No Team Standings available yet
100 m Men - Final Wind (m/s): -0.5
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Konstantin Rurak UKR 10.33
2 Jiří Vojtík CZE 10.48
3 Rok Predanič SLO 10.59
4 Ricardo Alves POR 10.61
5 Tamás Mezei ISR 10.64
200 m Men - Final Wind (m/s): 1.5
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Francis Obikwelu POR 20.41 SB
2 Jiří Vojtík CZE 20.90
3 Caimin Douglas NED 20.98 SB
4 Tal Mor ISR 21.14 PB
5 Boštjan Fridrih SLO 21.29 PB
6 Ján Gajdoš SVK 21.48 SB
400 m Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jiří Mužík CZE 46.26
2 Andriy Tverdostup UKR 46.42
3 Naor Greene ISR 46.71 SB
4 Vítor Moreno POR 46.88 PB
5 Roman Hollý SVK 47.16 NJR PB
6 Jože Vrtačič SLO 47.21 SB
7 Robert Lathouwers NED 47.47
800 m Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Bram Som NED 1:47.18
2 Oleh Lobanov UKR 1:47.81 NJR PB
3 Fernando Almeida POR 1:48.02
4 Roman Hanzel SVK 1:48.79
5 Jan Pernica CZE 1:49.44
6 Borut Veber SLO 1:51.08 SB
3000 m Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Rui Silva POR 7:57.75
2 Dmytro Baranovskyy UKR 7:58.59 SB
3 Kamiel Maase NED 7:59.08
4 Gezachw Yossef ISR 8:15.25 SB
5 Stanislav Lambev BUL 8:15.55 SB
5000 m Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vasyl Matviychuk UKR 14:09.35
2 Hugo van den Broek NED 14:12.76
3 Miroslav Vanko SVK 14:15.68 SB
3000 m steeple Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Boštjan Buč SLO 8:28.42
2 Simon Vroemen NED 8:36.55
3 Serhiy Redko UKR 8:39.47
4 Manuel Silva POR 8:42.17
5 David Gerych CZE 8:47.68
110 m hurdles Men - Final Wind (m/s): -0.5
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gregory Sedoc NED 13.72
2 Zhivko Videnov BUL 13.82
3 Rui Palma POR 14.04 SB
4 Damjan Zlatnar SLO 14.09 SB
5 Jan Čech CZE 14.22
6 Vladimir Ovcharov UKR 14.39
400 m hurdles Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Štěpán Tesařík CZE 49.72
2 Thomas Kortbeek NED 50.48
3 Hennadiy Horbenko UKR 50.79
4 Sérgio Duro POR 50.91
5 Sergej Šalamon SLO 50.99 SB
6 Marcel Lopuchovský SVK 51.91
High jump Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Tomáš Janků CZE 2.30 SB
2 Wilbert Pennings NED 2.27 SB
3 Rožle Prezelj SLO 2.21
4 Volodymyr Sitarskyy UKR 2.18
5 Peter Horák SVK 2.15
6 Georgi Getov BUL 2.10
6 Rafael Gonçalves POR 2.10
8 Yoav Shuster ISR 2.10
Pole vault Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Rens Blom NED 5.75 SB
2 Ilian Efremov BUL 5.70
3 Alex Averbukh ISR 5.60
4 Adam Ptáček CZE 5.35
5 Jure Rovan SLO 5.35
6 Oleksandr Korchmid UKR 5.35
7 Rudolf Haraksim SVK 5.00
7 João André Silva POR 5.00
Long jump Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jurgen Cools NED 7.85
2 Petar Dachev BUL 7.81
3 Valeriy Vasylyev UKR 7.62
4 Gaspar Araújo POR 7.44
Triple jump Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ivaylo Rusenov BUL 17.02 PB
2 Viktor Yastrebov UKR 16.61
3 Nelson Évora POR 16.42
4 Avi Tayari ISR 16.05
5 Petr Hnízdil CZE 15.73
6 Boštjan Šimunič SLO 15.44
Shot Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Rutger Smith NED 20.00
2 Yuriy Parhomenko UKR 19.96
3 Petr Stehlík CZE 19.78
4 Miran Vodovnik SLO 19.67
5 Milan Haborák SVK 19.48
6 Galin Kostadinov BUL 17.72
7 Shai Shalev ISR 17.68
8 Marco Fortes POR 17.30
Discus Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Libor Malina CZE 63.92
2 Rutger Smith NED 60.31
3 Paulo Bernardo POR 58.36
4 Kyrylo Chuprynin UKR 57.78
5 Jaroslav Žitňanský SVK 57.02
6 Encho Shterev BUL 53.79
7 Lior Peretz ISR 52.69
8 Miran Vodovnik SLO 52.67
Hammer Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Libor Charfreitag SVK 78.23
2 Primož Kozmus SLO 75.73
3 Pavel Sedláček CZE 74.07
4 Vítor Costa POR 72.84
5 Artem Rubanko UKR 71.15
6 Frank van den Dool NED 61.58
7 Rosen Zhelev BUL 61.09
8 Issar Yazbin ISR 60.81 SB
Javelin Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vadim Bavikin ISR 79.31
2 Oleh Statsenko UKR 75.93
3 Petr Bělunek CZE 71.43
4 Robi Teršek SLO 69.57
5 Filipe Ventura POR 68.92 SB
6 Elliott Thijssen NED 68.74
4 x 100 m Men - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 UKR 39.15 SB
2 NED 39.38
3 SLO 39.81 SB
4 POR 39.81 SB
5 ISR 39.88
6 CZE 39.99 SB
7 BUL 40.96 SB
4 x 400 m Men - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 NED 3:04.16 SB
2 UKR 3:04.70 SB
3 CZE 3:04.76 SB
4 POR 3:05.59 SB
5 SVK 3:09.18 SB
6 SLO 3:09.23 SB
7 BUL 3:10.49 SB
100 m Women - Final Wind (m/s): -0.5
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Merlene Ottey SLO 11.25 SB
2 Anzhela Kravchenko UKR 11.44
3 Jacqueline Poelman NED 11.71
4 Elvira Pančić SCG 11.76
5 Lucia Ivanová SVK 11.80
6 Severina Cravid POR 11.81
7 Monika Gachevska BUL 11.85
8 Hana Benešová CZE 11.90
200 m Women - Final Wind (m/s): 0.6
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Maryna Mindareva UKR 22.70 PB
2 Merlene Ottey SLO 23.06
3 Jacqueline Poelman NED 23.37
4 Lucia Ivanová SVK 23.38
5 Monika Gachevska BUL 23.42 SB
6 Hana Benešová CZE 23.89
7 Elvira Pančić SCG 24.20 PB
400 m Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Miriam Karperová SVK 53.13 SB
2 Nedyalka Nedkova BUL 53.22 SB
3 Oleksandra Ryzhkova UKR 53.90
4 Annemarie Schulte NED 54.21
5 Brigita Langerholc SLO 54.55
6 Patrícia Lopes POR 55.07
800 m Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jolanda Batagelj SLO 1:58.30
2 Lucia Hrivnák Klocová SVK 2:01.04
3 Tamara Tverdostup UKR 2:02.09
4 Lotte Visschers NED 2:02.80
5 Petra Lochmanová CZE 2:05.14
6 Sandra Teixeira POR 2:06.41
7 Ivana Popadić SCG 2:07.82
1500 m Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Sonja Roman SLO 4:10.50
2 Carla Sacramento POR 4:15.26
3 Lenka Formanová CZE 4:21.53
4 Marija Papić SCG 4:23.44 PB
5 Dobrinka Shalamanova BUL 4:24.90
3000 m Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andrea Šuldesová CZE 9:11.87 SB
2 Tetyana Holovchenko UKR 9:13.83
3 Sonja Stolić SCG 9:14.62
4 Milka Mihaylova BUL 9:16.72 SB
5 Helena Javornik SLO 9:21.95 SB
6 Ana Dias POR 9:22.85
7 Adriënne Herzog NED 9:36.32
5000 m Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Fernanda Ribeiro POR 15:42.29
2 Sonja Stolić SCG 16:05.22
3 Petra Kamínková CZE 16:10.49
4 Milka Mihaylova BUL 16:13.68 SB
5 Helena Javornik SLO 16:17.99
6 Irina Sklyarenko UKR 16:37.54
3000 m steeple Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jana Biolková CZE 9:50.24
2 Anália Rosa POR 9:53.32
3 Rumyana Panovska BUL 10:17.28 PB
4 Biljana Jović SCG 10:21.48 SB
5 Miranda Boonstra NED 10:31.86
6 Valeriya Mara UKR 10:35.28
7 Kristína Protičová SVK 10:51.96
8 Daneja Grandovec SLO 10:59.78 SB
100 m hurdles Women - Final Wind (m/s): -1.9
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Lucie Škrobáková CZE 13.41
2 Judith Vis NED 13.42
3 Marina Tomić SLO 13.52
4 Isabel Abrantes POR 13.77
400 m hurdles Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Maria Carmo Tavares POR 57.10
2 Meta Mačus SLO 57.28 SB
3 Tatyana Debela UKR 57.32
4 Zuzana Hejnová CZE 57.78
5 Miriam Karperová SVK 58.34
6 Tamara Ruben NED 59.17 SB
7 Mariyana Dimitrova BUL 59.89
High jump Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Viktoriya Styopina UKR 1.95
2 Zuzana Hlavoňová CZE 1.89
3 Marije Langen NED 1.86 NJR PB
4 Diana Lázničková SVK 1.83
5 Elena Denkova BUL 1.80
Pole vault Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Pavla Rybová CZE 4.60 PB
2 Tania Stefanova BUL 4.45 NR SB
3 Nataliya Mazuryk UKR 4.40 SB
4 Sandra van der Geer NED 4.20 SB
5 Elisabete Ansel POR 4.20
6 Teja Melink SLO 4.00
7 Slavica Semenjuk SCG 3.80
8 Slavomíra Sľúková SVK 3.60
Long jump Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Kateryna Chernyavska UKR 6.45 SB
2 Naide Gomes POR 6.40
3 Tina Čarman SLO 6.32
4 Lucie Komrsková CZE 6.31
5 Antoniya Yordanova BUL 6.31
6 Judith Vis NED 6.05 SB
7 Jana Velďáková SVK 6.03
8 Jelena Petrovic SCG 6.02
Triple jump Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Olena Hovorova UKR 14.35
2 Maria Dimitrova BUL 14.06
3 Dana Velďáková SVK 13.60
4 Anja Valant Velepec SLO 13.42 SB
5 Biljana Topić SCG 12.94
Shot Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Lieja Tunks NED 18.52
2 Oksana Zaharchuk UKR 17.07
3 Anelia Kumanova BUL 16.29
4 Věra Cechlová CZE 15.81 SB
5 Teresa Machado POR 15.56
6 Mojca Črnigoj SLO 15.09
Discus Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Olena Antonova UKR 62.65
2 Teresa Machado POR 59.90
3 Věra Cechlová CZE 58.06
4 Lieja Tunks NED 56.02
5 Dragana Tomašević SCG 54.10
6 Venera Getova BUL 51.76
7 Ivona Tomanová SVK 50.33
Hammer Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Iryna Sekachyova UKR 71.73
2 Vânia Silva POR 67.40
3 Lucie Vrbenská CZE 61.36
4 Debby van der Schilt NED 60.51
5 Martina Hrašnová SVK 57.44
6 Anelia Kumanova BUL 53.55
7 Lucija Križnik SLO 51.70
Javelin Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Tetyana Lyahovych UKR 56.00
2 Jarmila Jurkovičová CZE 53.56
3 Sílvia Cruz POR 51.85
4 Rumyana Karapetrova BUL 49.76
5 Eufemija Štorga SLO 48.65
6 Sonja Etinski SCG 47.48 SB
4 x 100 m Women - Final
21.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Tatyana Rkalich, Oksana Kaydash, Yelena Pastushenko, Marina Maydanova UKR 43.27
2 Joan Van den Akker, Jacqueline Poelman, Pascal Van Assendelft, Kristel Spierenburg NED 44.25
3 Iuliana Belcheva, Monika Gachevska, Ekaterina Mashiova, Mariana Dimitrova BUL 45.18 SB
4 Kristina Bazatova, Katarina Cechova, Hana Benesova, Tereza Koskova CZE 45.93 SB
5 Catia Ferrara, Severina Cravid, Patricia Lopes, Carla Tavares POR 46.23 SB
6 SVK 46.89 SB
7 SCG 47.34 SB
4 x 400 m Women - Final
22.06.2003
RkAthletesNationalityNatMark
1 Natalya Makukh, Natalya Zhuravlyova, Tatyana Smetannikova, Aleksandra Ryzhkova UKR 3:33.97
2 Petra Groenenboom, Nalja Jaber, Lotte Visschers, Annemarie Schulte NED 3:34.48 SB
3 Monika Gachevska, Mariana Dimitrova, Ekaterina Mashova, Nedialka Nedkova BUL 3:35.61
4 Patricia Lopes, Sandra Teixeira, Tania Freitas, Carmo Tavares POR 3:37.39 SB
5 Zuzana Bergerova, Petra Lochmanova, Zuzana Hejnova, Jitka Bartonickova CZE 3:38.09 SB
6 Sylvia Macalova, Barbora Bronisova, Lucia Klocova, Miriam Hrdlickova SVK 3:38.12 NR SB
7 Nina Mucic, Danijela Djumic, Janja Prelovsek, Brigita Langerholc SLO 3:38.79 SB
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
No Team Standings available yet
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best