ECCC Cross Country

Kastamonu - TUR

No Team Standings available yet
Cross Country 10.0km Men - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Bekir Karayel İstanbul BBSK TUR TUR 32:33
2 Romain Courcieres Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 33:01
3 Vedat Günen İstanbul BBSK TUR TUR 33:07
4 El Hassane Ben Lkhainouch Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 33:16
5 Asbjørn Ellefsen Persen IK Tjalve NOR NOR 33:20
6 Freddy Guimard Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 33:24
7 Hans Kristian Fløystad IK Tjalve NOR NOR 33:31
8 Erik Udø Pedersen IK Tjalve NOR NOR 33:35
9 Juan Pérez A.D. Marathon ESP ESP 33:43
10 Muzaffer Bayram İstanbul BBSK TUR TUR 33:47
11 Houssane Eddine Benabbou A.D. Marathon ESP ESP 33:50
12 Ricardo Ribas Sport Lisboa e Benfica POR POR 33:58
13 Younes Aït Hadi A.D. Marathon ESP MAR 34:04
14 Sedat Günen İstanbul BBSK TUR TUR 34:08
15 Khalid Zoubaa Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 34:14
16 Ahmed Ezzobayry Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 34:17
17 Filipe Tiago Costa Sport Lisboa e Benfica POR POR 34:26
18 Rui Pinto Sport Lisboa e Benfica POR POR 34:31
19 Snorre Holtan Løken IK Tjalve NOR NOR 34:32
20 Tim-Arne Sidenstein SG Wenden GER GER 34:32
21 Lukáš Olejníček VSK Univerzita Brno CZE CZE 34:33
22 Alberto Paulo Sport Lisboa e Benfica POR POR 34:35
23 Andreas Kyburz LG Regio Basel SUI SUI 34:35
24 Lewis Timmins Morpeth AC GBR GBR 34:38
25 Cihat Ulus İstanbul BBSK TUR TUR 34:41
26 Carl Avery Morpeth AC GBR GBR 34:43
27 Diego Tamayo A.D. Marathon ESP ESP 34:57
28 Simon Huckestein SG Wenden GER GER 35:04
29 Adrian Whitwam Morpeth AC GBR GBR 35:06
30 Mario Mirabel A.D. Marathon ESP ESP 35:11
31 Nils Schäfer SG Wenden GER GER 35:16
32 Pascal Groben CAB LUX LUX 35:21
33 Christian Biele SG Wenden GER GER 35:27
34 Thomas Straughan Morpeth AC GBR GBR 35:31
35 Sven Daub SG Wenden GER GER 35:41
36 Floyd Ross Morpeth AC GBR USA 36:03
37 Ángel Ronco A.D. Marathon ESP ESP 36:41
38 Sam Hancox Morpeth AC GBR GBR 36:41
39 Ludwig Ruder LG Regio Basel SUI SUI 36:46
40 Robert Míč VSK Univerzita Brno CZE CZE 36:51
41 Vincent Nothum CAB LUX LUX 36:52
42 Marco Giese SG Wenden GER GER 37:02
43 Yannick Lieners CAB LUX LUX 37:14
44 Nicolas Roditscheff LG Regio Basel SUI SUI 37:18
45 Ondřej Rosa VSK Univerzita Brno CZE CZE 37:49
46 Ondřej Novotný VSK Univerzita Brno CZE CZE 38:04
47 Kai Zähringer LG Regio Basel SUI GER 39:09
48 Petr Kotyza VSK Univerzita Brno CZE CZE 39:54
49 Joe Miller CAB LUX LUX 40:06
50 Alexander Frazer CAB LUX LUX 40:54
- Samuel Barata Sport Lisboa e Benfica POR POR DNF
- Rui Pedro Silva Sport Lisboa e Benfica POR POR DNF
- Othmane El Goumri Alès Cévennes Athlétisme FRA MAR 32:57DQ IAAF Rule 32.2.b
U20 Cross Country 6.0km Men - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Thierry Ndikumwenayo Playas de Castellon ESP BDI 19:37
2 Ferhat Bozkurt Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 19:39
3 Nurkan Dağtekin Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 19:41
4 Abdullah Yorulmaz Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 19:42
5 Ramazan Karagöz Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 20:19
6 Ömer Günen Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 20:19
7 Jennen Mortier RC Gent BEL BEL 20:27
8 Davut Karabulak Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 20:37
9 Pedro Ferreira Sport Lisboa e Benfica POR POR 20:38
10 Bekirhan Kabadayı Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 20:43
11 Mustafa Özseçer Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 20:47
12 Bayram Adem Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 20:50
13 Jorge Moreira Sport Lisboa e Benfica POR POR 20:57
14 Antonio Criado Playas de Castellon ESP ESP 21:00
15 Oscar Santos Playas de Castellon ESP ESP 21:08
16 Ignacio Fontes Playas de Castellon ESP ESP 21:17
17 Yakup Gündüz Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 21:23
18 Miguel Mascarenhas Sport Lisboa e Benfica POR POR 21:23
19 Hugo Rocha Sport Lisboa e Benfica POR POR 21:34
20 Fabio Gomes Sport Lisboa e Benfica POR POR 21:37
21 Ben Amar Djellal Playas de Castellon ESP ESP 21:47
22 Janik Boone RC Gent BEL BEL 21:49
23 Santiago Ruiz Playas de Castellon ESP ESP 22:35
24 Yeóryios-Mihaíl Tássis SAKA GRE GRE 22:45
25 Creo Rahoens RC Gent BEL BEL 22:48
26 Ewaut Van Wambeke RC Gent BEL BEL 23:01
27 Alexandros Anastasiadis SAKA GRE GRE 23:43
28 Matthias Van Damme RC Gent BEL BEL 24:26
29 Anagyros Kriezis SAKA GRE GRE 25:07
- Ramazan Barbaros Fenerbahçe Sport Club TUR TUR DNF
- Ömer Oti Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 19:43DQ IAAF Rule 32.2.a
Cross Country 6.0km Women - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Irene Cheptai Üsküdar Belediye SK TUR KEN 21:13
2 Özlem Kaya Üsküdar Belediye SK TUR TUR 21:45
3 Trihas Gebre Bilbao Atletismo ESP ESP 21:52
4 Sara Catarina Ribeiro Sport Lisboa e Benfica POR POR 22:15
5 Alemitu Bekele Üsküdar Belediye SK TUR TUR 22:16
6 Iris María Fuentes-Pila Bilbao Atletismo ESP ESP 22:23
7 Carla Salomé Rocha Sport Lisboa e Benfica POR POR 22:33
8 Maria Azucena Díaz Bilbao Atletismo ESP ESP 22:37
9 Zulema Fuentes-Pila Bilbao Atletismo ESP ESP 22:39
10 Vanessa Fernandes Sport Lisboa e Benfica POR POR 22:44
11 Dulce Félix Sport Lisboa e Benfica POR POR 23:02
12 Mónica Silva Sport Lisboa e Benfica POR POR 23:13
13 Lidia Rodríguez Bilbao Atletismo ESP ESP 23:17
14 Cecilia Norrbom Spårvägens FK SWE SWE 23:17
15 Sabahat Akpinar Üsküdar Belediye SK TUR TUR 23:20
16 Frida Aspnäs Spårvägens FK SWE SWE 23:57
17 Mikaela Larsson Spårvägens FK SWE SWE 24:15
18 Lena Örn Spårvägens FK SWE SWE 24:45
19 Elina Johansson Spårvägens FK SWE SWE 24:59
20 Gaëlle Houitte Stade Rennais Athletisme FRA FRA 25:20
21 Tania Carretero Bilbao Atletismo ESP ESP 25:25
22 Marie-Emilie Mollaret Stade Rennais Athletisme FRA FRA 25:37
23 Burcu Büyükbezgin Üsküdar Belediye SK TUR TUR 25:45
24 Mathilde Jaguin Stade Rennais Athletisme FRA FRA 25:50
25 Louise Ringström Spårvägens FK SWE SWE 25:57
26 Nina Cha Stade Rennais Athletisme FRA FRA 26:17
27 Hélène Tranquillin Stade Rennais Athletisme FRA FRA 27:42
- Demet Dinç Üsküdar Belediye SK TUR TUR 22:06DQ IAAF Rule 32.2.a
U20 Cross Country 4.0km Women - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Anna Emilie Møller Blovstroed Loeverne DEN DEN 14:27
2 Emine Akbingöl Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 14:54
3 Lucía Rodríguez Playas de Castellon ESP ESP 15:00
4 Louise Rode Blovstroed Loeverne DEN DEN 15:05
5 Nuran Satilmis Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:19
6 Pinar Demirtaş Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 15:23
7 Egle Morenaite Nike Klaipeda LTU LTU 15:25
8 Gülnaz Uskun Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:33
9 Erol Sumeyye Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:52
10 Nazan Satılmış Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:55
11 Marta Pescador Playas de Castellon ESP ESP 15:55
12 Kamilė Vaidžiulytė Nike Klaipeda LTU LTU 15:55
13 Bahar Atalay Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 16:03
14 Jolien De Schaepmeester RC Gent BEL BEL 16:10
15 Derya Kunur Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 16:12
16 Sinem Nur Erarslan Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 16:21
17 Maria del Mar Casillas Playas de Castellon ESP ESP 16:23
18 Andrea Romero Playas de Castellon ESP ESP 16:33
19 Sara Schou Kristensen Blovstroed Loeverne DEN DEN 16:36
20 Sarah Bruun Nielsen Blovstroed Loeverne DEN DEN 16:46
21 Mehtap Altun Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 16:56
22 Karoline Hardis Blovstroed Loeverne DEN DEN 17:15
23 Augusta Maria Christensen Blovstroed Loeverne DEN DEN 17:18
24 Ekateríni Koutlí AE Mesogeion "Ameinias" GRE GRE 17:25
25 Marta Oliver Playas de Castellon ESP ESP 17:27
26 Rita Mineiro Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 17:46
27 Violeta Kuldaite Nike Klaipeda LTU LTU 17:49
28 Lore Van Cauteren RC Gent BEL BEL 17:53
29 Lize Van Cauteren RC Gent BEL BEL 17:58
30 Nele Venneman RC Gent BEL BEL 18:07
31 Diana Curikova Nike Klaipeda LTU LTU 18:14
32 Elke De Coster RC Gent BEL BEL 18:33
33 Leonor Abecasis Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 19:25
34 Inês Freire Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 20:10
35 Marta Castanho Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 20:53
36 Laura León Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 21:02
37 Paraskevi Agourou AE Mesogeion "Ameinias" GRE GRE 21:20
38 Madalena Cerqueira Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 22:09
39 Sofia-Maria Babili AE Mesogeion "Ameinias" GRE GRE 22:27
40 Eleni Christodoulou AE Mesogeion "Ameinias" GRE CYP 23:42
Men, Senior
RkTeamMark
1 Alès Cévennes Athlétisme FRA 27
2 İstanbul BBSK TUR 28
3 IK Tjalve NOR 39
4 A.D. Marathon ESP 60
5 Sport Lisboa e Benfica POR 69
6 SG Wenden GER 112
7 Morpeth AC GBR 113
8 VSK Univerzita Brno CZE 152
9 LG Regio Basel SUI 153
10 CAB LUX 165
Women, Senior
RkTeamMark
1 Üsküdar Belediye SK TUR 23
2 Bilbao Atletismo ESP 26
3 Sport Lisboa e Benfica POR 32
4 Spårvägens FK SWE 65
5 Stade Rennais Athletisme FRA 92
Men, U20
RkTeamMark
1 Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR 18
2 Fenerbahçe Sport Club TUR 33
3 Playas de Castellon ESP 46
4 Sport Lisboa e Benfica POR 59
5 RC Gent BEL 80
Women, U20
RkTeamMark
1 Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR 32
2 Fenerbahçe Sport Club TUR 39
3 Blovstroed Loeverne DEN 44
4 Playas de Castellon ESP 49
5 Nike Klaipeda LTU 77
6 RC Gent BEL 101
7 Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR 128
8 AE Mesogeion "Ameinias" GRE 140
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best