2nd European Team Championships, Third League

RkTeamPoints AfterMark
1 DEN 40/40 513
Men - Finished EventsPoints
1500m Men15
3000m Steeplechase Men15
Long Jump Men15
4 x 100m Men15
4 x 400m Men15
400m Men14
5000m Men14
High Jump Men14
Pole Vault Men14
Triple Jump Men14
Shot Put Men14
Hammer Throw Men14
100m Men13
200m Men13
800m Men13
3000m Men13
Discus Throw Men13
Javelin Throw Men12
110m Hurdles Men9
400m Hurdles Men9
Women - Finished EventsPoints
400m Women15
5000m Women14
100m Hurdles Women14
Pole Vault Women14
Long Jump Women14
Discus Throw Women14
Javelin Throw Women14
4 x 400m Women14
100m Women13
800m Women13
400m Hurdles Women13
Hammer Throw Women13
4 x 100m Women13
200m Women12
1500m Women12
3000m Steeplechase Women12
High Jump Women12
Shot Put Women11
Triple Jump Women8
2 BUL 40/40 508.5
Men - Finished EventsPoints
Pole Vault Men15
Triple Jump Men15
Shot Put Men15
200m Men14
Discus Throw Men14
4 x 100m Men14
4 x 400m Men14
400m Hurdles Men13
High Jump Men13
Hammer Throw Men13
100m Men12
110m Hurdles Men11
Long Jump Men11
Javelin Throw Men11
1500m Men10.5
400m Men10
800m Men9
3000m Steeplechase Men9
3000m Men8
5000m Men7
Women - Finished EventsPoints
100m Women15
High Jump Women15
Long Jump Women15
Triple Jump Women15
4 x 100m Women15
4 x 400m Women15
200m Women14
400m Women14
800m Women14
3000m Steeplechase Women14
400m Hurdles Women14
Shot Put Women14
3000m Women13
100m Hurdles Women13
5000m Women12
Pole Vault Women12
Discus Throw Women12
Javelin Throw Women12
1500m Women11
Hammer Throw Women11
3 CYP 40/40 482
Men - Finished EventsPoints
100m Men15
5000m Men15
400m Hurdles Men15
High Jump Men15
Discus Throw Men15
3000m Men14
110m Hurdles Men14
Pole Vault Men13
Triple Jump Men13
Hammer Throw Men12
4 x 100m Men12
200m Men11
800m Men11
Shot Put Men11
Javelin Throw Men10
4 x 400m Men10
Long Jump Men9
400m Men8
1500m Men8
3000m Steeplechase Men7
Women - Finished EventsPoints
200m Women15
100m Hurdles Women15
Pole Vault Women15
Hammer Throw Women15
100m Women14
Triple Jump Women14
4 x 100m Women14
High Jump Women13
Shot Put Women13
Discus Throw Women13
Javelin Throw Women13
3000m Women11
3000m Steeplechase Women11
Long Jump Women11
800m Women10
1500m Women10
400m Hurdles Women10
4 x 400m Women10
5000m Women9
400m Women8
4 ISL 40/40 400
Men - Finished EventsPoints
Javelin Throw Men15
Long Jump Men13
Shot Put Men13
3000m Men12
3000m Steeplechase Men12
400m Hurdles Men12
Pole Vault Men12
4 x 100m Men11
5000m Men10
1500m Men9
Triple Jump Men9
Discus Throw Men9
800m Men8
110m Hurdles Men8
4 x 400m Men8
100m Men7
High Jump Men6
200m Men5
400m Men5
Hammer Throw Men
Women - Finished EventsPoints
400m Hurdles Women15
Javelin Throw Women15
200m Women13
Pole Vault Women13
4 x 400m Women13
100m Women12
400m Women12
Long Jump Women12
Shot Put Women12
Hammer Throw Women12
4 x 100m Women12
100m Hurdles Women11
Discus Throw Women11
3000m Women10
5000m Women10
800m Women9
High Jump Women9
Triple Jump Women9
1500m Women6
3000m Steeplechase Women
5 BIH 40/40 365
Men - Finished EventsPoints
200m Men15
800m Men15
100m Men14
110m Hurdles Men13
4 x 100m Men13
1500m Men12
Discus Throw Men12
400m Hurdles Men11
Pole Vault Men10
5000m Men8
3000m Steeplechase Men8
3000m Men7
Triple Jump Men7
4 x 400m Men7
High Jump Men5
Shot Put Men5
400m Men3
Long Jump Men3
Javelin Throw Men3
Hammer Throw Men
Women - Finished EventsPoints
3000m Women15
5000m Women15
Discus Throw Women15
Hammer Throw Women14
1500m Women13
3000m Steeplechase Women13
100m Hurdles Women12
800m Women11
400m Hurdles Women11
Triple Jump Women11
400m Women9
Shot Put Women9
200m Women8
4 x 400m Women8
High Jump Women7
Javelin Throw Women7
4 x 100m Women6
100m Women5
Long Jump Women5
6 AZE 40/40 362
Men - Finished EventsPoints
3000m Men15
Hammer Throw Men15
1500m Men14
400m Hurdles Men14
5000m Men13
4 x 400m Men13
200m Men12
High Jump Men12
Triple Jump Men12
100m Men11
3000m Steeplechase Men10
Long Jump Men10
Pole Vault Men9
4 x 100m Men9
Shot Put Men8
400m Men7
800m Men7
110m Hurdles Men7
Javelin Throw Men6
Discus Throw Men4
Women - Finished EventsPoints
3000m Steeplechase Women15
1500m Women14
3000m Women14
5000m Women13
200m Women10
Triple Jump Women10
Discus Throw Women10
800m Women8
4 x 100m Women8
400m Hurdles Women7
100m Hurdles Women6
Long Jump Women6
Shot Put Women6
High Jump Women5
Hammer Throw Women5
Javelin Throw Women5
100m Women4
400m Women4
4 x 400m Women4
Pole Vault Women
7 LUX 40/40 333
Men - Finished EventsPoints
800m Men14
3000m Steeplechase Men14
Javelin Throw Men13
4 x 400m Men12
Pole Vault Men11
Discus Throw Men11
Hammer Throw Men11
1500m Men10.5
110m Hurdles Men10
High Jump Men9.5
400m Men9
3000m Men9
5000m Men9
100m Men8
Shot Put Men7
4 x 100m Men7
200m Men6
Long Jump Men6
Triple Jump Men4
Women - Finished EventsPoints
800m Women12
High Jump Women11
Pole Vault Women11
100m Women10
400m Women10
3000m Steeplechase Women10
100m Hurdles Women10
Javelin Throw Women10
4 x 100m Women10
200m Women9
400m Hurdles Women9
Hammer Throw Women9
4 x 400m Women9
1500m Women7
Shot Put Women7
Discus Throw Women6
Long Jump Women2
3000m Women
5000m Women
8 ARM 40/40 325
Men - Finished EventsPoints
Long Jump Men14
Javelin Throw Men14
400m Men13
1500m Men13
800m Men12
5000m Men12
3000m Men11
3000m Steeplechase Men11
100m Men10
Triple Jump Men10
4 x 100m Men10
200m Men9
Hammer Throw Men9
4 x 400m Men9
400m Hurdles Men8
Discus Throw Men6
110m Hurdles Men4
Shot Put Men3
Women - Finished EventsPoints
Triple Jump Women13
400m Hurdles Women12
4 x 400m Women12
Javelin Throw Women11
Shot Put Women10
Hammer Throw Women10
3000m Women9
100m Hurdles Women9
4 x 100m Women9
100m Women8
800m Women7
5000m Women7
Long Jump Women7
Discus Throw Women7
400m Women6
200m Women5
1500m Women5
9 MLT 40/40 283
Men - Finished EventsPoints
400m Men11
4 x 400m Men11
100m Men9
200m Men8
Long Jump Men8
Hammer Throw Men8
4 x 100m Men8
Pole Vault Men7
800m Men6
5000m Men6
Triple Jump Men6
3000m Men5
110m Hurdles Men5
1500m Men4
400m Hurdles Men4
High Jump Men4
Shot Put Men4
Javelin Throw Men4
3000m Steeplechase Men3
Discus Throw Men3
Women - Finished EventsPoints
400m Women13
Long Jump Women13
Triple Jump Women12
100m Women11
200m Women11
4 x 100m Women11
4 x 400m Women11
1500m Women9
3000m Steeplechase Women9
Discus Throw Women9
100m Hurdles Women8
Hammer Throw Women8
3000m Women7
800m Women6
High Jump Women6
Javelin Throw Women6
5000m Women5
Shot Put Women4
Pole Vault Women
10 GEO 40/40 232.5
Men - Finished EventsPoints
400m Men15
110m Hurdles Men15
200m Men10
800m Men10
400m Hurdles Men10
Shot Put Men10
Discus Throw Men10
High Jump Men9.5
Javelin Throw Men9
1500m Men7
3000m Steeplechase Men5
Long Jump Men5
4 x 100m Men5
100m Men4
3000m Men3
Triple Jump Men3
5000m Men
Hammer Throw Men
4 x 400m Men
Women - Finished EventsPoints
Shot Put Women15
Long Jump Women9
1500m Women8
5000m Women8
400m Hurdles Women8
Discus Throw Women8
100m Hurdles Women7
4 x 100m Women7
4 x 400m Women7
100m Women6
3000m Women6
400m Women5
800m Women5
200m Women3
High Jump Women
11 MNE 40/40 215
Men - Finished EventsPoints
Hammer Throw Men10
Shot Put Men9
Discus Throw Men8
200m Men7
400m Hurdles Men7
High Jump Men7
Javelin Throw Men7
3000m Men6
110m Hurdles Men6
Pole Vault Men6
1500m Men5
5000m Men5
Triple Jump Men5
4 x 400m Men5
400m Men4
3000m Steeplechase Men4
4 x 100m Men4
100m Men3
800m Men3
Long Jump Men2
Women - Finished EventsPoints
High Jump Women14
3000m Women12
5000m Women11
Javelin Throw Women9
Long Jump Women8
Shot Put Women8
400m Hurdles Women6
Hammer Throw Women6
4 x 400m Women5
1500m Women4
4 x 100m Women4
400m Women3
100m Hurdles Women3
Discus Throw Women3
100m Women2
200m Women2
800m Women2
12 MKD 40/40 199.5
Men - Finished EventsPoints
Triple Jump Men11
High Jump Men9.5
Javelin Throw Men8
Long Jump Men7
400m Men6
3000m Steeplechase Men6
Shot Put Men6
Hammer Throw Men6
4 x 100m Men6
4 x 400m Men6
Discus Throw Men5
200m Men4
800m Men4
3000m Men4
1500m Men3
110m Hurdles Men3
400m Hurdles Men3
100m Men1
5000m Men
Women - Finished EventsPoints
High Jump Women10
100m Women9
Javelin Throw Women8
400m Women7
Triple Jump Women7
200m Women6
4 x 400m Women6
3000m Women5
100m Hurdles Women5
400m Hurdles Women5
Shot Put Women5
Discus Throw Women5
4 x 100m Women5
800m Women4
5000m Women4
Long Jump Women4
Hammer Throw Women4
1500m Women2
13 AND 40/40 172
Men - Finished EventsPoints
3000m Steeplechase Men13
5000m Men11
3000m Men10
Pole Vault Men8
Discus Throw Men7
Hammer Throw Men7
1500m Men6
100m Men5
400m Hurdles Men5
Javelin Throw Men5
4 x 100m Men3
100m Men2
200m Men2
400m Men2
800m Men2
110m Hurdles Men2
Triple Jump Men2
Shot Put Men2
Long Jump Men1
4 x 400m Men
Women - Finished EventsPoints
Pole Vault Women9
3000m Steeplechase Women8
High Jump Women8
Hammer Throw Women7
Triple Jump Women6
100m Hurdles Women4
400m Hurdles Women4
Discus Throw Women4
800m Women3
3000m Women3
5000m Women3
Shot Put Women3
Javelin Throw Women3
4 x 100m Women3
4 x 400m Women3
400m Women2
100m Women1
200m Women1
1500m Women1
Long Jump Women1
14 ALB 40/40 105
Men - Finished EventsPoints
110m Hurdles Men12
Long Jump Men12
Shot Put Men12
400m Hurdles Men6
800m Men5
400m Men
Women - Finished EventsPoints
800m Women15
1500m Women15
400m Women11
Long Jump Women10
200m Women4
100m Women3
15 AASSE (ATHLETIC ASSOCIATION OF THE SMALL STATES OF EUROPE) 40/40 94.5
Men - Finished EventsPoints
400m Men12
High Jump Men9.5
Triple Jump Men8
100m Men6
Hammer Throw Men5
Long Jump Men4
200m Men3
Discus Throw Men2
Shot Put Men1
4 x 100m Men
Women - Finished EventsPoints
Pole Vault Women10
100m Women7
200m Women7
5000m Women6
3000m Women4
Javelin Throw Women4
1500m Women3
Long Jump Women3
100m Men - Final - Race 1 Wind (m/s): 0.0
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Magnus Valgeir Gíslason ISL 11.09 SB
2 Federico Gorrieri SMR 11.11 PB
3 Mikel De Sa AND 11.20 NUR SB
4 David Tzutzkiridze GEO 11.21 SB
5 Luka Rakic MNE 11.24 SB
6 Elsid Dizdari AND 11.34 SB
7 Icko Jankoski MKD 11.62 PB
100m Men - Final - Race 2 Wind (m/s): 0.0
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Panayiotis Ioannou CYP 10.42 SB
2 Nedim Čović BIH 10.46
3 Jesper Simonsen DEN 10.48
4 Yordan Ilinov BUL 10.52 SB
5 Ruslan Abbasov AZE 10.63
6 Arman Andreasyan ARM 10.90
7 Mario Bonello MLT 10.92 SB
8 Yoann Bebon LUX 10.93 SB
200m Men - Final - Race 1 Wind (m/s): -1.1
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Endrik Zilbershtein GEO 22.12 SB
2 Luka Rakic MNE 22.57
3 Tómas Óli Freysson ISL 22.76 SB
4 Kristijan Efremov MKD 22.77 SB
4 Ivano Bucci SMR 22.77 SB
6 Mikel De Sa AND 24.04 SB
200m Men - Final - Race 2 Wind (m/s): 0.3
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Nedim Čović BIH 21.06
2 Yordan Ilinov BUL 21.19
3 Nicklas Hyde DEN 21.68
4 Ruslan Abbasov AZE 21.82
5 Stefanos Hadjinicolaou CYP 21.84
6 Arman Andreasyan ARM 22.19
7 James D'Alfonso MLT 22.50 PB
8 Tom Hutmacher LUX 22.68 SB
400m Men - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Endrik Zilbershtein GEO 48.45
2 Ivano Bucci SMR 49.24
3 James D'Alfonso MLT 49.29
4 Snorri Sigurdsson ISL 50.58 PB
5 Stefan Becanovic MNE 51.09 PB
6 Víctor Martínez AND 55.08 SB
- Alban Stafaj ALB DNF
400m Men - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andreas Bube DEN 48.79
2 Aram Davtyan ARM 49.15
3 Yuriy Bozheryanov BUL 49.67
4 François Kauffmann LUX 49.95 PB
5 Stephanos Anastasiou CYP 49.98 SB
6 Hakim Ibrahimov AZE 50.02
7 Kristijan Efremov MKD 50.54
8 Darko Rosič BIH 53.71 PB
800m Men - Final - Race 1
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Tengiz Gvinjilia GEO 1:54.24 SB
2 Snorri Sigurdsson ISL 1:54.73
3 Namig Asadov AZE 1:55.12 SB
4 Bojan Milchevski MKD 1:57.90 SB
5 Dane Žegarac MNE 1:58.63 PB
6 Víctor Martínez AND 2:00.73 SB
800m Men - Final - Race 2
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Amel Tuka BIH 1:51.43
2 Christophe Bestgen LUX 1:51.87
3 Andreas Bube DEN 1:52.40
4 Aram Davtyan ARM 1:52.68 SB
5 Theofanis Michaelas CYP 1:53.22 SB
6 Sava Todorov BUL 1:54.59
7 Mark Herrera MLT 1:55.31 SB
8 Pjetër Ndoj ALB 1:56.54 PB
1500m Men - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Morten Toft Munkholm DEN 3:48.37
2 Hayle Ibrahimov AZE 3:49.59
3 Ashot Hayrapetyan ARM 3:51.88 SB
4 Darko Rosič BIH 3:54.99 SB
5 Mike Schumacher LUX 3:55.96 SB
5 Emil Bojanov BUL 3:55.96 SB
7 Sigurbjörn Árni Arngrímsson ISL 3:56.15 SB
8 Marios Apostolides CYP 4:03.77 SB
9 Merab Kinidze GEO 4:05.26 SB
10 Víctor Martínez AND 4:10.02 SB
11 Dane Žegarac MNE 4:11.11 SB
12 Grech Gerald MLT 4:17.36 PB
13 Nikola Kutanoski MKD 4:24.38 SB
3000m Men - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Hayle Ibrahimov AZE 8:11.70 SB
2 Alexandros Kalogerogiannis CYP 8:15.72 PB
3 Jakob Hannibal DEN 8:16.23 PB
4 Kári Steinn Karlsson ISL 8:16.58
5 Sevak Yeghikyan ARM 8:17.69 PB
6 Toni Bernadó AND 8:29.13 SB
7 Pol Mellina LUX 8:30.70
8 Dimcho Mitsov BUL 8:55.18 SB
9 Darko Rosič BIH 9:11.86 PB
10 Stojan Vujadinovic MNE 9:14.19 SB
11 Charles Cilia MLT 9:16.99 PB
12 Gjorgji Trendafilov MKD 9:19.99 PB
13 Gigla Zilbershtein GEO 9:20.38 SB
5000m Men - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Alexandros Kalogerogiannis CYP 14:28.12 SB
2 Jesper Faurschou DEN 14:28.39 SB
3 Tilahun Aliyev AZE 14:30.79 SB
4 Sevak Yeghikyan ARM 14:38.62 PB
5 Toni Bernadó AND 14:40.58 SB
6 Kári Steinn Karlsson ISL 14:49.53
7 Vincent Nothum LUX 15:16.54 SB
8 Nenad Tošović BIH 15:33.71 SB
9 Dimcho Mitsov BUL 15:38.30
10 Jonathan Balzan MLT 15:43.73 SB
11 Stojan Vujadinovic MNE 16:38.57 SB
- Gjorgji Trendafilov MKD DNF
- Merab Kinidze GEO DNS
3000m Steeplechase Men - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Stephan Alex Jensen DEN 9:05.59
2 Pascal Groben LUX 9:06.02 SB
3 Josep Sansa AND 9:08.75 SB
4 Stefán Gudmundson ISL 9:11.84 SB
5 Ashot Hayrapetyan ARM 9:15.06 SB
6 Asaf Mehdiyev AZE 9:24.15 SB
7 Mitko Tsenov BUL 9:27.46 SB
8 Nenad Tošović BIH 9:46.27 PB
9 Kyriakos Aristotelous CYP 10:04.82 SB
10 Nikola Kutanoski MKD 10:12.90 PB
11 Gigla Zilbershtein GEO 10:13.58 PB
12 Saša Bajagič MNE 10:18.98 SB
13 Gerald Grech MLT 11:20.96 SB
110m Hurdles Men - Final - Race 1 Wind (m/s): 0.0
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 David Ilariani GEO 14.12
2 Elton Bitincka ALB 14.35 SB
3 Björgvin Vikingsson ISL 15.24 SB
4 Gevorg Vardanyan ARM 17.51 SB
5 Jovance Jankovski MKD 18.30 PB
6 Mikel De Sa AND 22.11 PB
110m Hurdles Men - Final - Race 2 Wind (m/s): 0.0
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Alexandros Stavrides CYP 14.14
2 Adnan Malkić BIH 14.24
3 Martin Arnaudov BUL 14.47
4 Claude Godart LUX 14.52
5 Jon Yde Bentsen DEN 14.81
6 Rahib Mammadov AZE 15.32 SB
7 Nikola Marovič MNE 15.61 SB
8 Michael Sullivan MLT 16.65 NJR PB
400m Hurdles Men - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Minás Alozídis CYP 51.71 SB
2 Giorgi Antelidze GEO 55.38 SB
3 Jon Yde Bentsen DEN 55.83
4 Sueld Panahori ALB 57.90 SB
5 Josep Sansa AND 62.00 PB
6 mario Debono MLT 62.96 PB
400m Hurdles Men - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ibrahim Akhmedov AZE 52.55 SB
2 Lazar Katouchev BUL 53.13
3 Björgvin Vikingsson ISL 53.41
4 Ilija Cvijetić BIH 54.95 SB
5 Gevorg Vardanyan ARM 56.56 SB
6 Nikola Marovič MNE 56.64 SB
7 Blaze Ljushev MKD 63.56 PB
High Jump Men - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Kyriakos Ioannou CYP 2.22
2 Janick Klausen DEN 2.19
3 Viktor Ninov BUL 2.10
4 Azer Akhmedov AZE 2.05 =SB
5 Eugenio Rossi SMR 1.95 SB
5 Zurab Gogochuri GEO 1.95
5 Kevin Rutare LUX 1.95 SB
5 Jovance Jankovski MKD 1.95 SB =PB
9 Darko Pešić MNE 1.90 SB
10 Aldin Jahić BIH 1.85 PB
10 Olafur Einar Skulason ISL 1.85 PB
12 Jeremy Borg MLT 1.80 SB
Pole Vault Men - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Spas Buhalov BUL 5.40 SB
2 Rasmus Jørgensen DEN 5.40 NUR
3 Nikandros Stylianou CYP 4.80
4 Gauti Ásbjörnsson ISL 4.50 SB =PB
5 Steve Thill LUX 4.30 SB
6 Goran Pejič BIH 4.30 SB
7 Jeyhun Huseynov AZE 4.10 SB
8 Josep Manel Del Rio AND 2.90 SB
9 Andre Buhagiar MLT 2.50 PB
10 Darko Pešić MNE 2.50 SB
Long Jump Men - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Morten Jensen DEN 8.16
2 Arsen Sargsyan ARM 7.64
3 Thorsteinn Ingvarsson ISL 7.43
4 Admir Bregu ALB 7.31
5 Nikolai Atanasov BUL 7.26
6 Habib Khasanov AZE 7.23
7 Mattheos Volou CYP 6.99
8 Andy Grech MLT 6.89
9 Redzhep Selman MKD 6.70 SB
10 Steve Braun LUX 6.65 PB
11 Boleslav Skhirtladze GEO 6.58
12 Luca Maccapani SMR 6.58 SB
13 Sait Huseinbašić BIH 6.56 SB
14 Dragoje Rajkovič MNE 6.43 SB
15 Josep Manel Del Rio AND 5.60 SB
Triple Jump Men - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Momchil Karailiev BUL 16.73 =SB
2 Anders Møller DEN 15.66
3 Zacharias Arnos CYP 15.61
4 Teymur Abbasov AZE 15.44
5 Redzhep Selman MKD 15.11
6 Arsen Sargsyan ARM 14.66
7 Kristinn Torfason ISL 14.22 SB
8 Federico Gorrieri SMR 14.17 SB
9 Aldin Jahić BIH 13.97 SB
10 Andy Grech MLT 13.89 SB
11 Aleksandar Kastratovič MNE 13.48 SB
12 Sam Dratwicki LUX 12.38 SB
13 Zurab Gogochuri GEO 12.27 PB
14 Josep Manel Del Rio AND 11.42 SB
Shot Put Men - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Georgi Ivanov BUL 18.86
2 Kim Christensen DEN 18.81
3 Ódinn Björn Thorsteinsson ISL 18.49
4 Adriatik Hoxha ALB 17.60
5 Georgios Aresti CYP 17.59
6 Benik Abramyan GEO 16.65
7 Danilo Ristić MNE 15.96
8 Tofig Mammadov AZE 15.36 SB
9 Bob Bertemes LUX 14.36 SB
10 Vasil Najdov MKD 13.18 SB
11 Adis Beširević BIH 12.58 PB
12 Mario Mifsud MLT 12.39 PB
13 Ararat Meliksetyan ARM 11.77 PB
14 Àngel Moreno AND 10.79 SB
15 Enrico Morganti SMR 8.91 PB
Discus Throw Men - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Apostolos Parellis CYP 60.15
2 Rosen Karamfilov BUL 55.73
3 Peter Berling DEN 53.70
4 Adis Beširević BIH 52.28
5 Steve Schneider LUX 48.04 PB
6 Giorgi Bedoshvili GEO 46.15 SB
7 Jón Bjarni Bragason ISL 45.80 SB
8 Danilo Ristić MNE 44.52 PB
9 Àngel Moreno AND 40.41 SB
10 Artur Gasparyan ARM 40.02 PB
11 Vasil Najdov MKD 39.91 SB
12 Huseyn Ali-Zada AZE 39.77 SB
13 Mario Mifsud MLT 37.84 SB
14 Dietmar Feger LIE 29.31 SB
Hammer Throw Men - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Dzmitry Marshyn AZE 70.43
2 Torben Wolf DEN 61.86
3 Martin Vasilev BUL 60.03
4 Petros Sofianos CYP 59.58
5 Marco Oliva LUX 47.95 SB
6 Radovan Cobeljic MNE 35.16 PB
7 Ararat Meliksetyan ARM 32.53 SB
8 Mario Mifsud MLT 29.00 SB
9 Àngel Moreno AND 24.48 SB
10 Dejan Angelovski MKD 23.96 SB
11 Dietmar Feger LIE 17.30 SB
- Bergur Ingi Pétursson ISL NM
- Rostomi Tchintcharauli GEO DNS
- Adis Beširević BIH DNS
Javelin Throw Men - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gudmundur Hólmar Jónsson ISL 74.05 PB
2 Melik Janoyan ARM 71.29
3 Tun Wagner LUX 67.90
4 Torben Wolf DEN 67.35
5 Radoslav Ivanov BUL 65.71 SB
6 Constantinos Stavrou CYP 63.77
7 Rostomi Tchintcharauli GEO 60.18 SB
8 Dejan Angelovski MKD 56.48 SB
9 Darko Pešić MNE 49.20 SB
10 Elchin Gashimov AZE 49.12 NR
11 Àngel Moreno AND 41.42 PB
12 Kevin Galea MLT 40.66 SB
13 Sait Huseinbašić BIH 33.95 PB
4 x 100m Men - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Rachid Chouhal, James D'Alfonso, Mario Bonello, Andy Grech) MLT 42.68 SB
2 (Roberto Stevinj, Kristijan Efremov, Redzhep Selman, Icko Jankoski) MKD 43.58 SB
3 (Boleslav Skhirtladze, Endrik Zilbershtein, Giorgi Antelidze, David Tzutzkiridze) GEO 43.87 SB
4 (Luka Rakic, Dragoje Rajkovič, Nikola Marovič, Filip Milos) MNE 44.63 SB
5 (Kevin Tarrago, Mikel De Sa, Txema Del Rio, Ignasi Villamayor) AND 48.12 SB
- AASSE (Nicolas Bollini Santos, Federico Gorrieri, Ivano Bucci, Enrico Morganti) MIX DNF
4 x 100m Men - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Martin Krabbe, Jesper Simonsen, Daniel B. Christensen, Morten Jensen) DEN 39.98 SB
2 (Denis Dimitrov, Borislav Borisov, Yuriy Bozheryanov, Yordan Ilinov) BUL 41.05
3 (Sait Huseinbašić, Ilija Cvijetić, Adnan Malkić, Nedim Čović) BIH 41.35 NR PB
4 (Andreas Michael, Philippos Spastris, Vasilios Polycarpou, Panayiotis Ioannou) CYP 41.92 SB
5 (Arnór Jónsson, Thorsteinn Ingvarsson, Kristinn Torfason, Tómas Óli Freysson) ISL 42.06 SB
6 (Aghasi Gyurjoghlyan, Arman Andreasyan, Taron Khachatyan, Aram Davtyan) ARM 42.32 SB
7 (Vugar Mehdiyev, Valentin Bulychov, Ruslan Abbasov, Pavel Setin) AZE 42.65 SB
8 (Pol Bidaine, Tom Hutmacher, Steve Thill, Claude Godart) LUX 43.07 SB
4 x 400m Men - Final - Race 1
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Steve Camilleri, Neil Brimmer, Matthew Croker, James D'Alfonso) MLT 3:18.22 SB
2 (Icko Jankoski, Ognen Pavlovski, Bojan Milchevski, Kristijan Efremov) MKD 3:25.74 SB
3 (Vusur Vusurovic, Nikola Marovič, Dane Žegarac, Stefan Becanovic) MNE 3:26.85 SB
- (Giorgi Antelidze, David Tzutzkiridze, Tengiz Gvinjilia, Endrik Zilbershtein) GEO DQ
- (Víctor Martínez, Kevin Tarrago, Josep Sansa, Mikel De Sa) AND DQ
4 x 400m Men - Final - Race 2
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Jacob Riis, Andreas Bube, Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde) DEN 3:08.62 SB
2 (Rosen Danev, Khristo Chenov, Lazar Katouchev, Youri Bozerianov) BUL 3:14.95 SB
3 (Arif Abbasov, Hakim Ibrahimov, Pavel Setin, Ibrahim Akhmedov) AZE 3:15.07 SB
4 (Sven Fischer, François Kauffmann, Mike Schumacher, Christophe Bestgen) LUX 3:15.53 SB
5 (Georgios Avraam, Stephanos Anastasiou, Kyriakos Antoniou, Riginos Menelaou) CYP 3:18.43 SB
6 (Gevorg Vardanyan, Arman Andreasyan, Vilen Vardanov, Aram Davtyan) ARM 3:18.45 SB
7 (Gudmundur Heidar Gudmundsson, Snorri Sigurdsson, Sigurbjörn Árni Arngrímsson, Björgvin Vikingsson) ISL 3:20.37 SB
8 (Ilija Cvijetić, Sait Huseinbašić, Darko Rosič, Amel Tuka) BIH 3:21.49 SB
100m Women - Final - Race 1 Wind (m/s): 0.0
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Hrafnhild Eir Hermódsdóttir ISL 12.45 SB
2 Diane Borg MLT 12.51 SB
3 Anna Kochinyan ARM 12.62 SB
4 Sara Maroncelli SMR 12.70
5 Merisa Hadžić BIH 12.78 SB
6 Marina Ramadani ALB 12.97 SB
7 Maggy Moreno AND 13.59 PB
100m Women - Final - Race 2 Wind (m/s): 0.0
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ivet Lalova-Collio BUL 11.48
2 Eleni Artymata CYP 11.71
3 Anna Olsson DEN 12.09
4 Chantal Hayen LUX 12.51 SB
5 Ivana Rozman MKD 12.53 SB
6 Salome Apshilava GEO 12.77 PB
7 Lidiya Buglak AZE 12.83 PB
8 Marina Boskovic MNE 13.05 PB
200m Women - Final - Race 1 Wind (m/s): 0.0
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Hrafnhild Eir Hermódsdóttir ISL 25.38 SB
2 Helena Schmidt-Scherer DEN 25.41 SB
3 Merisa Hadžić BIH 26.38 SB
4 Sara Maroncelli SMR 26.50 PB
5 Ivana Rozman MKD 26.51 SB
6 Marina Boskovic MNE 27.22 PB
7 Blanca Fiter AND 29.03 SB
200m Women - Final - Race 2 Wind (m/s): -0.2
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Eleni Artymata CYP 23.49
2 Ivet Lalova-Collio BUL 24.07
3 Martina Xuereb MLT 25.60 SB
4 Alyona Setina AZE 26.04 PB
5 Chantal Hayen LUX 26.07 SB
6 Lusine Karayan ARM 26.52 PB
7 Marsela Dedndreaj ALB 26.85 PB
8 Lika Lolua GEO 27.14 PB
400m Women - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Helena Schmidt-Scherer DEN 55.62
2 Stefanía Valdimarsdóttir ISL 57.05 PB
3 Ramona Papaioannou CYP 58.88 SB
4 Mahira Ismayilova AZE 61.31 SB
5 Marina Boskovic MNE 61.59 SB
6 Hilario Jenili AND 65.17 SB
400m Women - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Monika Gachevska BUL 56.02
2 Francesca Xuereb MLT 56.29 SB
3 Klodiana Shala ALB 57.12
4 Anais Bauer LUX 58.08 SB
5 Merisa Hadžić BIH 58.50 SB
6 Hristina Risteska MKD 58.96
7 Lusine Karayan ARM 59.67 PB
8 Tea Patsuria GEO 61.16 SB
800m Women - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gayane Bulghadaryan ARM 2:17.28 SB
2 Lisa Marie Bezzina MLT 2:18.92 PB
3 Gaiane Ustian GEO 2:20.95 SB
4 Frosina Risteska MKD 2:28.12 PB
5 Laia Isus AND 2:29.62
6 Daliborka Davidovic MNE 2:29.71 PB
800m Women - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Luiza Gega ALB 2:07.39
2 Teodora Kolarova BUL 2:08.18
3 Dagmar Olsen DEN 2:09.57
4 Charline Mathias LUX 2:10.23
5 Vladana Gavranović BIH 2:10.51
6 Stella Christoforou CYP 2:14.62 SB
7 Björg Gunnarsdóttir ISL 2:15.04 PB
8 Layes Tsige AZE 2:16.80
1500m Women - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Luiza Gega ALB 4:23.20 SB
2 Layes Tsige AZE 4:23.50 SB
3 Biljana Cvijanović BIH 4:26.66 SB
4 Louise Brasen DEN 4:27.81 PB
5 Marina Nik. Petkova BUL 4:33.23
6 Elpida Christodoulidou CYP 4:41.63 SB
7 Lisa Marie Bezzina MLT 4:46.38 SB
8 Gaiane Ustian GEO 4:53.48 SB
9 Martine Mellina LUX 4:59.26 SB
10 Helga Lisa Helgadottir ISL 5:05.39 PB
11 Gayane Bulghadaryan ARM 5:05.66 SB
12 Daliborka Davidovic MNE 5:06.06 PB
13 Suzanne Dozinelle Sevine ??? 5:09.78 PB
14 Frosina Risteska MKD 5:14.57 PB
15 Laia Isus AND 5:22.71 SB
3000m Women - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Lucia Kimani BIH 9:45.11 SB
2 Gezashign Safarova AZE 9:45.58 SB
3 Yana Georgieva BUL 9:53.02 SB
4 Sladjana Perunović MNE 9:54.76 SB
5 Elpida Christodoulidou CYP 10:02.90
6 Frída Rún Thórdardóttir ISL 10:16.29 SB
7 Valya Avagyan ARM 10:37.10 SB
9 Monalisa Camilleri MLT 10:52.42 SB
10 Giuli Dekanadze GEO 10:53.96 SB
11 Enisa Tasevska MKD 11:05.90 PB
12 Olivia Bissegger LIE 11:39.97 SB
13 Sonia Malki AND 12:48.52 SB
- Joanne Schartz LUX DNF
5000m Women - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Lucia Kimani BIH 16:29.81 SB
2 Maria Sig Møller DEN 16:33.11 SB
3 Gezashign Safarova AZE 16:34.96 SB
4 Silvia Danekova BUL 16:45.71 SB
5 Sladjana Perunović MNE 17:05.49 SB
6 Frída Rún Thórdardóttir ISL 17:39.00 SB
7 Marilena Sophocleous CYP 18:01.88 SB
8 Giuli Dekanadze GEO 18:25.83 SB
9 Valya Avagyan ARM 18:36.12 PB
10 Monica Randi SMR 18:56.91 SB
11 Rita Vella Galea MLT 19:23.91 PB
12 Enisa Tasevska MKD 19:32.09 PB
13 Sonia Malki AND 22:10.85 SB
- Pascale Schmoetten-Steffen LUX DNF
3000m Steeplechase Women - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Layes Tsige AZE 10:13.14
2 Silvia Danekova BUL 10:16.47 SB
3 Biljana Cvijanović BIH 10:39.77 NUR SB
4 Simone Glad DEN 10:45.08 SB
5 Evgenia Korkokiou CYP 11:56.75 SB
7 Liz Weiler LUX 12:27.68 SB
8 Josann Attard MLT 13:09.91 PB
9 Laia Castellarnau AND 14:38.77 PB
- Helga Lisa Helgadottir ISL DNF
100m Hurdles Women - Final - Race 1 Wind (m/s): 0.0
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Anne Møller DEN 13.93 SB
2 Amaliya Sharoyan ARM 15.22 SB
3 Yekaterina Sokolova AZE 16.40 SB
4 Rosana Arsovska MKD 18.18 PB
5 Claudia Guri AND 19.19 SB
6 Milena Milašević MNE 24.74 SB
100m Hurdles Women - Final - Race 2 Wind (m/s): 0.0
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Dimitra Arachoviti CYP 13.63
2 Kristina Damianova BUL 14.26
3 Gorana Cvijetić BIH 14.30
4 Kristín Birna Ólafsdóttir-Johnson ISL 14.59
5 Martine Bomb LUX 15.11 SB
6 Marija Sciberras MLT 15.25 NR NUR NJR NYR PB
7 Maiko Gogoladze GEO 15.54 SB
400m Hurdles Women - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Amaliya Sharoyan ARM 60.89 NUR SB
3 Jovana Raičevič MNE 71.53 SB
4 Irena Temova MKD 76.80 PB
5 Laia Castellarnau AND 92.67 PB
400m Hurdles Women - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Kristín Birna Ólafsdóttir-Johnson ISL 58.99
2 Tsvetelina Kirilova BUL 59.23 SB
3 Stina Troest DEN 59.73
4 Gorana Cvijetić BIH 62.58
5 Panayiota Hadjiyianni CYP 64.18 SB
6 Martine Bomb LUX 64.22 SB
7 Tea Patsuria GEO 66.77 PB
8 Mahira Ismayilova AZE 70.75 PB
High Jump Women - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Venelina Veneva-Mateeva BUL 1.89
2 Marija Vuković MNE 1.89
3 Leontia Kallenou CYP 1.80 SB
4 Line Skriver DEN 1.70 SB
5 Liz Kuffer LUX 1.65
6 Sveinbjörg Zophoníasdóttir ISL 1.60
6 Irena Temova MKD 1.60 SB
8 Maggy Moreno AND 1.60 SB
9 Mladena Petrušic BIH 1.60
10 Chloe Gambin MLT 1.55 SB
11 Leyla Pashayeva AZE 1.45 SB
- Salome Apshilava GEO DNS
Pole Vault Women - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Marianna Zachariadou CYP 4.10
2 Caroline Bonde Holm DEN 4.10
3 Hulda Thorsteinsdóttir ISL 3.60
4 Anna Ivanova BUL 3.40
5 Stéphanie Viellevoye LUX 3.40
6 Eleonora Rossi SMR 3.20 SB
7 Claudia Guri AND 2.40 PB
- Aysha Ismayilova AZE NH
- Rebecca Camilleri MLT DNS
Long Jump Women - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Magdalena Hristova BUL 6.26
2 Jessie Ipsen DEN 5.92
3 Rebecca Camilleri MLT 5.89
4 Hafdís Sigurdardóttir ISL 5.72 SB
5 Eleftheria Christofi CYP 5.60
6 Marsida Dardha ALB 5.50 SB
7 Maiko Gogoladze GEO 5.38 SB
8 Milena Milašević MNE 5.28 SB
9 Haykanush Beklaryan ARM 5.25 SB
10 Leyla Pashayeva AZE 5.24 SB
11 Tanja Marković Drakulić BIH 5.23 SB
12 Aleksandra Spaseska MKD 5.10 SB
13 Giuliana Carello LIE 4.98 SB
14 Laurence Kipgen LUX 4.45 SB
15 Blanca Fiter AND 4.34 PB
Triple Jump Women - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Andriana Bânova BUL 13.52
2 Eleftheria Christofi CYP 12.47
3 Haykanush Beklaryan ARM 12.30 SB
4 Alessandra Pace MLT 12.12 NUR PB
5 Tanja Marković Drakulić BIH 11.93 SB
6 Leyla Pashayeva AZE 11.89 SB
7 Jóhanna Ingadóttir ISL 11.87 SB
8 Jeannette Hedeager DEN 11.78 PB
9 Aleksandra Spaseska MKD 10.80 SB
10 Blanca Fiter AND 9.35 PB
Shot Put Women - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Mariam Kevkhishvili GEO 17.28
2 Radoslava Mavrodieva BUL 16.78
3 Florentia Kappa CYP 14.74 SB
4 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 14.07 SB
5 Meiken Greve DEN 13.64 SB
6 Kristine Harutyunyan ARM 12.70 PB
7 Gorana Tešanović BIH 12.43
8 Maja Nikolic MNE 11.12 PB
9 Anouck Ewerling LUX 10.56 PB
10 Lala Alasgarova AZE 9.74 SB
11 Radmila Sokolovska MKD 9.54 SB
12 Nadine Aquilina MLT 8.60 PB
13 Miriam Tizon AND 7.89 SB
Discus Throw Women - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Gorana Tešanović BIH 46.83 SB
2 Maria Sløk Hansen DEN 45.82
3 Alexandra Klatsia CYP 41.63
4 Grigoria Naneva BUL 41.52
5 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 40.62 SB
6 Lala Alasgarova AZE 39.22 SB
7 Antonella Chouhal MLT 37.92 SB
8 Mariam Kevkhishvili GEO 37.43 PB
9 Kristine Harutyunyan ARM 35.96 SB
10 Noémie Pleimling LUX 31.52 SB
11 Julijana Veljanoska MKD 29.74 SB
12 Miriam Tizon AND 27.78 SB
13 Maja Nikolic MNE 25.16 PB
Hammer Throw Women - Final
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Paraskevi Theodorou CYP 60.64
2 Paša Šehić BIH 57.04
3 Meiken Greve DEN 56.49
4 Sandra Pétursdóttir ISL 50.14
5 Mikhaela Metodieva BUL 46.13
6 Araksya Petrosyan ARM 41.12 PB
7 Daniela Thyssens LUX 37.21 SB
8 Antonella Chouhal MLT 30.46 SB
9 Elena Villalón AND 29.55 SB
10 Sandra Bogavac MNE 28.38 SB
11 Lala Alasgarova AZE 15.23 SB
12 Julijana Veljanoska MKD 13.98 PB
Javelin Throw Women - Final
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 57.26
2 Nina Otto DEN 43.69
3 Alexandra Tsisiou CYP 42.90
4 Verzhinia Milashka BUL 40.72
5 Kristine Harutyunyan ARM 39.70
6 Noémie Pleimling LUX 35.26
7 Amela Fekovic MNE 34.07 SB
8 Radmila Sokolovska MKD 31.80 SB
9 Mladena Petrušic BIH 30.35 SB
10 Jennifer Pace MLT 30.29 SB
11 Lala Alasgarova AZE 25.30 PB
12 Eleonora Rossi SMR 24.33 SB
13 Elena Villalón AND 15.86 SB
4 x 100m Women - Final - Race 1
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Angie Mangion, Martina Xuereb, Francesca Xuereb, Diane Borg) MLT 47.51 SB
2 (Salome Apshilava, Maiko Gogoladze, Tea Patsuria, Lika Lolua) GEO 50.28 SB
3 (Valbona Selimi, Hristina Risteska, Aleksandra Spaseska, Ivana Rozman) MKD 50.54 SB
4 (Marina Milašević, Jovana Kljajević, Marina Boskovic, Ljiljana Matovic) MNE 50.87 SB
5 (Hilario Jenili, Blanca Fiter, Claudia Guri, Maggy Moreno) AND 54.35 SB
4 x 100m Women - Final - Race 2
19.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Kristina Damianova, Monika Gachevska, Ivet Lalova-Collio, Gabriela Laleva) BUL 45.60
2 (Theodosia Andreou, Ramona Papaioannou, Irini Tsiarta, Eleni Artymata) CYP 46.41 SB
3 (Maria Severin, Anna Olsson, Rugiatu Kallon, Tina Brodsgård) DEN 47.02 SB
4 (Linda Björk Lárusdóttir, Kristín Birna Ólafsdóttir-Johnson, Dóróthea Jóhannesdóttir) ISL 47.37 SB
5 (Chantal Hayen, Anais Bauer, Martine Bomb, Laura Kohl) LUX 49.07 SB
6 (Kristine Harutyunyan, Lusine Karayan, Anna Kochinyan, Amaliya Sharoyan) ARM 49.50 SB
7 (Lidiya Buglak, Alyona Setina, Yekaterina Sokolova, Leyla Pashayeva) AZE 50.27 SB
8 (Gorana Cvijetić, Mladena Petrušic, Vladana Gavranović, Merisa Hadžić) BIH 50.50 SB
4 x 400m Women - Final - Race 1
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Dorianne Micallef, Martina Xuereb, Lara Scerri, Francesca Xuereb) MLT 3:53.12 SB
2 (Lika Lolua, Gaiane Ustian, Maiko Gogoladze, Tea Patsuria) GEO 4:02.69 SB
3 (Hristina Risteska, Frosina Risteska, Aleksandra Mitrevska, Valbona Selimi) MKD 4:05.51 SB
4 (Jovana Kljajević, Jovana Raičevič, Sladjana Perunović, Marina Boskovic) MNE 4:10.69 SB
5 (Hilario Jenili, Laia Isus, Blanca Fiter, Laia Castellarnau) AND 4:37.64 SB
4 x 400m Women - Final - Race 2
20.06.2010
RkAthletesNationalityNatMark
1 (Monika Gachevska, Teodora Kolarova, Violeta Metodieva, Tsvetelina Kirilova) BUL 3:41.20 SB
2 (Katrine Mikkelsen, Dagmar Olsen, Stina Troest, Helena Schmidt-Scherer) DEN 3:44.16 SB
3 (Hafdís Sigurdardóttir, Stefanía Valdimarsdóttir, Stefanía Hákonardóttir) ISL 3:48.14 SB
4 (Lusine Karayan, Anna Kochinyan, Gayane Bulghadaryan, Amaliya Sharoyan) ARM 3:50.66 SB
5 (Elena Stefanou, Rafaela Demetriou, Paraskevoula Thrasivoulou, Ramona Papaioannou) CYP 3:53.52 SB
6 (Anais Bauer, Martine Mellina, Martine Bomb, Charline Mathias) LUX 3:54.56 SB
7 (Vladana Gavranović, Biljana Cvijanović, Gorana Cvijetić, Merisa Hadžić) BIH 3:54.90 SB
8 (Yekaterina Sokolova, Mahira Ismayilova, Alyona Setina, Layes Tsige) AZE 4:11.58 SB
No Team Standings available yet
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best