ECCC Track and Field Senior Group B

Tampere - FIN

No Team Standings available yet
U20 100m Men - Final Wind (m/s): -2.3
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dominik Záleský VSK Univerzita Brno CZE CZE 10.81
2 Wouter Brus Prins Hendrik Vught NED NED 10.87
3 Gal Arad Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 10.90
4 Florian Clivaz LG Bern SUI SUI 10.92
5 Filip Ištvanović AK Crvena Zvezda SRB SRB 11.42
6 Taaniel Kraavi CS Luxembourg LUX EST 11.50 SB
7 Markus Jutila Tampereen Pyrintö FIN FIN 11.72 SB
U20 200m Men - Final Wind (m/s): -1.2
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dominik Záleský VSK Univerzita Brno CZE CZE 21.95 SB
2 Wouter Brus Prins Hendrik Vught NED NED 22.00
3 Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö FIN FIN 22.14 SB
4 Mihajlo Mandić AK Crvena Zvezda SRB SRB 22.75 PB
5 Nick Stalder LG Bern SUI SUI 22.82 PB
6 Omri Harush Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 22.90 SB
7 Maxime Parant CS Luxembourg LUX LUX 23.35 PB
U20 400m Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Donald Blair-Sanford Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 46.21 SB
2 Silvan Lutz LG Bern SUI SUI 48.61 SB
3 Vincent Karger CS Luxembourg LUX LUX 48.68 SB
4 Olaf van den Bergh Prins Hendrik Vught NED NED 49.32
5 Miloš Raović AK Crvena Zvezda SRB SRB 49.35
6 Eemil Koso Tampereen Pyrintö FIN FIN 50.21 SB
7 Michal Suchánek VSK Univerzita Brno CZE CZE 50.39 PB
U20 800m Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Tomas Vystrk VSK Univerzita Brno CZE CZE 1:51.15
2 Marko Vozab AK Crvena Zvezda SRB SRB 1:51.50
3 Robin Ruijter Prins Hendrik Vught NED NED 1:51.94 PB
4 Pascal Furtwängler LG Bern SUI SUI 1:52.22
5 Necho Tayachew Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 1:52.55 SB
6 Aymen Djazouli CS Luxembourg LUX LUX 1:54.13 PB
7 Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö FIN FIN 1:56.63 SB
U20 1500m Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Daniel Kotyza VSK Univerzita Brno CZE CZE 3:53.34 PB
2 Hendrik Engel LG Bern SUI GER 3:53.90 PB
3 Christophe Bestgen CS Luxembourg LUX LUX 3:56.70 PB
4 Omer Almog Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 3:57.69 SB
5 Ralph Houwelingen Prins Hendrik Vught NED NED 4:00.70 PB
6 Julius Mäkinen Tampereen Pyrintö FIN FIN 4:04.69 PB
7 Nemanja Ivaneža AK Crvena Zvezda SRB SRB 4:40.24 PB
U20 5000m Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Maru Teferi Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 14:15.82 SB
2 Lukas Marti LG Bern SUI SUI 14:34.88 PB
3 Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö FIN FIN 14:35.80 SB
4 Jiří Homoláč VSK Univerzita Brno CZE CZE 14:37.24 PB
5 Nemanja Cerovac AK Crvena Zvezda SRB SRB 14:45.06 SB
6 Wesley van der Gouw Prins Hendrik Vught NED NED 15:36.55 SB
7 Christian Thielen CS Luxembourg LUX LUX 16:33.67 SB
U20 3000m Steeplechase Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lukáš Olejníček VSK Univerzita Brno CZE CZE 9:14.27 SB
2 Alain Croisier LG Bern SUI SUI 9:39.57 PB
3 Andrija Dimitrijevic AK Crvena Zvezda SRB SRB 9:56.57 PB
4 Teppo Syrjälä Tampereen Pyrintö FIN FIN 9:59.48 SB
5 Luc Scheller CS Luxembourg LUX LUX 10:01.80 SB
6 Jeroen Engels Prins Hendrik Vught NED NED 10:09.21 PB
7 Zemenu Gedamu Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 10:56.22 PB
U20 110m Hurdles Men - Final Wind (m/s): 0.0
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Brahian Peña LG Bern SUI SUI 14.40 SB
2 Martin Juránek VSK Univerzita Brno CZE CZE 15.12 SB
3 Kees Janssen Prins Hendrik Vught NED NED 15.19 PB
4 Aljoša Gnip AK Crvena Zvezda SRB SRB 15.24 PB
5 Itamar Basteker Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 15.55 PB
6 Lassi Raunio Tampereen Pyrintö FIN FIN 16.74 SB
7 Greg Scholtes CS Luxembourg LUX LUX 18.17 PB
U20 400m Hurdles Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jesper Arts Prins Hendrik Vught NED NED 51.25 SB
2 Martin Tuček VSK Univerzita Brno CZE CZE 51.38
3 Andreas Ritz LG Bern SUI SUI 51.79 SB
4 Valtteri Toimela Tampereen Pyrintö FIN FIN 53.40 SB
5 Miloš Marković AK Crvena Zvezda SRB SRB 54.69 SB
6 OR Morag Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 56.59 PB
7 Luc Scheller CS Luxembourg LUX LUX 74.72 PB
U20 High Jump Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dmitriy Kroytor Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 2.20 SB
2.002.052.092.132.172.202.26
OOOOOXOXXX
2 Jasmin Halili AK Crvena Zvezda SRB SRB 2.13
2.002.092.132.20
OXOXOXXX
3 Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö FIN FIN 2.05 PB
1.851.952.002.052.09
OOXXOOXXX
4 Filip Navrátil VSK Univerzita Brno CZE CZE 2.00 =PB
1.701.851.952.002.05
OOXXOXOXXX
5 Quentin Pirlet LG Bern SUI SUI 2.00 SB
1.851.952.002.05
OOXXOXXX
6 Jasper Heesbeen Prins Hendrik Vught NED NED 1.85 SB
1.851.952.00
OXXX
7 Bliss Cibango CS Luxembourg LUX LUX 1.85 PB
1.701.851.95
OXOXX
U20 Pole Vault Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lev Skorish Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 5.15 SB
4.655.055.155.25
XOXXOXOXXX
2 Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö FIN FIN 5.05 SB
5.055.25
OXXX
3 Reto Fahrni LG Bern SUI SUI 4.45
4.454.65
OXXX
3 Koen Koenders Prins Hendrik Vught NED NED 4.45
4.254.454.65
OOXXX
5 Djordje Mijailović AK Crvena Zvezda SRB SRB 4.25
4.254.45
XOXXX
6 Loïc Schiltz CS Luxembourg LUX LUX 3.50 PB
3.504.00
XXOXXX
U20 Long Jump Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Strahinja Jovančević AK Crvena Zvezda SRB SRB 7.57 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
7.31 / 3.17.46 / 2.37.57 / 2.37.35 / 1.7
2 Pim Jehee Prins Hendrik Vught NED NED 7.47
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
7.30 / -0.77.47 / 1.1X / 1.37.32 / 1.7
3 Milan Pírek VSK Univerzita Brno CZE CZE 7.37
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
7.37 / 3.17.22 / 1.4X / 1.57.22 / 3.1
4 Aviram Shwarzbard Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 6.90 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.66 / 1.76.75 / 1.66.73 / 2.06.90 / 2.4
5 Albion Dautaj LG Bern SUI SUI 6.84 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.71 / 1.36.74 / 2.46.57 / 1.56.84 / 1.9
6 Bliss Cibango CS Luxembourg LUX LUX 6.75 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.67 / 2.46.51 / 1.9X / 1.96.75 / 1.9
7 Riku Ahvenniemi Tampereen Pyrintö FIN FIN 6.40 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
6.34 / 1.46.40 / 2.06.39 / 1.9X / 2.1
U20 Triple Jump Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ondřej Vodák VSK Univerzita Brno CZE CZE 14.59
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
14.50 / 1.3X / 1.614.59 / 2.5X / 1.3
2 Ilay Furman Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 14.27 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 0.9X / 1.213.87 / 1.314.27 / 1.0
3 Vukasin Zirojevic AK Crvena Zvezda SRB SRB 13.91 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 1.613.52 / 1.213.64 / 1.313.91 / 1.2
4 Taaniel Kraavi CS Luxembourg LUX EST 13.76 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 0.513.69 / 0.713.63 / 2.013.76 / 1.2
5 Riku Ahvenniemi Tampereen Pyrintö FIN FIN 13.33 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.19 / 1.013.27 / 1.5X / 2.713.33 / 1.4
6 Jan Janssen Prins Hendrik Vught NED NED 12.75 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.47 / 0.9P / 0.0X / 0.012.75 / 1.6
7 Ralf Kurath LG Bern SUI SUI 12.41 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.04 / 0.6X / 2.111.62 / 1.112.41 / 1.1
U20 Shot Put Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jan Marcell VSK Univerzita Brno CZE CZE 18.19 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
18.1018.1118.1218.19
2 Erik Cadée Prins Hendrik Vught NED NED 17.92 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
17.8417.92X17.92
3 Veljko Nedeljković AK Crvena Zvezda SRB SRB 16.77
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
16.1016.77XX
4 Adar Sheere Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 15.50 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
15.50XXX
5 Lassi Raunio Tampereen Pyrintö FIN FIN 13.37 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.70X13.37X
6 Stefan Schmocker LG Bern SUI SUI 11.53 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.349.7211.5311.47
7 Edmond Libens CS Luxembourg LUX LUX 9.85 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
9.479.489.849.85
U20 Discus Throw Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Jan Marcell VSK Univerzita Brno CZE CZE 58.53 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X54.0555.7158.53
2 Erik Cadée Prins Hendrik Vught NED NED 58.38
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
57.28X55.8258.38
3 Dennis Valliulin Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 46.82
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
XX46.82X
4 Joni Syrjälä Tampereen Pyrintö FIN FIN 39.89 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
XX38.6339.89
5 Milan Jotanović AK Crvena Zvezda SRB SRB 39.20 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X39.0539.2037.72
6 Jeff Reuter CS Luxembourg LUX LUX 36.49 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
36.49XX34.35
7 Stefan Schmocker LG Bern SUI SUI 35.37 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
33.2834.7435.3734.72
U20 Hammer Throw Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Maarten Persoon Prins Hendrik Vught NED NED 59.33 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X50.8854.9659.33
2 Joni Syrjälä Tampereen Pyrintö FIN FIN 56.43 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
55.1856.3356.4355.14
3 Vojislav Gvero AK Crvena Zvezda SRB SRB 50.15 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
50.15XXX
4 David Kotlliarker Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 49.48 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
48.57XX49.48
5 Steve Tonizzo CS Luxembourg LUX LUX 45.65 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
41.4643.7445.65X
6 Adam Horák VSK Univerzita Brno CZE CZE 41.53 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X41.5341.4439.46
7 Luca Sclabas LG Bern SUI SUI 39.66 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
39.6637.64XP
U20 Javelin Throw Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lars Timmerman Prins Hendrik Vught NED NED 74.68 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
68.5967.61X74.68
2 Branko Pauković AK Crvena Zvezda SRB SRB 69.54
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
69.54X68.9067.57
3 Bruno Schürch LG Bern SUI SUI 69.29 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
60.7461.9464.2869.29
4 Martin Konečný VSK Univerzita Brno CZE CZE 64.87 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X60.15X64.87
5 Alan Ferber Maccabi Tel-Aviv ISR ISR 63.58
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
62.1463.3862.6163.58
6 Joonas Oksanen Tampereen Pyrintö FIN FIN 61.36 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
58.5356.5658.3761.36
7 Jon Novak CS Luxembourg LUX LUX 50.10 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X40.0941.9050.10
U20 4 x 100m Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Switzerland (Brahian Peña, Florian Clivaz, Ralf Kurath, Andreas Ritz) LG Bern SUI 41.11 SB
2 Serbia (Nemanja Bulajić, Filip Ištvanović, Nikola Kovačević, Mihajlo Mandić) AK Crvena Zvezda SRB 41.65 PB
3 Netherlands (Pim Jehee, Wouter Brus, Koen Koenders, Olaf van den Bergh) Prins Hendrik Vught NED 41.81 PB
4 Czech Republic (Martin Tuček, Martin Juránek, Michal Suchánek, Filip Dittrich) VSK Univerzita Brno CZE 42.52 PB
5 Luxembourg (Louis Muller, Taaniel Kraavi, Bliss Cibango, Vincent Karger) CS Luxembourg LUX 42.57 PB
6 Finland (Lassi Raunio, Ville Aarnivala, Riku Ahvenniemi, Markus Jutila) Tampereen Pyrintö FIN 45.84 SB
- Israel (Daniel Tikochinski, Nadav Hadas, Omri Harush, Itamar Basteker) Maccabi Tel-Aviv ISR DNF
U20 4 x 400m Men - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Czech Republic (Martin Juránek, Tomas Vystrk, Daniel Kotyza, Martin Tuček) VSK Univerzita Brno CZE 3:13.68 PB
2 Switzerland (Andreas Ritz, Pascal Furtwängler, Nick Stalder, Silvan Lutz) LG Bern SUI 3:17.18 PB
3 Netherlands (Olaf van den Bergh, Robin Ruijter, Jesper Arts, Martijn Meijer) Prins Hendrik Vught NED 3:19.85 PB
4 Luxembourg (Félix Schmiz, Maxime Parant, Luc Hoffmann, Aymen Djazouli) CS Luxembourg LUX 3:22.23 PB
- Israel (OR Morag, Eshetu Mucha, Donald Blair-Sanford, Necho Tayachew) Maccabi Tel-Aviv ISR DQ
- Serbia (Jovan Stojoski, Miloš Raović, Miloš Marković, Marko Vozab) AK Crvena Zvezda SRB DQ
- Finland (Jouko Juntunen, Valtteri Toimela, Jaakko Laakso, Eemil Koso) Tampereen Pyrintö FIN DQ
U20 Extra Events 100m Men - Final Wind (m/s): -1.4
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nemanja Bulajić AK Crvena Zvezda SRB SRB 11.21 SB
2 Nikola Kovačević AK Crvena Zvezda SRB SRB 11.42 PB
3 Joel Turkka Tampereen Pyrintö FIN FIN 11.55 PB
4 Jan Janssen Prins Hendrik Vught NED NED 11.65 PB
5 Ville Suoniemi Tampereen Pyrintö FIN FIN 12.09 PB
U20 100m Women - Final Wind (m/s): -0.4
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Klára Seidlová USK Praha CZE CZE 11.76
2 Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 11.92 SB
3 Anais Bauer CS Luxembourg LUX LUX 12.10 SB
4 Gal Kadmon Athlete Hanegev ISR ISR 12.23
5 Nikoleta Simić AK Crvena Zvezda SRB SRB 12.26 SB
6 Sarah Buggy St. Abban's IRL IRL 12.74 PB
7 Andrea Rutschmann LV Winterthur SUI SUI 12.78 SB
- Olivia Ben Khalifa Tampereen Pyrintö FIN FIN 12.55 SB
U20 200m Women - Final Wind (m/s): -0.6
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Marcela Pírková USK Praha CZE CZE 23.71 SB
2 Gal Kadmon Athlete Hanegev ISR ISR 24.33 PB
3 Anais Bauer CS Luxembourg LUX LUX 24.55 SB
4 Zorana Barjaktarovic AK Crvena Zvezda SRB SRB 24.70
5 Andrea Rutschmann LV Winterthur SUI SUI 25.63 SB
6 Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 25.78 SB
7 Aoife Campion St. Abban's IRL IRL 28.94 SB
- Iina Lehtimäki Tampereen Pyrintö FIN FIN 26.03 SB
U20 400m Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Tamara Salaški AK Crvena Zvezda SRB SRB 53.11 SB
2 Nessa Millet St. Abban's IRL IRL 55.46 PB
3 Michaela Bičianová USK Praha CZE CZE 56.31 SB
4 Heini Ikonen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 59.21 SB
5 Mahara Rösli LV Winterthur SUI SUI 59.38 PB
6 Lorelle Grynholc Athlete Hanegev ISR ISR 60.59 PB
7 Léa Muller CS Luxembourg LUX LUX 65.88 PB
- Sara Jokinen Tampereen Pyrintö FIN FIN 58.63 SB
U20 800m Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Anna Šimková USK Praha CZE CZE 2:15.99
2 Maisy O'Sullivan St. Abban's IRL IRL 2:16.72 PB
3 Lena Kieffer CS Luxembourg LUX LUX 2:17.15 SB
4 Livia Müller LV Winterthur SUI SUI 2:17.38 SB
5 Maria Valtanen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 2:18.06 SB
6 Dajana Petković AK Crvena Zvezda SRB SRB 2:18.09
7 Juman Jubran Athlete Hanegev ISR ISR 2:21.27 PB
- Jemina Forss Tampereen Pyrintö FIN FIN 2:18.12 SB
U20 1500m Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Maisy O'Sullivan St. Abban's IRL IRL 4:37.78
2 Alisa Virtanen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 4:38.99 SB
3 Margaux Bruls CS Luxembourg LUX LUX 4:39.70 PB
4 Barbora Jíšová USK Praha CZE CZE 4:40.97 SB
5 Sladjana Stamenković AK Crvena Zvezda SRB SRB 4:44.83 PB
6 Anna Peter LV Winterthur SUI SUI 4:59.18 PB
7 Moriah Keren Athlete Hanegev ISR ISR 5:18.88 PB
- Roosa Lahtinen Tampereen Pyrintö FIN FIN 4:41.35 PB
U20 5000m Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Anežka Drahotová USK Praha CZE CZE 16:49.87 SB
2 Cheryl Nolan St. Abban's IRL IRL 17:50.35 SB
3 Oona-Mari Hakulinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 18:08.24 PB
4 Saskia Daguenet CS Luxembourg LUX LUX 18:13.51 PB
5 Martina Suess LV Winterthur SUI SUI 19:20.65 PB
6 Gal Yenon Athlete Hanegev ISR ISR 25:55.61 PB
- Radmila Djurovic AK Crvena Zvezda SRB SRB DNF
U20 3000m Steeplechase Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lucie Sekanová USK Praha CZE CZE 9:56.81 SB
2 Lotta Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 11:02.73 PB
3 Biljana Cvijanović AK Crvena Zvezda SRB SRB 11:22.14 SB
4 Diane Majerus CS Luxembourg LUX LUX 14:12.74 PB
- Lisa Kurmann LV Winterthur SUI SUI DQ
U20 100m Hurdles Women - Final Wind (m/s): 0.0
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 13.26 SB
2 Lucie Koudelová USK Praha CZE CZE 13.91
3 Ivana Petković AK Crvena Zvezda SRB SRB 14.04
4 Valérie Reggel LV Winterthur SUI SUI 14.33
5 Ruby Millet St. Abban's IRL IRL 14.71
6 Juman Jubran Athlete Hanegev ISR ISR 16.18 PB
7 Aline Archambeau CS Luxembourg LUX LUX 20.44 PB
- Reetta Hurske Tampereen Pyrintö FIN FIN 13.41 SB
U20 400m Hurdles Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 58.87 SB
2 Nessa Millet St. Abban's IRL IRL 59.03 SB
3 Martina Hofmanová USK Praha CZE CZE 59.51 PB
4 Kiana Rösli LV Winterthur SUI SUI 61.67 PB
5 Milica Jakšić AK Crvena Zvezda SRB SRB 65.35 PB
6 Cristina Thillen CS Luxembourg LUX LUX 70.15 PB
- Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö FIN FIN 61.79 SB
U20 High Jump Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Veronika Chaynov Athlete Hanegev ISR ISR 1.70
1.551.601.651.701.75
OOOXOXXX
2 Patricie Burajová USK Praha CZE CZE 1.70 SB
1.501.551.601.651.701.75
OOOOXXOXXX
3 Daena Kealy St. Abban's IRL IRL 1.70 =PB
1.551.601.651.701.75
OOXOXXOXXX
4 Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 1.65 SB
1.601.651.70
OXOXXX
5 Jasmine Moser LV Winterthur SUI SUI 1.60 SB
1.501.551.601.65
OOOXXX
5 Jovana Delić AK Crvena Zvezda SRB SRB 1.60 SB
1.501.551.601.65
OOOXXX
7 Nadine Lanners CS Luxembourg LUX LUX 1.55 SB
1.501.551.60
OOXXX
- Salla Tuominen Tampereen Pyrintö FIN FIN 1.60 PB
1.501.551.601.65
OOOXXX
U20 Pole Vault Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Amálie Švábíková USK Praha CZE CZE 4.30
4.004.204.304.45
XXOXXOXOXXX
2 Naama Bernstein Athlete Hanegev ISR ISR 3.70 SB
3.503.703.90
XXOXOXXX
3 Silvia Amabilino CS Luxembourg LUX GBR 3.50
3.303.503.70
OXXOXXX
4 Anni Halko Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 3.50 SB
3.103.303.503.70
OXOXXOXXX
5 Jasmine Moser LV Winterthur SUI SUI 3.10 SB
3.103.30
OXXX
- Lotta Alasaukko-Oja Tampereen Pyrintö FIN FIN 3.10 PB
2.903.103.303.70
OXOXXXX
U20 Long Jump Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Ruby Millet St. Abban's IRL IRL 6.08 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 0.86.03 / 2.36.08 / 1.5X / 1.9
2 Sara Lukić AK Crvena Zvezda SRB SRB 5.88 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 2.75.59 / 1.35.68 / 1.55.88 / 1.2
3 Valérie Reggel LV Winterthur SUI SUI 5.73 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.67 / 1.25.62 / 1.65.69 / 1.25.73 / 1.9
4 Barbora Zatloukalová USK Praha CZE CZE 5.68
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.61 / 1.95.68 / 1.25.66 / 0.85.55 / 1.1
5 Yiff'at Zelikovitz Athlete Hanegev ISR ISR 5.67
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 1.55.67 / 2.7X / -0.5X / 1.4
6 Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 5.46 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
5.32 / 2.34.34 / 1.25.46 / 1.3P / 0.0
7 Katrin Marey Magnusdottir CS Luxembourg LUX ISL 4.88 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 2.24.70 / 2.04.88 / 2.14.58 / 1.2
- Oona Hietala Tampereen Pyrintö FIN FIN 5.33 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 2.2X / 1.55.33 / 1.45.33 / -0.5
U20 Triple Jump Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lucie Májková USK Praha CZE CZE 13.12 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 0.713.12 / 1.4X / 1.6X / 0.8
2 Sarah Buggy St. Abban's IRL IRL 13.07 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 1.212.99 / 1.9X / 1.313.07 / 2.3
3 Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 12.92 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.62 / 1.412.60 / 0.712.77 / 1.212.92 / 1.6
4 Tamara Damjanović AK Crvena Zvezda SRB SRB 11.69
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / 1.111.66 / 0.911.69 / 0.711.56 / 1.2
5 Vivian Nyuma LV Winterthur SUI CMR 11.60 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
10.90 / 1.510.68 / 1.811.50 / 0.611.60 / 1.9
6 Nita Bokomba CS Luxembourg LUX LUX 11.44 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.44 / 1.611.25 / 1.9X / 1.411.26 / 2.2
7 Dina Mazhidov Athlete Hanegev ISR ISR 10.38 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X / -0.7X / 0.910.25 / 0.910.38 / 1.0
- Oona Hietala Tampereen Pyrintö FIN FIN 11.71 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.14 / 1.411.45 / 2.1X / 1.111.71 / 1.7
U20 Shot Put Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dragana Tomašević AK Crvena Zvezda SRB SRB 13.43 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.7013.43X12.88
2 Estefania García LV Winterthur SUI DOM 13.21 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.6413.0313.2113.09
3 Anna Kerbachová USK Praha CZE CZE 13.14 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.0613.14XX
4 Annastasia Muchkaev Athlete Hanegev ISR ISR 12.31 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.2412.1812.1712.31
5 Elisa Kirvesniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 12.00 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
12.0011.84X11.70
6 Nicole Kehoe-Dowling St. Abban's IRL IRL 11.07
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
11.0710.96XX
7 Daria Omilian CS Luxembourg LUX LUX 8.83 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
8.74X8.838.66
- Suvi Helin Tampereen Pyrintö FIN FIN 14.07
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
13.8713.79X14.07
U20 Discus Throw Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Dragana Tomašević AK Crvena Zvezda SRB SRB 56.33
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
56.33X55.1656.14
2 Annastasia Muchkaev Athlete Hanegev ISR ISR 41.26 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X41.23X41.26
3 Karina Rozhyna USK Praha CZE CZE 38.85 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
35.7837.7238.8536.40
4 Anja Stutz LV Winterthur SUI SUI 34.60 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
32.4134.6030.4433.21
5 Rebekka Rekola Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 34.42 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
31.52X34.42X
6 Tessy Debra CS Luxembourg LUX LUX 32.15 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
28.0629.7432.1531.49
7 Nicole Kehoe-Dowling St. Abban's IRL IRL 31.63 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
29.2431.6330.4627.86
- Tanja Komulainen Tampereen Pyrintö FIN FIN 47.23 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
41.1847.23XX
U20 Hammer Throw Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Tereza Králová USK Praha CZE CZE 63.03
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
61.1661.9662.7263.03
2 Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 58.53
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X55.3858.1058.53
3 Aleksandra Ivanović AK Crvena Zvezda SRB SRB 57.30
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
57.30XXX
4 Margarita Belov Athlete Hanegev ISR ISR 53.49
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
52.5753.4453.0953.49
5 Mireille Kosmala CS Luxembourg LUX LUX 41.34 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
39.7341.3440.3439.41
6 Emma Daly St. Abban's IRL IRL 39.72 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
33.3438.0834.1839.72
7 Nadine Heer LV Winterthur SUI SUI 30.98 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
X30.98X30.24
U20 Javelin Throw Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Tatjana Mirković AK Crvena Zvezda SRB SRB 53.60 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
52.29X53.60X
2 Sonja Alasalmi Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 44.28 SB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
44.2843.29X43.98
3 Estefania García LV Winterthur SUI DOM 42.60
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
42.60XXX
4 Anna Kerbachová USK Praha CZE CZE 38.40
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
38.4036.13X38.05
5 Margarita Belov Athlete Hanegev ISR ISR 34.00 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
32.8232.3434.0032.75
6 Emma Daly St. Abban's IRL IRL 29.14
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
XX29.1428.51
7 Jessica Gansen CS Luxembourg LUX LUX 10.62 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
9.979.986.3110.62
- Meri Elomaa Tampereen Pyrintö FIN FIN 37.64 PB
Attempt 1Att 1Attempt 2Att 2Attempt 3Att 3Attempt 4Att 4
34.7437.4037.1937.64
U20 4 x 100m Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Czech Republic (Lucie Domská, Marcela Pírková, Helena Jiranová, Klára Seidlová) USK Praha CZE 44.95 PB
2 Israel (Juman Jubran, Gal Kadmon, Lorelle Grynholc, Yiff'at Zelikovitz) Athlete Hanegev ISR 47.38 PB
3 Serbia (Ivana Petković, Nikoleta Simić, Tamara Damjanović, Sara Lukić) AK Crvena Zvezda SRB 47.39 SB
4 Switzerland (Estefania García, Valérie Reggel, Andrea Rutschmann, Bianca Hercigonja) LV Winterthur SUI 47.88 PB
5 Finland (Ida Aidanpää, Nora-Julia Isoluoma, Ada Koistinen, Oona Nieminen) Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 48.05 SB
6 Ireland (Nessa Millet, Sarah Buggy, Aoife Campion, Ruby Millet) St. Abban's IRL 50.31 PB
7 Luxembourg (Nadine Lanners, Anais Bauer, Katrin Marey Magnusdottir, Nita Bokomba) CS Luxembourg LUX 51.39 PB
- Finland (Olivia Ben Khalifa, Iina Lehtimäki, Satu-Maaria Pentinlehto, Titta Mehtänen) Tampereen Pyrintö FIN DNF
U20 4 x 400m Women - Final
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Czech Republic (Martina Hofmanová, Anna Šimková, Helena Jiranová, Michaela Bičianová) USK Praha CZE 3:47.07 SB
2 Finland (Elisa Kirvesniemi, Heini Ikonen, Janette Niemi, Maria Valtanen) Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN 3:50.81 PB
3 Switzerland (Livia Müller, Meret Schirrmeister, Mahara Rösli, Kiana Rösli) LV Winterthur SUI 3:53.97 PB
4 Serbia (Angela Ilić Rončeli, Milica Jakšić, Dajana Petković, Violeta Markovič) AK Crvena Zvezda SRB 3:55.55 SB
5 Ireland (Lauryn Kealy, Maebh Maher, Ailish Brennan, Cara Maher) St. Abban's IRL 4:15.64 PB
6 Luxembourg (Cristina Thillen, Margaux Bruls, Aline Archambeau, Lena Kieffer) CS Luxembourg LUX 4:19.63 PB
7 Israel (Moriah Keren, Alice Nazarenko, Gal Yenon, Sara Mishaiev) Athlete Hanegev ISR 4:43.11 PB
- Finland (Sara Jokinen, Jemina Forss, Kiia Keinonen, Frida Hämäläinen) Tampereen Pyrintö FIN 3:56.63 SB
U20 Extra Events 100m Women - Final - Race 1 Wind (m/s): -0.3
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Lucie Domská USK Praha CZE CZE 12.14
2 Anna Kerbachová USK Praha CZE CZE 12.45 SB
3 Oona Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 12.94 PB
4 Sara Mishaiev Athlete Hanegev ISR ISR 13.64 PB
U20 Extra Events 100m Women - Final - Race 2 Wind (m/s): -0.4
26.05.2018
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Helena Jiranová USK Praha CZE CZE 12.24 SB
2 Ida Aidanpää Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 12.69 SB
3 Angela Ilić Rončeli AK Crvena Zvezda SRB SRB 12.88 PB
4 Bianca Hercigonja LV Winterthur SUI SUI 12.94 PB
5 Titta Mehtänen Jyväskylän Kenttäurheilijat FIN FIN 13.10 PB
6 Alice Nazarenko Athlete Hanegev ISR ISR 14.26 PB
Team Results, Men
RkTeamMark
1 VSK Univerzita Brno 99
2 Prins Hendrik Vught 90.50
3 LG Bern 80.50
4 AK Crvena Zvezda 78
5 Maccabi Tel-Aviv 74
6 Tampereen Pyrintö 58
7 CS Luxembourg 44
Team Results, Women
RkTeamMark
1 USK Praha 114
2 Jyväskylän Kenttäurheilijat 88
3 AK Crvena Zvezda 79.50
4 St. Abban's 67
5 LV Winterthur 62.50
6 Athlete Hanegev 59
7 CS Luxembourg 51
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best