ECCC Track and Field U20 Group B

Leiria - POR

No Team Standings available yet
U20 Extra Events 100m Men - Final Wind (m/s): -0.9
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Alen Nuhanovič SLO 11.41
2 Emil Frænde DEN 11.44 PB
3 Sofus Rasmus Clausen DEN 11.78 PB
4 Panayiotis Lykouris GRE 12.22 PB
5 Kristof Szabo SVK 12.60 PB
6 Alexios Spiliotopoulos GRE 12.76 PB
7 Robert Šmida SVK 12.91 PB
U20 100m Men - Final - Race 1 Wind (m/s): -0.9
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Matúš Opavský SVK 11.20
2 Roy Hasid ISR 11.32 PB
3 Alan Ramdedovic MNE 11.68 PB
U20 100m Men - Final - Race 2 Wind (m/s): -0.2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Bryan Pronk NED 11.25 SB
2 Nicolai Lind Andersen DEN 11.28 PB
3 Panayiótis Karoúsos GRE 11.33
4 Kamil Wilczek CZE 11.64 PB
5 Luke Ring IRL 11.78 SB
U20 100m Men - Final - Race 3 Wind (m/s): -0.2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Aljoša Skok SLO 11.32
U20 200m Men - Final - Race 1 Wind (m/s): 0.6
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Žiga Kopač SLO 22.44 PB
2 Milan Nikolic MNE 22.71 PB
3 Anton Turanyi SVK 23.12 PB
4 Yeoryios Moschos GRE 24.10 PB
U20 200m Men - Final - Race 2 Wind (m/s): 0.3
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Eran Siboni ISR 22.13
2 Bryan Pronk NED 22.40 SB
3 Sebastian Ree Pedersen DEN 22.43 PB
4 Kamil Wilczek CZE 23.10 PB
5 Adam Buckley IRL 24.23 PB
U20 400m Men - Final - Race 1
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Lovro Mesec Košir SLO 49.38
2 Gustav Lundholm Nielsen DEN 49.40 PB
3 Lukáš Koreň SVK 51.39 PB
4 Florián-Marián Stefán ROU 51.65 PB
U20 400m Men - Final - Race 2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Eran Siboni ISR 48.98 PB
2 Ondřej Lampa CZE 50.24 PB
3 Milan Nikolic MNE 50.63 PB
4 Sean O'Callaghan IRL 51.64
5 Milan Le Bruin NED 52.95 PB
U20 800m Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 William Devantier DEN 1:57.96
2 Matt Murnane IRL 1:59.10
3 Filip Furiš CZE 2:01.02 PB
4 Timotej Rozman SLO 2:02.40 SB
5 Tidhar Weiss ISR 2:03.54 PB
6 Nikolaos Hafis GRE 2:04.12 PB
7 Victor van der Wel NED 2:04.17 PB
8 Danijel Maljevic MNE 2:04.86 PB
9 Adam Krchnavý SVK 2:06.06 SB
U20 1500m Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andreas Holst Lindgreen DEN 4:01.58
2 Charlie O'Donovan IRL 4:07.72
3 Miroslav Borovka SVK 4:10.48 PB
4 Vít Palzer CZE 4:13.08 PB
5 Max Polak NED 4:19.14 PB
6 Yehonatan Haim ISR 4:21.26 PB
7 Cene Rakušček SLO 4:38.66 PB
8 Alexandros Kosmidis GRE 4:41.07 PB
9 Ognjen Barac MNE 5:00.45 PB
U20 3000m Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Omer Ramon ISR 8:54.38 PB
2 Luke Horgan IRL 8:57.47 SB
3 Malthe Nielsen DEN 9:15.46 PB
4 Thaem Mous NED 9:28.16 PB
5 Jure Kropivšek SLO 9:36.02 PB
6 David Wittek CZE 9:37.30 PB
7 Patrik Borovka SVK 9:45.82 PB
8 Dragan Stojanovic MNE 13:25.77 PB
U20 3000m Steeplechase Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Achraf Boutkabout NED 9:53.12 PB
2 Yehonatan Naamad ISR 9:58.25 PB
3 David Fox BEL 10:28.84 PB
4 Morten Bach DEN 10:44.37 PB
5 Patrik Slaný CZE 10:53.58 PB
6 Ziga Groznik SLO 11:07.90 PB
7 Adrián Petrina SVK 11:10.96 PB
8 Vlado Durovic MNE 11:36.73 PB
9 Yeoryios Sevastakis GRE 11:48.85 PB
U20 110m Hurdles (99cm) Men - Final - Race 1 Wind (m/s): -0.2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jack Murphy IRL 15.27
2 Adam Smolka CZE 15.29 PB
3 Mads Lund DEN 15.52 PB
4 Evaggelos Kontos GRE 17.66 PB
U20 110m Hurdles (99cm) Men - Final - Race 2 Wind (m/s): -0.5
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ivan Khadatovych BLR 14.43
2 Matus Melus SVK 14.70
3 Yslain Verwaal NED 14.73 PB
4 Filip Jakob Demšar SLO 14.84 PB
5 Edin Beganovic MNE 17.37 PB
U20 400m Hurdles Men - Final - Race 1
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ramsey Angela NED 53.92 PB
2 Adam Smolka CZE 55.33 PB
3 Daniel O'Mahony IRL 59.32 SB
4 Omri Shiff ISR 63.45 PB
U20 400m Hurdles Men - Final - Race 2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Grega Medvešek SLO 55.62 PB
2 Jacob Hvorup DEN 56.56 PB
3 Maroš Varga SVK 58.64 PB
4 Luidi Mazreku MNE 59.83 PB
5 Simos Vlassis GRE 65.72 PB
U20 High Jump Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Rafael Raap NED 2.06 PB
2 Theódoros Alexiádis GRE 2.03
3 Axel Luxa SLO 2.00
4 Ishay Israel Ifraimov ISR 1.90 PB
5 Mads Lund DEN 1.90 PB
6 Matúš Králik SVK 1.85
7 Jonáš Kolašín CZE 1.85 PB
8 Jovan Pejovic MNE 1.80 PB
9 Jack Murphy IRL 1.70 SB
U20 Pole Vault Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Daan Spiljard NED 4.30 PB
2 Jiří Kadla CZE 4.15 PB
2 Aske Valdemar Petersen DEN 4.15 PB
4 Domen Maj Sadić SLO 3.85 PB
5 Ilay Madmon ISR 3.40 PB
6 Dominik Fronc SVK 2.95 PB
7 Des Kelleher IRL 2.80 PB
- Ajdin Kalamperovic MNE NH
U20 Long Jump Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Sebastian Ree Pedersen DEN 7.18
2 Rafael Raap NED 6.95 PB
3 Peter Podgoršek SLO 6.60 PB
4 Jakub Mecner CZE 6.15 PB
5 Aleksandros Neli ALB 6.05 PB
6 Matúš Opavský SVK 6.01 PB
7 Amir Alon Itshak ISR 5.97 PB
8 Edin Beganovic MNE 5.88 PB
9 Adam Buckley IRL 5.44 PB
U20 Triple Jump Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Dimitrios Afthinos GRE 13.98 PB
2 Sergio van der Meide NED 13.77 PB
3 Joshua Fine ISR 13.65 PB
4 Peter Podgoršek SLO 13.58 PB
5 Gustav Lundholm Nielsen DEN 13.46 PB
6 Matúš Králik SVK 12.00 PB
7 Ajdin Kalamperovic MNE 11.81 PB
8 Des Kelleher IRL 11.64 PB
9 Denis Kukelka CZE 11.57 PB
U20 Shot Put (6kg) Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marijn Van Den Born NED 16.74
2 Bozo Cobeljic MNE 14.62 SB
3 Patrik Bučko SVK 13.91
4 Alexander Haugeby DEN 12.76 PB
5 Bartolomiej Halkiewicz POL 11.60 PB
6 Jaka Grunfeld SLO 10.85 SB
7 Marinos Adamopoulos GRE 9.85 PB
8 Rami Twil ISR 9.75 PB
9 Padraig O'Callaghan IRL 9.53 PB
U20 Discus Throw (1.75kg) Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Shaquille Emanuelson NED 48.87 PB
2 Bozo Cobeljic MNE 46.67 PB
3 Bartolomiej Halkiewicz POL 39.55 PB
4 Jaka Grünfeld SLO 38.04 PB
5 Nikolaj Graves DEN 37.21 PB
6 Patrik Bučko SVK 36.79 PB
7 Andre Christie IRL 25.38 PB
8 Yan Maiseyenka BLR 24.78 PB
U20 Hammer Throw (6kg) Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Yan Maiseyenka BLR 64.62
2 August Hallberg EST 48.70 PB
3 Andre Christie IRL 48.28 PB
4 Quinten Veer NED 41.67 PB
5 Alen Beganovic MNE 36.53 SB
6 Daniel Král CZE 30.46 PB
7 Nejc Grdadolnik SLO 23.84 PB
8 Adrián Petrina SVK 17.95 PB
U20 Javelin Throw Men - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jiří Kadla CZE 52.86 PB
2 Elmar Koster NED 51.39 PB
3 Nikolaj Graves DEN 49.83 PB
4 Nejc Grdadolnik SLO 46.09 PB
5 Rami Twil ISR 45.19 PB
6 Panayiotis Konstantinou GRE 41.29 PB
7 Stephen O'Callaghan IRL 40.77 PB
8 Dominik Fronc SVK 40.46 PB
9 Alen Beganovic MNE 39.81 SB
U20 4 x 100m Men - Final - Race 1
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 PAC (Bryan Pronk, Rafael Raap, Sergio van der Meide, Ramsey Angela) NED 43.08 SB
2 (Noam Zvi, Eran Siboni, Amir Alon Itshak, Roy Hasid) ISR 43.50 SB
3 (Luke Ring, Adam Buckley, Sean O'Callaghan, Jack Murphy) IRL 44.73
4 (Ognjen Lutovac, Alan Ramdedovic, Luidi Mazreku, Milan Nikolic) MNE 44.74 SB
U20 4 x 100m Men - Final - Race 2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 AD Mass Ljubljana (Filip Jakob Demšar, Alen Nuhanovič, Peter Podgoršek, Žiga Kopač) SLO 42.69
2 (Nicolai Lind Andersen, Gustav Lundholm Nielsen, Sebastian Ree Pedersen, Emil Frænde) DEN 42.69
3 (Dimitrios Bardis, Emmanouil Syggelakis, Florián-Marián Stefán, Panayiótis Karoúsos) GRE 43.67 SB
4 SK SOG Nitra (Matúš Opavský, Lukáš Koreň, Matus Melus, Anton Turanyi) SVK 44.03 PB
- TJ Sokol Opava (Ondřej Lampa, Jiří Kadla, Filip Kaštovský, Otakar Záruba) CZE DNF
U20 4 x 400m Men - Final - Race 1
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Sean O'Callaghan, Matt Murnane, Daniel O'Mahony, Conor O'Driscoll) IRL 3:29.72
2 SK SOG Nitra (Anton Turanyi, Adam Krchnavý, Miroslav Borovka, Lukáš Koreň) SVK 3:29.76 SB
3 (Noam Zvi, Ivan Khadatovych, Ron Azulai, Joshua Fine) ISR 3:29.97 SB
4 (Ognjen Lutovac, Alan Ramdedovic, Luidi Mazreku, Danijel Maljevic) MNE 3:39.23 SB
U20 4 x 400m Men - Final - Race 2
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 TJ Sokol Opava (Kamil Wilczek, Adam Smolka, Filip Kaštovský, Ondřej Lampa) CZE 3:22.44 PB
2 AD Mass Ljubljana (Grega Medvešek, Cene Rakušček, Armin Hamzić, Lovro Mesec Košir) SLO 3:22.91
3 (Jacob Hvorup, William Devantier, Andreas Holst Lindgreen) DEN 3:28.44
4 (Orfeas Panayiotopuolos, Alexandros Kosmidis, Panayiótis Karoúsos, Nikolaos Hafis) GRE 3:33.50 SB
5 PAC (Milan Le Bruin, Victor van der Wel, Ramsey Angela, Marien van der Niet) NED 3:36.17 PB
U20 Extra Events 100m Women - Final Wind (m/s): 0.5
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Deimantė Bedalytė LTU 13.24 PB
2 Klara Zakšek SLO 13.48 PB
3 Valda Busmaite LTU 13.82 PB
4 Natália Popelková SVK 14.31 PB
U20 100m Women - Final Wind (m/s): 1.4
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ara Freeman IRL 12.50
2 Joana Carlos POR 12.70
3 Tea Podbevšek SLO 12.74
4 Alisa Aalto FIN 12.77 PB
5 Pärl Eelma EST 12.78
6 Anna Vlčková SVK 12.86 PB
7 Aiste Unskinaite LTU 13.33 PB
U20 200m Women - Final Wind (m/s): 0.5
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Alana Ryan IRL 25.66 SB
2 Tea Podbevšek SLO 25.79
3 Anna Vlčková SVK 26.10 PB
4 Satu-Maaria Pentinlehto FIN 26.49 PB
5 Joana Carlos POR 26.74 PB
6 Akvile Jonauskyte LTU 26.78 PB
7 Liina Edvand EST 28.34
U20 400m Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Erika Krūminaitė LTU 56.70
2 Emma Zapletalová SVK 57.05
3 Vladyslava Tukhay UKR 58.22 PB
4 Pärl Eelma EST 58.27
5 Laura Cordeiro POR 58.65 PB
6 Alisa Aalto FIN 59.86
7 Alannah O'Carroll IRL 63.03
U20 800m Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Jemina Forss FIN 2:14.68
2 Monika Šaltenytė LTU 2:15.04 SB
3 Klara Rozman SLO 2:20.43 PB
4 Daria O'Konnel-Bronin EST 2:23.61
5 Katie Conroy IRL 2:27.80
6 Romana Ondrušová SVK 2:33.80 PB
7 Daria Melnyk POR 2:37.65 PB
U20 1500m Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Egle Morenaite LTU 4:44.22
2 Aino Sikkinen FIN 5:04.17 PB
3 Urška Krašovec SLO 5:07.46 PB
4 Marie-Elisabeth Martinson EST 5:10.76
5 Juliana Kopecká SVK 5:31.87 PB
6 Daniela Pereira POR 6:16.72 PB
7 Rachel Casey IRL 6:27.86 PB
U20 3000m Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Kamilė Vaidžiulytė LTU 10:19.72 SB
2 Katarina Mydliková SVK 11:16.81 PB
3 Kiia Keinonen FIN 12:05.13 PB
4 Susan McParland IRL 12:07.09 PB
5 Kaja Lovšin SLO 12:23.03 SB
6 Marilin Moor EST 13:19.54 =PB
7 Andreia Carreira POR 14:09.62 PB
U20 3000m Steeplechase Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Violeta Kuldaite LTU 12:19.27 PB
2 Ela Tekavec SLO 12:27.64
3 Beatriz Francisco POR 12:46.26 PB
4 Ivana Bitarová SVK 12:56.44 PB
5 Maarit Kuhmonen FIN 13:10.30 PB
U20 100m Hurdles Women - Final Wind (m/s): 0.1
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Simona Takácsová SVK 14.79
2 Nika Okorn SLO 14.80 PB
3 Juliana Brites POR 16.17 PB
4 Rūta Okulič-Kazarinaitė LTU 16.20 PB
5 Suzy Anett Aavik EST 16.29
6 Olivia Mäkinen FIN 16.42 PB
7 Cliodhna O'Connor IRL 16.74 PB
U20 400m Hurdles Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Vika Rutar SLO 63.32
2 Nikola Kováčiková SVK 64.00
3 Daria O'Konnel-Bronin EST 65.63
4 Rūta Okulič-Kazarinaitė LTU 65.99
5 Kiia Keinonen FIN 66.00 PB
6 Cliodhna O'Connor IRL 66.91
7 Alina Humenyuk POR 76.97 PB
U20 High Jump Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gintare Tireviciute LTU 1.65
2 Lija Apostolovski SLO 1.65
3 Oona Hietala FIN 1.60 PB
4 Ege Teili Oja EST 1.60
5 Denisa Kotúčková SVK 1.50 SB
6 Sonia Machado POR 1.50 PB
7 Rosa Kirwan IRL 1.40 SB
U20 Pole Vault Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Pinja Koivumäki FIN 3.50
2 Suzy Anett Aavik EST 2.70 SB
3 Sara Mota POR 2.55 SB
4 Maja Katarina Mulec SLO 2.40 PB
5 Ema Čiffaryová SVK 2.25 PB
6 Alannah O'Carroll IRL 1.95 PB
U20 Long Jump Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Olivia Mäkinen FIN 5.63
2 Natália Lehocká SVK 5.43 PB
3 Nadja Okorn SLO 5.23 PB
4 Kristina Jasauskaite LTU 5.22 PB
5 Zarina Netšiporuk EST 5.05
6 Juliana Brites POR 4.96 PB
7 Ara Freeman IRL 4.78 PB
U20 Triple Jump Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Sara Sotošek SLO 11.69
2 Zarina Netšiporuk EST 11.49
3 Kristina Jasauskaite LTU 11.46 PB
4 Oona Hietala FIN 10.97 PB
5 Aneta Flajžíková SVK 10.90 PB
6 Laura Cordeiro POR 10.31 PB
7 Rosa Kirwan IRL 9.49 PB
U20 Shot Put Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Valeria Radajeva EST 11.75 SB
2 Mariana Cerejo POR 11.46
3 Brigita Budryte LTU 11.34 PB
4 Natália Ostrožlíková SVK 11.22 PB
5 Tina Vaupot SLO 10.82 PB
6 Anne Marie Torsney IRL 10.18
U20 Discus Throw Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Helena Leveelahti FIN 52.33 PB
2 Brigita Budryte LTU 39.18
3 Anne Marie Torsney IRL 37.64
4 Valeria Radajeva EST 36.78 SB
5 Liza Lap SLO 36.20
6 Micaela Sereno POR 36.18
7 Lenka Guzmická SVK 23.35 PB
U20 Hammer Throw Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Helena Leveelahti FIN 50.13 PB
2 Aistė Žiginskaitė LTU 46.21
3 Tatiana Silva POR 33.16 PB
4 Laoise Cullen IRL 30.37 PB
5 Veronika Gálová SVK 29.31 PB
6 Liza Lap SLO 22.81
7 Marjetta Urva EST 11.83 PB
U20 Javelin Throw Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marjetta Urva EST 42.68 PB
2 Tina Vaupot SLO 41.60
3 Nikola Kováčiková SVK 36.55 PB
4 Pinja Koivumäki FIN 33.41 PB
5 Inês Carreira POR 30.84 PB
6 Gintare Griciute LTU 29.14 PB
7 Rachel Whitten IRL 22.72 PB
U20 4 x 100m Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Nika Okorn, Nadja Okorn, Vika Rutar, Tea Podbevšek) SLO 48.82
2 SK OG Nitra (Monika Zeleňáková, Anna Vlčková, Simona Takácsová, Natália Ostrožlíková) SVK 49.18 PB
3 (Olivia Mäkinen, Jemina Forss, Oona Hietala, Satu-Maaria Pentinlehto) FIN 50.18
4 (Ara Freeman, Alannah O'Carroll, Niamh Conroy, Alana Ryan) IRL 50.34
5 Audentes Sports Club (Liina Edvand, Ege Teili Oja, Suzy Anett Aavik, Pärl Eelma) EST 51.75 SB
6 (Alina Humenyuk, Joana Carlos, Mariana Castro, Sónia Machado) POR 52.36
- (Aiste Unskinaite, Erika Krūminaitė, Deimantė Bedalytė, Akvile Jonauskyte) LTU DNF
U20 4 x 400m Women - Final
17.09.2016
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Vika Rutar, Klara Rozman, Klara Zakšek, Vladyslava Tukhay) SLO 3:57.30 SB
2 (Rūta Okulič-Kazarinaitė, Monika Šaltenytė, Kamila Gargasaite, Erika Krūminaitė) LTU 4:01.47
3 SK OG Nitra (Nikola Kováčiková, Monika Zeleňáková, Natália Popelková, Natália Lehocká) SVK 4:03.76 SB
4 (Kiia Keinonen, Aino Sikkinen, Jemina Forss, Alisa Aalto) FIN 4:03.95
5 (Alana Ryan, Katie Conroy, Niamh Conroy, Cliodhna O'Connor) IRL 4:16.70
6 (Alina Humenyuk, Daria Melnyk, Sónia Machado, Laura Cordeiro) POR 4:17.29
7 Audentes Sports Club (Zarina Netšiporuk, Liina Edvand, Marie-Elisabeth Martinson) EST 4:18.94 SB
No Team Standings available yet
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best