ECCC Track and Field Senior

No Team Standings available yet
100 m Men - Final Wind (m/s): 2.4
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jesper Simonsen Sparta DEN 10.38
2 Prince Kwidama Rotterdam Atletiek AHO 10.42
3 Jozef Švondrk AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 10.55
4 John Laffey Clonliffe Harrier IRL 10.93
5 Mikko Mensala Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 11.05
6 Marc Niederhäuser GG Bern SUI 11.09
200 m Men - Final Wind (m/s): 2.5
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Morten Jensen Sparta DEN 20.98
2 Matúš Mentel AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 21.40
3 Prince Kwidama Rotterdam Atletiek AHO 21.57
4 Stephan Schütz GG Bern GER 22.58
5 Juho Kaihlajärvi Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 22.85
- Patrick O'Connor Clonliffe Harrier IRL DQ
400 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Obed Martis Rotterdam Atletiek NED 46.99
2 Brian Gregan Clonliffe Harrier IRL 47.21
3 Nicklas Hyde Sparta DEN 48.19
4 Juraj Mokráš AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 48.34 SB
5 Tobias Gurtner GG Bern SUI 49.74 SB
6 Janne Kämä Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 52.68 SB
800 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Cornelius Ndiwa AK Spartak Dubnica nad Vahom KEN 1:49.93
2 Conor Healy Clonliffe Harrier IRL 1:52.20
3 Nick Jensen Sparta DEN 1:55.09
4 Raphael Frei GG Bern SUI 1:57.05 SB
5 Jaakko Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 1:57.25 PB
6 Niels Ros Rotterdam Atletiek NED 2:00.37 PB
1500 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jozef Repčík AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 3:54.37 PB
2 Aidan Bailey Clonliffe Harrier IRL 3:54.94
3 Philipp Bandi GG Bern SUI 3:56.64
4 Ole Hesselbjerg Sparta DEN 4:06.24
5 Anssi Puttonen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 4:17.70 PB
6 Werner Helvensteijn Rotterdam Atletiek NED 4:21.80 PB
3000 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jeppe Harboe Sparta DEN 8:49.45 SB
2 David Fritzmaurice Clonliffe Harrier IRL 8:49.76 PB
3 Juraj Vitko AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 8:51.68 SB
4 Jorrit Pels Rotterdam Atletiek NED 8:53.40
5 Janik Niederhauser GG Bern SUI 9:03.70 SB
6 Tommi Liikanen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 9:19.20 PB
5000 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Cornelius Ndiwa AK Spartak Dubnica nad Vahom KEN 14:25.93 SB
2 Jakob Hannibal Sparta DEN 14:46.87
3 Stephen Stähli GG Bern SUI 14:48.98 SB
4 Miika Takala Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 15:16.66
5 Gary O'Hanlon Clonliffe Harrier IRL 15:26.82 SB
6 Patrick Kwist Rotterdam Atletiek NED 15:52.70 PB
3000 m steeple Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Collins Kosgei AK Spartak Dubnica nad Vahom KEN 8:56.97
2 Johannes Morgenthaler GG Bern SUI 9:11.21
3 Benjamin Wolthers Sparta DEN 9:16.86
4 Stefán Gudmundson Rotterdam Atletiek ISL 9:27.53
5 Jaakko Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 9:45.16 PB
6 Conor McGuinness Clonliffe Harrier IRL 10:38.53
110 m hurdles Men - Final Wind (m/s): 1.5
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Viliam Papšo AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 14.14
2 Michael Page GG Bern SUI 14.25
3 Ruben Esajas Rotterdam Atletiek NED 14.51 SB
4 Christian Laugesen Sparta DEN 14.75
5 Taneli Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 15.74 PB
6 Conor McCrossan Clonliffe Harrier IRL 15.79 SB
400 m hurdles Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 John Fagan Clonliffe Harrier IRL 52.64
2 Christian Laugesen Sparta DEN 53.78
3 Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 54.03
4 Kariem Hussein GG Bern SUI 54.04
5 Victor Besters Rotterdam Atletiek NED 55.33 PB
6 Matúš Janeček AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 55.38 PB
High jump Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Peter Horák AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 2.16
2 Raphaël Hösli GG Bern SUI 2.00 SB
3 Marcin Klinkosz Clonliffe Harrier POL 1.95 SB
4 Marco de Keijzer Rotterdam Atletiek NED 1.90 PB
4 Niklas Müller Sparta DEN 1.90 PB
6 Panu Saramäki Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 1.70 PB
Pole vault Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rasmus Jørgensen Sparta DEN 5.00
2 Samuli Järvelä Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 4.80
3 Boris Zengaffinen GG Bern SUI 4.60 SB
4 David Donegan Clonliffe Harrier IRL 4.00
4 Marc Suvaal Rotterdam Atletiek NED 4.00 PB
6 Ondrej Durjak AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 3.20 SB
Long jump Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Morten Jensen Sparta DEN 7.82
2 Dmitrij Vaľukevič AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 7.61
3 Antti Mero Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 6.95
4 Rachid Chouhal GG Bern MLT 6.59
5 Jerry Joseph Rotterdam Atletiek NED 6.55
6 Marco Mattiuzzo Clonliffe Harrier ITA 5.04 PB
Triple jump Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dmitrij Vaľukevič AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 16.90
2 Anders Møller Sparta DEN 15.51
3 Marco Mattiuzzo Clonliffe Harrier ITA 13.32 SB
4 Antti Mero Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 13.26 SB
5 Ivor Landburg Rotterdam Atletiek AHO 13.18 PB
6 Rachid Chouhal GG Bern MLT 13.16 SB
Shot Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Kim Christensen Sparta DEN 17.87
2 Jaroslav Žitňanský AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 17.13 SB
3 Marc Pasquier GG Bern SUI 14.41 PB
4 Luke Mangan Clonliffe Harrier IRL 14.37
5 Ville Jääskeläinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 14.32 PB
6 Leao van der Blom Rotterdam Atletiek NED 14.22 PB
Discus Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jaroslav Žitňanský AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 55.22 SB
2 Juuso Sillanpää Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 51.53
3 Kim Christensen Sparta DEN 46.77 SB
4 Patrick Buchs GG Bern SUI 45.73 SB
5 Tomas Rauktys Clonliffe Harrier LTU 40.76
6 Leao van der Blom Rotterdam Atletiek NED 35.64 PB
Hammer Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Arno Laitinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 69.43
2 Simon Corlin Jensen Sparta DEN 61.92
3 Martin Hunt Clonliffe Harrier IRL 53.87
4 Jiří Koukal AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 52.56 SB
5 Erwin Suvaal Rotterdam Atletiek NED 48.55 PB
6 Alexandre Gurba GG Bern SUI 44.68 SB
Javelin Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Martin Benák AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 67.49
2 Rasmus Maukonen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 60.93 SB
3 Fabian Herzog GG Bern SUI 59.00
4 Arjan Dekkers Rotterdam Atletiek NED 57.56
5 Paul Marry Clonliffe Harrier IRL 53.73
6 David Korczynski Sparta DEN 47.09 SB
4 x 100 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rotterdam Atletiek Rotterdam Atletiek NED 40.51 SB
2 Sparta Copenhagen Sparta DEN 40.77 PB
3 AK Spartak Dubnica AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 41.17 PB
4 GG Bern GG Bern SUI 41.55 PB
5 Clonliffe Harriers Clonliffe Harrier IRL 42.24 PB
6 Jyväskylän Kenttäurheilijat Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 43.09 SB
4 x 400 m Men - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rotterdam Atletiek Rotterdam Atletiek NED 3:10.66 PB
2 Sparta Copenhagen Sparta DEN 3:13.58 SB
3 Clonliffe Harriers Clonliffe Harrier IRL 3:14.07 PB
4 AK Spartak Dubnica AK Spartak Dubnica nad Vahom SVK 3:14.36 SB
5 GG Bern GG Bern SUI 3:23.91 PB
6 Jyväskylän Kenttäurheilijat Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 3:34.10 SB
100 m Women - Final Wind (m/s): 1.7
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Katherine Endacott City of Manchester GBR 11.56
2 Mujinga Kambundji STBern Leichtathletik SUI 11.79
3 Anna Olsson Sparta DEN 12.03
4 Olga Lenskiy Maccabi Rishon Letzion ISR 12.10
5 Esmeralda Redan Rotterdam Atletiek NED 12.32 PB
6 Andjela Kovacevic AK Glasinac BIH 12.92 PB
7 Lisa Shiels TIR Chonaill IRL 13.39 SB
200 m Women - Final Wind (m/s): 1.9
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Shaunna Thompson City of Manchester GBR 23.76 SB
2 Mujinga Kambundji STBern Leichtathletik SUI 24.18
3 Mary McLoone TIR Chonaill IRL 24.55 PB
4 Anna Olsson Sparta DEN 24.56
5 Tamara Klomp Rotterdam Atletiek NED 24.93 SB
6 Olga Lenskiy Maccabi Rishon Letzion ISR 25.12
7 Ksenija Kecman AK Glasinac BIH 26.44 SB
400 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Joanna Mills TIR Chonaill IRL 55.93
2 Helena Schmidt-Scherer Sparta DEN 55.96
3 Petra Groenenboom Rotterdam Atletiek NED 56.25
4 Ekaterina Kokush Maccabi Rishon Letzion ISR 58.42 PB
5 Tyra Watson City of Manchester GBR 58.59 PB
6 Mirjam Rieger STBern Leichtathletik SUI 59.07 PB
7 Merisa Hadžić AK Glasinac BIH 59.68
800 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nicola Maddick City of Manchester GBR 2:11.18
2 Vladana Gavranović AK Glasinac BIH 2:14.09
3 Alvilde Maria Ossum Sparta NOR 2:14.62
4 Sabrina Baumgartner STBern Leichtathletik SUI 2:15.59 SB
5 Niamh Kearney TIR Chonaill IRL 2:16.83
6 Anat Morad Maccabi Rishon Letzion ISR 2:23.55 SB
7 Marieke van Leeuwen Rotterdam Atletiek NED 2:24.48 PB
1500 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Esther Vermeu Rotterdam Atletiek NED 4:36.04 PB
2 Regula Wyttenbach STBern Leichtathletik SUI 4:36.79
3 Jenna Hill City of Manchester GBR 4:42.35
4 Heidi Jensen Sparta DEN 4:52.57 SB
5 Jana Narancic AK Glasinac BIH 5:36.82 PB
6 Philomena Gallagher TIR Chonaill IRL 6:06.06 PB
7 Levi Or Maccabi Rishon Letzion ISR 7:48.63 PB
3000 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Livia Burri STBern Leichtathletik SUI 9:51.60 SB
2 Teresa McGloin TIR Chonaill IRL 9:57.68
3 Louise Brasen Sparta DEN 10:10.40
4 Rachel Deegan City of Manchester GBR 10:22.20 SB
5 Renate Haring Rotterdam Atletiek NED 10:33.39 PB
6 Jovana Purković AK Glasinac BIH 10:50.84 SB
7 Liora Malinov Maccabi Rishon Letzion ISR 14:56.12 PB
5000 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Maja Neuenschwander STBern Leichtathletik SUI 16:57.83 SB
2 Elisabeth May Sparta LUX 16:59.45 SB
3 Robi van Leersum Rotterdam Atletiek NED 20:22.41 PB
4 Marie Rooney TIR Chonaill IRL 20:27.63 PB
5 Dradenka Gavric AK Glasinac BIH 20:50.71 PB
6 Lahav Rotem Maccabi Rishon Letzion ISR 20:57.30 PB
3000 m steeple Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Biljana Cvijanović AK Glasinac BIH 10:48.54
2 Megal Atias Maccabi Rishon Letzion ISR 11:09.58
3 Bryony Treston TIR Chonaill IRL 11:24.99
4 Hester Lingsma Rotterdam Atletiek NED 11:38.51 PB
5 Regina Sonderegger STBern Leichtathletik SUI 11:40.63 PB
6 Caroline Tauson Sparta DEN 11:46.05 SB
7 Lateefah Burton City of Manchester GBR 12:56.82 PB
100 m hurdles Women - Final Wind (m/s): 1.5
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Andrea Vinet City of Manchester CAN 13.95 SB
2 Gorana Cvijetić AK Glasinac BIH 14.08
2 Judith Vis Rotterdam Atletiek NED 14.08
4 Rotem Battat-Golan Maccabi Rishon Letzion ISR 14.39 SB
5 Anja Jost STBern Leichtathletik SUI 14.69 SB
6 Louise Harvey TIR Chonaill IRL 15.33 PB
7 Louise Titze Sparta DEN 16.31 PB
400 m hurdles Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Sanne Verstegen Rotterdam Atletiek NED 58.35
2 Gorana Cvijetić AK Glasinac BIH 61.94 SB
3 Olivia Zumbrunn STBern Leichtathletik SUI 62.30
4 Louise Harvey TIR Chonaill IRL 63.47
5 Holly Belch City of Manchester GBR 65.00 SB
6 Kristina Vanyusheva Maccabi Rishon Letzion ISR 66.80 SB
7 Louise Titze Sparta DEN 69.47 PB
High jump Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Adele Lassu City of Manchester GBR 1.70
2 Yulia Puskareva Maccabi Rishon Letzion ISR 1.65 SB
2 Fränzi Straubhaar STBern Leichtathletik SUI 1.65
4 Meruska Eduarda Rotterdam Atletiek AHO 1.65 PB
5 Mladena Petrušic AK Glasinac BIH 1.65
6 Claire Wilkinson TIR Chonaill IRL 1.55
7 Laetitia Bruun Sparta DEN 1.45 PB
Pole vault Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Caroline Bonde Holm Sparta DEN 4.15 SB =SB
2 Abigail Haywood City of Manchester GBR 3.60
2 Claire Wilkinson TIR Chonaill IRL 3.60
4 Olga Bronstein Maccabi Rishon Letzion ISR 3.40
5 Sarah Schneeberger STBern Leichtathletik SUI 3.20 PB
6 Jasmijn Wierema Rotterdam Atletiek NED 3.00 SB
Long jump Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Meruska Eduarda Rotterdam Atletiek AHO 6.10
2 Abigail Irozuru City of Manchester GBR 6.09
3 Rotem Battat-Golan Maccabi Rishon Letzion ISR 5.89
4 Laetitia Bruun Sparta DEN 5.77
5 Joanna Mills TIR Chonaill IRL 5.67
6 Andrea Gilgen STBern Leichtathletik SUI 5.49
7 Andjela Kovacevic AK Glasinac BIH 5.46
Triple jump Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Niva Ziv Maccabi Rishon Letzion ISR 12.83
2 Mary McLoone TIR Chonaill IRL 12.69 SB
3 Claire Linskill City of Manchester GBR 12.46
4 Meruska Eduarda Rotterdam Atletiek AHO 12.12
5 Melika Kasumovic AK Glasinac BIH 11.79
6 Marlen Hogberget Sparta DEN 11.45
7 Sinje Graf STBern Leichtathletik SUI 10.81 SB
Shot Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Alison Rodger City of Manchester GBR 15.87 SB
2 Pamela Kiel Rotterdam Atletiek NED 15.66 SB
3 Meiken Greve Sparta DEN 13.06
4 Željka Bartula AK Glasinac BIH 12.66 SB
5 Fränzi Straubhaar STBern Leichtathletik SUI 12.64
6 Svetlana Gnezdilov Maccabi Rishon Letzion ISR 10.45 SB
7 Emer Boyce TIR Chonaill IRL 9.07
Discus Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Pamela Kiel Rotterdam Atletiek NED 46.29 SB
2 Gorana Tešanović AK Glasinac BIH 43.59
3 Alison Rodger City of Manchester GBR 40.76 SB
4 Michèle Rohrer STBern Leichtathletik SUI 37.97 PB
5 Yevgeniya Zabolotniy Maccabi Rishon Letzion ISR 37.03 PB
6 Karina Hauge Hansen Sparta DEN 36.53 PB
7 Rachel Akers TIR Chonaill IRL 35.21
Hammer Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Linda Benin City of Manchester GHA 57.22
2 Yevgeniya Zabolotniy Maccabi Rishon Letzion ISR 56.03
3 Meiken Greve Sparta DEN 54.92
4 Rachel Akers TIR Chonaill IRL 52.55 SB
5 Dajana Subašić AK Glasinac BIH 43.17 PB
6 Jacqueline Lehmann STBern Leichtathletik SUI 35.82 PB
7 Laura Van Nes Rotterdam Atletiek NED 32.65 SB
Javelin Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Laura Whittingham City of Manchester GBR 52.01
2 Nina Otto Sparta DEN 41.07
3 Seraina Winkelmann STBern Leichtathletik SUI 40.86 PB
4 Neda Kanostrevac AK Glasinac BIH 40.61 SB
5 Emilie Ephimenco Rotterdam Atletiek NED 40.01 PB
6 Noa Berman Maccabi Rishon Letzion ISR 37.09 SB
7 Emer Boyce TIR Chonaill IRL 29.97
4 x 100 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 City of Manchester City of Manchester GBR 46.40 PB
2 Rotterdam Atletiek Rotterdam Atletiek NED 46.93 PB
3 Sparta AM Sparta DEN 48.73 SB
4 Maccabi Reshon Lezion Maccabi Rishon Letzion ISR 49.23 SB
5 AK Glasinac AK Glasinac BIH 50.28 PB
6 TIR Chonaill TIR Chonaill IRL 54.80 PB
- ST Bern STBern Leichtathletik SUI DNF
4 x 400 m Women - Final
30.05.2010
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Rotterdam Atletiek Rotterdam Atletiek NED 3:45.23 PB
2 City of Manchester City of Manchester GBR 3:54.48 SB
3 ST Bern STBern Leichtathletik SUI 3:54.80 SB
4 TIR Chonaill TIR Chonaill IRL 3:56.71 PB
5 AK Glasinac AK Glasinac BIH 3:58.10 PB
6 Maccabi Reshon Lezion Maccabi Rishon Letzion ISR 4:01.60 SB
7 Sparta AM Sparta DEN 4:07.83 SB
Team Results, Men
RkTeamMark
1 AK Spartak Dubnica nad Vahom 92
2 Sparta 91.50
3 GG Bern 62
4 Clonliffe Harrier 61.50
5 Rotterdam Atletiek 58
6 Jyväskylän Kenttäurheilijat 54
Team Results, Women
RkTeamMark
1 City of Manchester 106.50
2 Rotterdam Atletiek 90.50
3 STBern Leichtathletik 79.50
4 Sparta 77
5 TIR Chonaill 68.50
6 Maccabi Rishon Letzion 68.50
7 AK Glasinac 66.50
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best