor O'Driscoll) Leevale AC IRL IRL 3:35.88
7 Finland (Viljami Hietaharju, Vilho Happonen, Valtteri Konttinen, Tuomas Seppänen) Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 3:38.45 SB
8 Slovak Republic (Kristof Szabo, Sebastián Kačina, Kristián Šimune, Tomáš Kutruc) SK SOG Nitra SVK SVK 3:42.86 SB
U20 Extra Events 100m Women - Final Wind (m/s): 0.2
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Zala Istenič AD Mass Ljubljana SLO SLO 12.33 SB
2 Natália Holešová SK SOG Nitra SVK SVK 13.13 PB
3 Elisa Schmid BTV Aarau Athletics SUI SUI 13.22 PB
4 Tanja Bialek BTV Aarau Athletics SUI SUI 13.63 PB
5 Kristina Česen AD Mass Ljubljana SLO SLO 13.77 PB
6 Louise Maury CA Balma FRA FRA 14.07 PB
7 Simona Lukáčová SK SOG Nitra SVK SVK 14.21 PB
8 Aude Arnal CA Balma FRA FRA 14.58 PB
U20 100m Women - Final Wind (m/s): 0.0
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Michelle Gloor BTV Aarau Athletics SUI SUI 12.14
2 Eloise De La Taille CA Balma FRA FRA 12.16
3 Viktória Forster SK SOG Nitra SVK SVK 12.39
4 Lea Hriberšek AD Mass Ljubljana SLO SLO 12.54 PB
5 Catarina Karas Sporting Clube de Portugal POR POR 12.78
6 Akvile Jonauskyte Nike Klaipeda LTU LTU 12.94
U20 200m Women - Final Wind (m/s): 0.3
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Zala Istenič AD Mass Ljubljana SLO SLO 25.15
2 Michelle Gloor BTV Aarau Athletics SUI SUI 25.50
3 Eloise De La Taille CA Balma FRA FRA 25.50
4 Viktória Forster SK SOG Nitra SVK SVK 25.83
5 Akvile Jonauskyte Nike Klaipeda LTU LTU 26.13
6 Carina Paim Sporting Clube de Portugal POR POR 26.42 PB
U20 400m Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Vladyslava Tukhay AD Mass Ljubljana SLO UKR 56.18
2 Roberta Žikaitė Nike Klaipeda LTU LTU 58.53
3 Beatriz Gameiro Sporting Clube de Portugal POR POR 59.62 PB
4 Katarína Ištvánová SK SOG Nitra SVK SVK 61.41 PB
5 Sara Brantschen BTV Aarau Athletics SUI SUI 62.36
6 Justine Thomas CA Balma FRA FRA 66.76 PB
U20 800m Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Klara Lukan AD Mass Ljubljana SLO SLO 2:11.66
2 Augustė Žikaitė Nike Klaipeda LTU LTU 2:20.61
3 Carla Rodrigues Sporting Clube de Portugal POR POR 2:23.57
4 Katharina Schön BTV Aarau Athletics SUI SUI 2:24.34 PB
5 Eléonore Dufrene CA Balma FRA FRA 2:27.43 PB
6 Simona Lackovičová SK SOG Nitra SVK SVK 2:33.01 PB
U20 1500m Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Klara Lukan AD Mass Ljubljana SLO SLO 4:32.35
2 Beatriz Rodrigues Sporting Clube de Portugal POR POR 4:49.49
3 Dominyka Petraškaitė Nike Klaipeda LTU LTU 4:55.26 PB
4 Myriam Razat CA Balma FRA FRA 5:11.22 PB
5 Katharina Schön BTV Aarau Athletics SUI SUI 5:15.48
6 Natália Merčáková SK SOG Nitra SVK SVK 6:48.00 PB
U20 3000m Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Sara Duarte Sporting Clube de Portugal POR POR 10:22.35 SB
2 Greta Karinauskaitė Nike Klaipeda LTU LTU 10:35.77
3 Anais Röhler BTV Aarau Athletics SUI SUI 11:05.94 SB
4 Urška Krašovec AD Mass Ljubljana SLO SLO 11:17.49 PB
5 Lou-Anne Jannel CA Balma FRA FRA 11:22.79 PB
6 Kristína Majzlíková SK SOG Nitra SVK SVK 13:09.36 PB
U20 2000m Steeplechase Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Laura Taborda Sporting Clube de Portugal POR POR 7:14.08 SB
2 Anaïs Sulpice CA Balma FRA FRA 7:48.12 PB
3 Ela Tekavec AD Mass Ljubljana SLO SLO 8:05.05 PB
4 Ramunė Klybaitė Nike Klaipeda LTU LTU 8:26.87 PB
5 Romana Ondrušová SK SOG Nitra SVK SVK 9:02.81 PB
6 Tanja Bialek BTV Aarau Athletics SUI SUI 10:03.84 PB
U20 100m Hurdles (76.2cm) Women - Final Wind (m/s): 0.0
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Anna Archidiacono BTV Aarau Athletics SUI SUI 14.55 SB
2 Gabrielė Galdikaitė Nike Klaipeda LTU LTU 15.34 PB
3 Wissal Douri CA Balma FRA FRA 15.89 PB
4 Barbara Knez AD Mass Ljubljana SLO SLO 16.19 PB
5 Veronika Luptáková SK SOG Nitra SVK SVK 16.80 PB
- Catarina Karas Sporting Clube de Portugal POR POR DQ
U20 400m Hurdles Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Emma Zapletalová SK SOG Nitra SVK SVK 58.73
2 Nika Levičnik AD Mass Ljubljana SLO SLO 70.20 PB
3 Malimba Taimako BTV Aarau Athletics SUI SUI 70.49 PB
4 Cintia Silvestre Sporting Clube de Portugal POR ANG 71.92 PB
5 Margaux Brenac CA Balma FRA FRA 78.01 PB
U20 High Jump Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lija Apostolovski AD Mass Ljubljana SLO SLO 1.72
1.651.691.721.75
OOOXXX
2 Hannah Budnik BTV Aarau Athletics SUI GER 1.67 SB
1.551.591.631.651.671.69
OOOOXXOXXX
3 Kornelija Vicyte Nike Klaipeda LTU LTU 1.65 PB
1.501.551.591.631.651.67
OOXOOXOXXX
4 Nina Bírová SK SOG Nitra SVK SVK 1.55 PB
1.401.451.501.551.59
OOXOOXXX
5 Joana Ogura Sporting Clube de Portugal POR POR 1.50 PB
1.451.501.55
OOXXX
5 Emilie Pouchet CA Balma FRA FRA 1.50 PB
1.401.451.501.55
OOOXXX
U20 Pole Vault Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Leonie Moll BTV Aarau Athletics SUI SUI 3.30
3.003.30
OO
2 Nina Bírová SK SOG Nitra SVK SVK 2.80 PB
2.202.402.602.803.00
OOOOXXX
3 Carla Rodrigues Sporting Clube de Portugal POR POR 2.80 PB
2.202.402.602.803.00
OOXOXOXXX
4 Karolina Jasaitė Nike Klaipeda LTU LTU 2.80 SB
2.602.803.00
XOXXOXXX
5 Ajda Osolnik AD Mass Ljubljana SLO SLO 2.60 PB
2.402.602.80
OOXXX
5 Emilie Cruzalebes CA Balma FRA FRA 2.60 PB
2.402.602.80
OOXXX
U20 Long Jump Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Anna Archidiacono BTV Aarau Athletics SUI SUI 5.47
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.29 / 0.05.22 / -0.75.28 / 0.45.47 / -0.8
2 Mariana Novo Sporting Clube de Portugal POR POR 5.31 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.04 / 0.05.15 / 0.0X / 0.05.31 / 0.5
3 Viltė Narbutaitytė Nike Klaipeda LTU LTU 5.16 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 0.05.16 / 0.04.98 / 0.6X / 0.0
4 Iva Golob AD Mass Ljubljana SLO SLO 5.12 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.12 / 0.04.97 / 0.05.11 / 0.55.05 / 0.4
5 Natália Lehocká SK SOG Nitra SVK SVK 5.12 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
4.97 / 0.05.12 / 0.0X / 0.0X / 0.0
6 Elodie Galinier CA Balma FRA FRA 5.04 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
4.53 / 0.0X / 0.05.04 / 0.04.61 / 0.4
U20 Triple Jump Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Kristina Jasauskaite Nike Klaipeda LTU LTU 12.33
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.85 / 0.0X / -0.612.33 / 0.0X / 0.0
2 Iva Golob AD Mass Ljubljana SLO SLO 11.34
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.86 / 0.011.03 / -0.811.34 / 0.011.22 / 0.0
3 Mariana Novo Sporting Clube de Portugal POR POR 10.97
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.31 / -0.610.97 / 0.0X / 0.0X / 0.0
4 Elodie Galinier CA Balma FRA FRA 10.71 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.71 / 0.0X / 0.0X / 0.09.90 / 0.0
5 Elisa Schmid BTV Aarau Athletics SUI SUI 10.69
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.48 / 0.010.69 / 0.010.42 / 0.010.38 / -0.6
6 Natália Lehocká SK SOG Nitra SVK SVK 10.68 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 0.010.65 / 0.010.55 / 0.010.68 / 0.0
U20 Shot Put Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jona Aigouy CA Balma FRA FRA 12.03 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.5712.0311.86X
2 Tjaša Zajc AD Mass Ljubljana SLO SLO 11.99 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.89X11.8411.99
3 Enya O'Driscoll Sporting Clube de Portugal POR IRL 10.39 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
9.259.59X10.39
4 Corina Walti BTV Aarau Athletics SUI SUI 9.46
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
9.469.149.229.21
5 Jana Maňovská SK SOG Nitra SVK SVK 9.24 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
8.839.244.24X
6 Gintare Griciute Nike Klaipeda LTU LTU 8.92 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
8.078.59X8.92
U20 Discus Throw Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Liza Lap AD Mass Ljubljana SLO SLO 40.10
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
37.53X40.1038.32
2 Tabea Böller BTV Aarau Athletics SUI SUI 35.07 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X33.09X35.07
3 Enya O'Driscoll Sporting Clube de Portugal POR IRL 31.29 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
28.39X31.29X
4 Lucia Dirnbachová SK SOG Nitra SVK SVK 31.28 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
27.8631.0430.8931.28
5 Neda Estera Daugėlaitė Nike Klaipeda LTU LTU 29.01
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
29.0127.59X28.46
6 Emma Lacourt CA Balma FRA FRA 25.78 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
21.6625.4825.7824.69
U20 Hammer Throw Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Margarida Feliciano Sporting Clube de Portugal POR POR 37.01 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X35.67X37.01
2 Carol Schaffner BTV Aarau Athletics SUI SUI 35.51 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
32.6234.5035.51X
3 Veronika Gálová SK SOG Nitra SVK SVK 34.13 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
31.2231.37X34.13
4 Emma Lacourt CA Balma FRA FRA 31.89 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
30.0731.89X31.01
5 Tjaša Zajc AD Mass Ljubljana SLO SLO 30.90 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X29.8730.90X
6 Neda Estera Daugėlaitė Nike Klaipeda LTU LTU 19.91 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
16.4119.9119.2718.29
U20 Javelin Throw Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Zoja Šušteršič AD Mass Ljubljana SLO SLO 46.32
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
46.3242.45X41.57
2 Jona Aigouy CA Balma FRA FRA 43.29
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
43.2940.45PP
3 Tabea Böller BTV Aarau Athletics SUI SUI 34.56 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
34.5632.6829.5432.12
4 Gintare Griciute Nike Klaipeda LTU LTU 33.61 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
29.1833.6132.8728.51
5 Mariana Bento Sporting Clube de Portugal POR POR 31.43
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
31.4329.1128.4929.68
6 Natália Holešová SK SOG Nitra SVK SVK 24.84 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
24.84X18.71P
U20 4 x 100m Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Slovenia (Tajda Miklavčič, Zala Istenič, Lea Hriberšek, Vladyslava Tukhay) AD Mass Ljubljana SLO SLO 47.89 SB
2 Switzerland (Anna Archidiacono, Michelle Gloor, Louise Maury, Sara Brantschen) BTV Aarau Athletics SUI SUI 47.97
3 Slovak Republic (Nina Húsková, Emma Zapletalová, Natália Holešová, Viktória Forster) SK SOG Nitra SVK SVK 49.12
4 Portugal (Catarina Figueiredo, Catarina Karas, Sara Pereira, Mariana Bento) Sporting Clube de Portugal POR POR 50.51
5 Lithuania (Gabrielė Galdikaitė, Roberta Žikaitė, Augustė Žikaitė, Vilte Narbutaityte) Nike Klaipeda LTU LTU 50.95 SB
6 France (Louise Maury, Flavie Couderc, Flora Cantie, Emilie Cruzalebes) CA Balma FRA FRA 53.51
U20 4 x 400m Women - Final
15.09.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Slovak Republic (Natália Lehocká, Katarína Ištvánová, Nina Húsková, Emma Zapletalová) SK SOG Nitra SVK SVK 3:55.86
2 Slovenia (Tajda Miklavčič, Zala Istenič, Lina Šenica, Vladyslava Tukhay) AD Mass Ljubljana SLO SLO 3:57.34 SB
3 Lithuania (Roberta Žikaitė, Augustė Žikaitė, Dominyka Petraškaitė, Akvile Jonauskyte) Nike Klaipeda LTU LTU 3:57.61 PB
4 Portugal (Carina Paim, Beatriz Cruz, Cintia Silvestre, Beatriz Gameiro) Sporting Clube de Portugal POR POR 4:03.43
5 France (Elodie Galinier, Eloise De La Taille, Wissal Douri, Mélissa Turi) CA Balma FRA FRA 4:16.37
6 Switzerland (Katharina Schön, Tabea Böller, Leonie Moll, Hannah Budnik) BTV Aarau Athletics SUI SUI 4:16.65
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Team Results, Men
RkTeamMark
1 Atletica Vicentina 117
2 COA Valais Romand 109
3 Leader Jerusalem 91
4 Pays Colmar Athlétisme 80
5 Jyväskylän Kenttäurheilijat 77.50
6 Leevale AC 76
7 Nike Klaipeda 75
8 SK SOG Nitra 48.50
Team Results, Women
RkTeamMark
1 AD Mass Ljubljana 87.50
2 BTV Aarau Athletics 75
3 Sporting Clube de Portugal 67.50
4 Nike Klaipeda 60
5 SK SOG Nitra 54
6 CA Balma 53
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best