ECCC Cross Country

Kastamonu - TUR

No Team Standings available yet
Cross Country 10.0 km Men - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Bekir Karayel İstanbul BBSK TUR TUR 32:33
2 Othmane El Goumri Alès Cévennes Athlétisme FRA MAR 32:57
3 Romain Courcieres Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 33:01
4 Vedat Günen İstanbul BBSK TUR TUR 33:07
5 El Hassane Ben Lkhainouch Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 33:16
6 Asbjørn Ellefsen Persen IK Tjalve NOR NOR 33:20
7 Freddy Guimard Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 33:24
8 Hans Kristian Fløystad IK Tjalve NOR NOR 33:31
9 Erik Udø Pedersen IK Tjalve NOR NOR 33:35
10 Juan Pérez A.D. Marathon ESP ESP 33:43
11 Muzaffer Bayram İstanbul BBSK TUR TUR 33:47
12 Houssane Eddine Benabbou A.D. Marathon ESP ESP 33:50
13 Ricardo Ribas Sport Lisboa e Benfica POR POR 33:58
14 Younes Aït Hadi A.D. Marathon ESP MAR 34:04
15 Sedat Günen İstanbul BBSK TUR TUR 34:08
16 Khalid Zoubaa Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 34:14
17 Ahmed Ezzobayry Alès Cévennes Athlétisme FRA FRA 34:17
18 Filipe Tiago Costa Sport Lisboa e Benfica POR POR 34:26
19 Rui Pinto Sport Lisboa e Benfica POR POR 34:31
20 Snorre Holtan Løken IK Tjalve NOR NOR 34:32
21 Tim-Arne Sidenstein SG Wenden GER GER 34:32
22 Lukáš Olejníček VSK Univerzita Brno CZE CZE 34:33
23 Alberto Paulo Sport Lisboa e Benfica POR POR 34:35
24 Andreas Kyburz LG Regio Basel SUI SUI 34:35
25 Lewis Timmins Morpeth AC GBR GBR 34:38
26 Cihat Ulus İstanbul BBSK TUR TUR 34:41
27 Carl Avery Morpeth AC GBR GBR 34:43
28 Diego Tamayo A.D. Marathon ESP ESP 34:57
29 Simon Huckestein SG Wenden GER GER 35:04
30 Adrian Whitwam Morpeth AC GBR GBR 35:06
31 Mario Mirabel A.D. Marathon ESP ESP 35:11
32 Nils Schäfer SG Wenden GER GER 35:16
33 Pascal Groben CAB LUX LUX 35:21
34 Christian Biele SG Wenden GER GER 35:27
35 Thomas Straughan Morpeth AC GBR GBR 35:31
36 Sven Daub SG Wenden GER GER 35:41
37 Floyd Ross Morpeth AC GBR USA 36:03
38 Ángel Ronco A.D. Marathon ESP ESP 36:41
39 Sam Hancox Morpeth AC GBR GBR 36:41
40 Ludwig Ruder LG Regio Basel SUI SUI 36:46
41 Robert Míč VSK Univerzita Brno CZE CZE 36:51
42 Vincent Nothum CAB LUX LUX 36:52
43 Marco Giese SG Wenden GER GER 37:02
44 Yannick Lieners CAB LUX LUX 37:14
45 Nicolas Roditscheff LG Regio Basel SUI SUI 37:18
46 Ondřej Rosa VSK Univerzita Brno CZE CZE 37:49
47 Ondřej Novotný VSK Univerzita Brno CZE CZE 38:04
48 Kai Zähringer LG Regio Basel SUI GER 39:09
49 Petr Kotyza VSK Univerzita Brno CZE CZE 39:54
50 Joe Miller CAB LUX LUX 40:06
51 Alexander Frazer CAB LUX LUX 40:54
- Rui Pedro Silva Sport Lisboa e Benfica POR POR DNF
- Samuel Barata Sport Lisboa e Benfica POR POR DNF
U20 Cross Country 6.0 km Men - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Thierry Ndikumwenayo Playas de Castellon ESP BDI 19:37
2 Ferhat Bozkurt Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 19:39
3 Nurkan Dağtekin Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 19:41
4 Abdullah Yorulmaz Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 19:42
5 Ömer Oti Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 19:43
6 Ramazan Karagöz Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 20:19
7 Ömer Günen Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 20:19
8 Jennen Mortier RC Gent BEL BEL 20:27
9 Davut Karabulak Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 20:37
10 Pedro Ferreira Sport Lisboa e Benfica POR POR 20:38
11 Bekirhan Kabadayı Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 20:43
12 Mustafa Özseçer Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 20:47
13 Bayram Adem Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 20:50
14 Jorge Moreira Sport Lisboa e Benfica POR POR 20:57
15 Antonio Criado Playas de Castellon ESP ESP 21:00
16 Oscar Santos Playas de Castellon ESP ESP 21:08
17 Ignacio Fontes Playas de Castellon ESP ESP 21:17
18 Yakup Gündüz Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR TUR 21:23
19 Miguel Mascarenhas Sport Lisboa e Benfica POR POR 21:23
20 Hugo Rocha Sport Lisboa e Benfica POR POR 21:34
21 Fabio Gomes Sport Lisboa e Benfica POR POR 21:37
22 Ben Amar Djellal Playas de Castellon ESP ESP 21:47
23 Janik Boone RC Gent BEL BEL 21:49
24 Santiago Ruiz Playas de Castellon ESP ESP 22:35
25 Yeóryios-Mihaíl Tássis SAKA GRE GRE 22:45
26 Creo Rahoens RC Gent BEL BEL 22:48
27 Ewaut Van Wambeke RC Gent BEL BEL 23:01
28 Alexandros Anastasiadis SAKA GRE GRE 23:43
29 Matthias Van Damme RC Gent BEL BEL 24:26
30 Anagyros Kriezis SAKA GRE GRE 25:07
- Ramazan Barbaros Fenerbahçe Sport Club TUR TUR DNF
Cross Country 6.0 km Women - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Irene Cheptai Üsküdar Belediye SK TUR KEN 21:13
2 Özlem Kaya Üsküdar Belediye SK TUR TUR 21:45
3 Trihas Gebre Bilbao Atletismo ESP ESP 21:52
4 Demet Dinç Üsküdar Belediye SK TUR TUR 22:06
5 Sara Catarina Ribeiro Sport Lisboa e Benfica POR POR 22:15
6 Alemitu Bekele Üsküdar Belediye SK TUR TUR 22:16
7 Iris María Fuentes-Pila Bilbao Atletismo ESP ESP 22:23
8 Carla Salomé Rocha Sport Lisboa e Benfica POR POR 22:33
9 Maria Azucena Díaz Bilbao Atletismo ESP ESP 22:37
10 Zulema Fuentes-Pila Bilbao Atletismo ESP ESP 22:39
11 Vanessa Fernandes Sport Lisboa e Benfica POR POR 22:44
12 Dulce Félix Sport Lisboa e Benfica POR POR 23:02
13 Mónica Silva Sport Lisboa e Benfica POR POR 23:13
14 Lidia Rodríguez Bilbao Atletismo ESP ESP 23:17
15 Cecilia Norrbom Spårvägens FK SWE SWE 23:17
16 Sabahat Akpinar Üsküdar Belediye SK TUR TUR 23:20
17 Frida Aspnäs Spårvägens FK SWE SWE 23:57
18 Mikaela Larsson Spårvägens FK SWE SWE 24:15
19 Lena Örn Spårvägens FK SWE SWE 24:45
20 Elina Johansson Spårvägens FK SWE SWE 24:59
21 Gaëlle Houitte Stade Rennais Athletisme FRA FRA 25:20
22 Tania Carretero Bilbao Atletismo ESP ESP 25:25
23 Marie-Emilie Mollaret Stade Rennais Athletisme FRA FRA 25:37
24 Burcu Büyükbezgin Üsküdar Belediye SK TUR TUR 25:45
25 Mathilde Jaguin Stade Rennais Athletisme FRA FRA 25:50
26 Louise Ringström Spårvägens FK SWE SWE 25:57
27 Nina Cha Stade Rennais Athletisme FRA FRA 26:17
28 Hélène Tranquillin Stade Rennais Athletisme FRA FRA 27:42
U20 Cross Country 4.0 km Women - Final
07.02.2016
RkAthletes Club NationalityNatMark
1 Anna Emilie Møller Blovstroed Loeverne DEN DEN 14:27
2 Emine Akbingöl Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 14:54
3 Lucía Rodríguez Playas de Castellon ESP ESP 15:00
4 Louise Rode Blovstroed Loeverne DEN DEN 15:05
5 Nuran Satilmis Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:19
6 Pinar Demirtaş Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 15:23
7 Egle Morenaite Nike Klaipeda LTU LTU 15:25
8 Gülnaz Uskun Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:33
9 Erol Sumeyye Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:52
10 Nazan Satılmış Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 15:55
11 Marta Pescador Playas de Castellon ESP ESP 15:55
12 Kamilė Vaidžiulytė Nike Klaipeda LTU LTU 15:55
13 Bahar Atalay Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR TUR 16:03
14 Jolien De Schaepmeester RC Gent BEL BEL 16:10
15 Derya Kunur Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 16:12
16 Sinem Nur Erarslan Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 16:21
17 Maria del Mar Casillas Playas de Castellon ESP ESP 16:23
18 Andrea Romero Playas de Castellon ESP ESP 16:33
19 Sara Schou Kristensen Blovstroed Loeverne DEN DEN 16:36
20 Sarah Bruun Nielsen Blovstroed Loeverne DEN DEN 16:46
21 Mehtap Altun Fenerbahçe Sport Club TUR TUR 16:56
22 Karoline Hardis Blovstroed Loeverne DEN DEN 17:15
23 Augusta Maria Christensen Blovstroed Loeverne DEN DEN 17:18
24 Ekateríni Koutlí AE Mesogeion "Ameinias" GRE GRE 17:25
25 Marta Oliver Playas de Castellon ESP ESP 17:27
26 Rita Mineiro Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 17:46
27 Violeta Kuldaite Nike Klaipeda LTU LTU 17:49
28 Lore Van Cauteren RC Gent BEL BEL 17:53
29 Lize Van Cauteren RC Gent BEL BEL 17:58
30 Nele Venneman RC Gent BEL BEL 18:07
31 Diana Curikova Nike Klaipeda LTU LTU 18:14
32 Elke De Coster RC Gent BEL BEL 18:33
33 Leonor Abecasis Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 19:25
34 Inês Freire Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 20:10
35 Marta Castanho Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 20:53
36 Laura León Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 21:02
37 Paraskevi Agourou AE Mesogeion "Ameinias" GRE GRE 21:20
38 Madalena Cerqueira Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR POR 22:09
39 Sofia-Maria Babili AE Mesogeion "Ameinias" GRE GRE 22:27
40 Eleni Christodoulou AE Mesogeion "Ameinias" GRE CYP 23:42
Men, Senior
RkTeamMark
1 Alès Cévennes Athlétisme FRA 17
2 İstanbul BBSK TUR 31
3 IK Tjalve NOR 43
4 A.D. Marathon ESP 64
5 Sport Lisboa e Benfica POR 73
6 SG Wenden GER 116
7 Morpeth AC GBR 117
8 VSK Univerzita Brno CZE 156
9 LG Regio Basel SUI 157
10 CAB LUX 169
Women, Senior
RkTeamMark
1 Üsküdar Belediye SK TUR 13
2 Bilbao Atletismo ESP 29
3 Sport Lisboa e Benfica POR 36
4 Spårvägens FK SWE 69
5 Stade Rennais Athletisme FRA 96
Men, Junior
RkTeamMark
1 Kocaeli Darıca Bel. Eğitim SK TUR 20
2 Fenerbahçe Sport Club TUR 28
3 Playas de Castellon ESP 49
4 Sport Lisboa e Benfica POR 63
5 RC Gent BEL 84
Women, Junior
RkTeamMark
1 Bursa Büyükşehir Belediye SK TUR 32
2 Fenerbahçe Sport Club TUR 39
3 Blovstroed Loeverne DEN 44
4 Playas de Castellon ESP 49
5 Nike Klaipeda LTU 77
6 RC Gent BEL 101
7 Centro Desportivo Universitário de Lisboa POR 128
8 AE Mesogeion "Ameinias" GRE 140
No medals awarded
orp_ge_noplacingtable
Legend
DNS
Did Not Start
DNF
Did Not Finish
DQ
Disqualified
Q
Qualified by standard
q
Qualified by performance
qR
Advanced to next round by Referee
qJ
Advanced to next round by Jury of Appeal
>
Bent knee (Race walking)
~
loss of contact (Race walking)
yC
yellow Card
yRC
Second yellow Card
RC
Red Card
Fn
False Start
o
Clearance
R
Retired
- -
Pass
x
Failure
NM
No Mark
NH
No Height
h
Hand-timing
a
automatic timing with no hundredths of a secondmeasured
A
performance achieved at altitude
OT
Oversized Track
WR
World Record
=WR
Equal World Record
ER
European Record
=ER
Equal European Record
CR
Championship Record
=CR
Equal Championship Record
EUR
European U23 Record
=EUR
Equal European U23 Record
WJR
World Junior Record
=WJR
Equal World Junior Record
EJR
European Junior Record
=EJR
Equal European Junior Record
WL
World Lead
=WL
Equal World Lead
EL
European Lead
=EL
Equal European Lead
WB
World Best
=WB
Equal World Best
EB
European Best
=EB
Equal European Best
CB
Championship Best Performance
=CB
Equal Championship Best Performance
NR
National Record
=NR
Equal National Record
NUR
National U23 Record
=NUR
Equal National U23 Record
NJR
National Junior Record
=NJR
Equal National Junior Record
PB
Personal Best
=PB
Equal Personal Best
SB
Seasonal Best
=SB
Equal Seasonal Best